| Soluppgång | 02:14 |
| Solnedgång | 22:50 |
| Dagslängd | 20h 35m 9s |
| Förändring sedan igår | 7m 12s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 02:14 | 22:50 | 20:35:09 | 0s |
| Imorgon | 02:11 | 22:53 | 20:42:17 | 7m 8s |
| Om en vecka | 01:51 | 23:15 | 21:23:50 | 48m 41s |
| Om två vecka | 01:31 | 23:37 | 22:05:58 | 1h 30m 49s |
| Om en månad | 01:33 | 23:43 | 22:10:01 | 1h 34m 52s |
| Om två månader | 03:19 | 22:04 | 18:44:59 | -1h 50m 10s |
| Om tre månader | 05:04 | 20:08 | 15:04:00 | -5h 31m 9s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 02:14 | 22:50 | 20:35:09 | 0s |
| Igår | 02:18 | 22:46 | 20:27:57 | -7m 12s |
| För en vecka sen | 02:39 | 22:23 | 19:44:08 | -51m 1s |
| För två veckor sen | 03:05 | 21:57 | 18:52:29 | -1h 42m 40s |
| För en månad sen | 04:04 | 21:00 | 16:55:26 | -3h 39m 43s |
| För två månader sen | 06:01 | 19:18 | 13:17:10 | -7h 17m 59s |
| För tre månader sen | 06:45 | 16:49 | 10:04:03 | -10h 31m 6s |
| Borgerlig gryning | 00:00 - 02:14 |
| Dagsljus | 02:14 - 22:50 |
| Borgerlig skymning | 22:50 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 20h 35m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 3h 24m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | - | |
| – Borgerlig gryning | 00:00 - 02:14 | 2h 14m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | - | |
| – Gyllene timmen | 00:32 - 04:06 | 3h 34m |
| Soluppgång | 02:14 | |
| Passerat meridianen | 12:32 | |
| Solnedgång | 22:50 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:58 - 00:00 | 3h 1m |
| – Blå timmen | - | |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 22:50 - 00:00 | 1h 9m |
| – Nautisk skymning | - | |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 02:45 | 04:00 | 21:03 | 22:19 | 17:02:40 |
| 02 | Lö | 02:40 | 03:57 | 21:07 | 22:24 | 17:09:55 |
| 03 | Sö | 02:34 | 03:53 | 21:10 | 22:29 | 17:17:10 |
| 04 | Må | 02:28 | 03:49 | 21:14 | 22:35 | 17:24:27 |
| 05 | Ti | 02:22 | 03:45 | 21:17 | 22:41 | 17:31:43 |
| 06 | On | 02:16 | 03:42 | 21:21 | 22:47 | 17:39:01 |
| 07 | To | 02:09 | 03:38 | 21:24 | 22:53 | 17:46:19 |
| 08 | Fr | 02:02 | 03:34 | 21:28 | 23:00 | 17:53:38 |
| 09 | Lö | 01:55 | 03:31 | 21:32 | 23:07 | 18:00:58 |
| 10 | Sö | 01:47 | 03:27 | 21:35 | 23:15 | 18:08:18 |
| 11 | Må | 01:39 | 03:23 | 21:39 | 23:23 | 18:15:38 |
| 12 | Ti | 01:30 | 03:19 | 21:42 | 23:32 | 18:23:00 |
| 13 | On | 01:18 | 03:16 | 21:46 | 23:43 | 18:30:22 |
| 14 | To | 01:04 | 03:12 | 21:50 | 23:57 | 18:37:44 |
| 15 | Fr | 00:32 | 03:08 | 21:53 | 00:30 | 18:45:06 |
| 16 | Lö | 03:05 | 21:57 | 18:52:29 | ||
| 17 | Sö | 03:01 | 22:01 | 18:59:52 | ||
| 18 | Må | 02:57 | 22:05 | 19:07:15 | ||
| 19 | Ti | 02:54 | 22:08 | 19:14:38 | ||
| 20 | On | 02:50 | 22:12 | 19:22:01 | ||
| 21 | To | 02:46 | 22:16 | 19:29:23 | ||
| 22 | Fr | 02:43 | 22:20 | 19:36:45 | ||
| 23 | Lö | 02:39 | 22:23 | 19:44:08 | ||
| 24 | Sö | 02:36 | 22:27 | 19:51:29 | ||
| 25 | Må | 02:32 | 22:31 | 19:58:49 | ||
| 26 | Ti | 02:28 | 22:35 | 20:06:08 | ||
| 27 | On | 02:25 | 22:38 | 20:13:26 | ||
| 28 | To | 02:21 | 22:42 | 20:20:42 | ||
| 29 | Fr | 02:18 | 22:46 | 20:27:57 | ||
| 30 | Lö | 02:14 | 22:50 | 20:35:09 | ||
| 31 | Sö | 02:11 | 22:53 | 20:42:17 |
| Land | Sverige |
| Län | Norrbotten |
| Kommun | Piteå kommun |
| Befolkning | 345 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 65.31344° 21.23634° 65°18'48.384''N 21°14'10.824''E |
| GeoNames | 602443 |