| Gryning | 02:30 |
| Soluppgång | 03:45 |
| Solnedgång | 21:41 |
| Skymning | 22:55 |
| Dagslängd | 17h 55m 46s |
| Förändring sedan igår | 3m 54s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:45 | 21:41 | 17:55:46 | 0s |
| Imorgon | 03:43 | 21:43 | 17:59:34 | 3m 48s |
| Om en vecka | 03:34 | 21:54 | 18:20:05 | 24m 19s |
| Om två vecka | 03:26 | 22:04 | 18:38:10 | 42m 24s |
| Om en månad | 03:24 | 22:13 | 18:48:24 | 52m 38s |
| Om två månader | 04:13 | 21:31 | 17:17:31 | -38m 15s |
| Om tre månader | 05:27 | 20:08 | 14:41:13 | -3h 14m 33s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:45 | 21:41 | 17:55:46 | 0s |
| Igår | 03:47 | 21:38 | 17:51:52 | -3m 54s |
| För en vecka sen | 03:59 | 21:25 | 17:26:44 | -29m 2s |
| För två veckor sen | 04:15 | 21:09 | 16:54:21 | -1h 1m 25s |
| För en månad sen | 04:57 | 20:30 | 15:33:00 | -2h 22m 46s |
| För två månader sen | 05:28 | 18:14 | 12:45:30 | -5h 10m 16s |
| För tre månader sen | 06:52 | 17:05 | 10:12:42 | -7h 43m 4s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 02:30 |
| Borgerlig gryning | 02:30 - 03:45 |
| Dagsljus | 03:45 - 21:41 |
| Borgerlig skymning | 21:41 - 22:55 |
| Nautisk skymning | 22:55 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 55m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 4m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 02:30 | 2h 30m |
| – Borgerlig gryning | 02:30 - 03:45 | 1h 14m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 02:30 - 03:03 | 33m |
| – Gyllene timmen | 03:03 - 04:57 | 1h 53m |
| Soluppgång | 03:45 | |
| Passerat meridianen | 12:43 | |
| Solnedgång | 21:41 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:28 - 22:22 | 1h 53m |
| – Blå timmen | 22:22 - 22:55 | 33m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:41 - 22:55 | 1h 14m |
| – Nautisk skymning | 22:55 - 00:00 | 1h 4m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 03:53 | 04:46 | 20:40 | 21:32 | 15:53:59 |
| 02 | Lö | 03:50 | 04:43 | 20:42 | 21:35 | 15:59:10 |
| 03 | Sö | 03:47 | 04:40 | 20:45 | 21:38 | 16:04:20 |
| 04 | Må | 03:44 | 04:38 | 20:47 | 21:41 | 16:09:28 |
| 05 | Ti | 03:40 | 04:35 | 20:50 | 21:44 | 16:14:35 |
| 06 | On | 03:37 | 04:32 | 20:52 | 21:48 | 16:19:40 |
| 07 | To | 03:34 | 04:30 | 20:55 | 21:51 | 16:24:45 |
| 08 | Fr | 03:30 | 04:27 | 20:57 | 21:54 | 16:29:46 |
| 09 | Lö | 03:27 | 04:25 | 20:59 | 21:57 | 16:34:46 |
| 10 | Sö | 03:24 | 04:22 | 21:02 | 22:00 | 16:39:43 |
| 11 | Må | 03:21 | 04:20 | 21:04 | 22:03 | 16:44:38 |
| 12 | Ti | 03:17 | 04:17 | 21:07 | 22:07 | 16:49:31 |
| 13 | On | 03:14 | 04:15 | 21:09 | 22:10 | 16:54:21 |
| 14 | To | 03:11 | 04:12 | 21:11 | 22:13 | 16:59:08 |
| 15 | Fr | 03:08 | 04:10 | 21:14 | 22:16 | 17:03:52 |
| 16 | Lö | 03:04 | 04:08 | 21:16 | 22:19 | 17:08:33 |
| 17 | Sö | 03:01 | 04:05 | 21:19 | 22:23 | 17:13:11 |
| 18 | Må | 02:58 | 04:03 | 21:21 | 22:26 | 17:17:46 |
| 19 | Ti | 02:55 | 04:01 | 21:23 | 22:29 | 17:22:17 |
| 20 | On | 02:52 | 03:59 | 21:25 | 22:32 | 17:26:44 |
| 21 | To | 02:48 | 03:57 | 21:28 | 22:36 | 17:31:07 |
| 22 | Fr | 02:45 | 03:54 | 21:30 | 22:39 | 17:35:25 |
| 23 | Lö | 02:42 | 03:52 | 21:32 | 22:42 | 17:39:39 |
| 24 | Sö | 02:39 | 03:50 | 21:34 | 22:46 | 17:43:49 |
| 25 | Må | 02:36 | 03:48 | 21:36 | 22:49 | 17:47:53 |
| 26 | Ti | 02:33 | 03:47 | 21:38 | 22:52 | 17:51:52 |
| 27 | On | 02:30 | 03:45 | 21:41 | 22:55 | 17:55:46 |
| 28 | To | 02:27 | 03:43 | 21:43 | 22:59 | 17:59:34 |
| 29 | Fr | 02:24 | 03:41 | 21:44 | 23:02 | 18:03:15 |
| 30 | Lö | 02:21 | 03:40 | 21:46 | 23:05 | 18:06:50 |
| 31 | Sö | 02:18 | 03:38 | 21:48 | 23:08 | 18:10:19 |
| Land | Sverige |
| Län | Stockholm |
| Kommun | Norrtälje kommun |
| Befolkning | 3242 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 59.93333° 18.48333° 59°55'59.988''N 18°28'59.988''E |
| GeoNames | 2678265 |