| Gryning | 02:32 |
| Soluppgång | 03:45 |
| Solnedgång | 21:37 |
| Skymning | 22:50 |
| Dagslängd | 17h 51m 38s |
| Förändring sedan igår | 3m 50s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:45 | 21:37 | 17:51:38 | 0s |
| Imorgon | 03:44 | 21:39 | 17:55:22 | 3m 44s |
| Om en vecka | 03:34 | 21:50 | 18:15:29 | 23m 51s |
| Om två vecka | 03:27 | 22:00 | 18:33:12 | 41m 34s |
| Om en månad | 03:25 | 22:09 | 18:43:12 | 51m 34s |
| Om två månader | 04:14 | 21:28 | 17:14:01 | -37m 37s |
| Om tre månader | 05:26 | 20:06 | 14:39:41 | -3h 11m 57s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:45 | 21:37 | 17:51:38 | 0s |
| Igår | 03:47 | 21:35 | 17:47:48 | -3m 50s |
| För en vecka sen | 03:59 | 21:22 | 17:23:06 | -28m 32s |
| För två veckor sen | 04:15 | 21:06 | 16:51:12 | -1h 0m 26s |
| För en månad sen | 04:56 | 20:27 | 15:30:54 | -2h 20m 44s |
| För två månader sen | 05:27 | 18:12 | 12:45:06 | -5h 6m 32s |
| För tre månader sen | 06:50 | 17:04 | 10:13:45 | -7h 37m 53s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 02:32 |
| Borgerlig gryning | 02:32 - 03:45 |
| Dagsljus | 03:45 - 21:37 |
| Borgerlig skymning | 21:37 - 22:50 |
| Nautisk skymning | 22:50 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 51m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 8m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 02:32 | 2h 32m |
| – Borgerlig gryning | 02:32 - 03:45 | 1h 13m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 02:32 - 03:04 | 32m |
| – Gyllene timmen | 03:04 - 04:57 | 1h 52m |
| Soluppgång | 03:45 | |
| Passerat meridianen | 12:41 | |
| Solnedgång | 21:37 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:26 - 22:18 | 1h 52m |
| – Blå timmen | 22:18 - 22:50 | 32m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:37 - 22:50 | 1h 13m |
| – Nautisk skymning | 22:50 - 00:00 | 1h 9m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 03:54 | 04:46 | 20:37 | 21:29 | 15:51:37 |
| 02 | Lö | 03:50 | 04:43 | 20:40 | 21:32 | 15:56:44 |
| 03 | Sö | 03:47 | 04:40 | 20:42 | 21:35 | 16:01:51 |
| 04 | Må | 03:44 | 04:38 | 20:44 | 21:38 | 16:06:56 |
| 05 | Ti | 03:41 | 04:35 | 20:47 | 21:41 | 16:11:59 |
| 06 | On | 03:38 | 04:32 | 20:49 | 21:44 | 16:17:00 |
| 07 | To | 03:34 | 04:30 | 20:52 | 21:47 | 16:21:59 |
| 08 | Fr | 03:31 | 04:27 | 20:54 | 21:50 | 16:26:57 |
| 09 | Lö | 03:28 | 04:25 | 20:57 | 21:53 | 16:31:52 |
| 10 | Sö | 03:25 | 04:22 | 20:59 | 21:56 | 16:36:46 |
| 11 | Må | 03:22 | 04:20 | 21:01 | 21:59 | 16:41:37 |
| 12 | Ti | 03:18 | 04:17 | 21:04 | 22:03 | 16:46:26 |
| 13 | On | 03:15 | 04:15 | 21:06 | 22:06 | 16:51:12 |
| 14 | To | 03:12 | 04:13 | 21:08 | 22:09 | 16:55:54 |
| 15 | Fr | 03:09 | 04:10 | 21:11 | 22:12 | 17:00:36 |
| 16 | Lö | 03:06 | 04:08 | 21:13 | 22:15 | 17:05:13 |
| 17 | Sö | 03:03 | 04:06 | 21:15 | 22:18 | 17:09:45 |
| 18 | Må | 02:59 | 04:03 | 21:18 | 22:22 | 17:14:16 |
| 19 | Ti | 02:56 | 04:01 | 21:20 | 22:25 | 17:18:43 |
| 20 | On | 02:53 | 03:59 | 21:22 | 22:28 | 17:23:06 |
| 21 | To | 02:50 | 03:57 | 21:24 | 22:31 | 17:27:24 |
| 22 | Fr | 02:47 | 03:55 | 21:27 | 22:34 | 17:31:38 |
| 23 | Lö | 02:44 | 03:53 | 21:29 | 22:37 | 17:35:48 |
| 24 | Sö | 02:41 | 03:51 | 21:31 | 22:41 | 17:39:53 |
| 25 | Må | 02:38 | 03:49 | 21:33 | 22:44 | 17:43:53 |
| 26 | Ti | 02:35 | 03:47 | 21:35 | 22:47 | 17:47:48 |
| 27 | On | 02:32 | 03:45 | 21:37 | 22:50 | 17:51:38 |
| 28 | To | 02:29 | 03:44 | 21:39 | 22:53 | 17:55:22 |
| 29 | Fr | 02:26 | 03:42 | 21:41 | 22:56 | 17:58:59 |
| 30 | Lö | 02:24 | 03:40 | 21:43 | 22:59 | 18:02:30 |
| 31 | Sö | 02:21 | 03:39 | 21:45 | 23:02 | 18:05:55 |
| Land | Sverige |
| Län | Stockholm |
| Kommun | Norrtälje kommun |
| Befolkning | 480 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 59.7° 18.85° 59°42'0''N 18°51'0''E |
| GeoNames | 2674798 |