| Soluppgång | 02:13 |
| Solnedgång | 22:51 |
| Dagslängd | 20h 38m 16s |
| Förändring sedan igår | 7m 19s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 02:13 | 22:51 | 20:38:16 | 0s |
| Imorgon | 02:09 | 22:55 | 20:45:33 | 7m 17s |
| Om en vecka | 01:49 | 23:17 | 21:28:06 | 49m 50s |
| Om två vecka | 01:28 | 23:40 | 22:11:59 | 1h 33m 43s |
| Om en månad | 01:30 | 23:46 | 22:16:16 | 1h 38m 0s |
| Om två månader | 03:17 | 22:04 | 18:46:48 | -1h 51m 28s |
| Om tre månader | 05:03 | 20:07 | 15:04:38 | -5h 33m 38s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 02:13 | 22:51 | 20:38:16 | 0s |
| Igår | 02:16 | 22:47 | 20:30:57 | -7m 19s |
| För en vecka sen | 02:38 | 22:24 | 19:46:31 | -51m 45s |
| För två veckor sen | 03:03 | 21:58 | 18:54:21 | -1h 43m 55s |
| För en månad sen | 04:03 | 21:00 | 16:56:33 | -3h 41m 43s |
| För två månader sen | 06:00 | 19:18 | 13:17:25 | -7h 20m 51s |
| För tre månader sen | 06:45 | 16:48 | 10:03:39 | -10h 34m 37s |
| Borgerlig gryning | 00:00 - 02:13 |
| Dagsljus | 02:13 - 22:51 |
| Borgerlig skymning | 22:51 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 20h 38m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 3h 21m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | - | |
| – Borgerlig gryning | 00:00 - 02:13 | 2h 13m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | - | |
| – Gyllene timmen | 00:32 - 04:05 | 3h 33m |
| Soluppgång | 02:13 | |
| Passerat meridianen | 12:32 | |
| Solnedgång | 22:51 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:58 - 00:00 | 3h 1m |
| – Blå timmen | - | |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 22:51 - 00:00 | 1h 8m |
| – Nautisk skymning | - | |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 02:44 | 04:00 | 21:03 | 22:19 | 17:03:49 |
| 02 | Lö | 02:38 | 03:56 | 21:07 | 22:25 | 17:11:06 |
| 03 | Sö | 02:32 | 03:52 | 21:10 | 22:30 | 17:18:23 |
| 04 | Må | 02:26 | 03:48 | 21:14 | 22:36 | 17:25:42 |
| 05 | Ti | 02:20 | 03:45 | 21:18 | 22:42 | 17:33:01 |
| 06 | On | 02:14 | 03:41 | 21:21 | 22:48 | 17:40:22 |
| 07 | To | 02:07 | 03:37 | 21:25 | 22:54 | 17:47:43 |
| 08 | Fr | 02:00 | 03:33 | 21:28 | 23:01 | 17:55:05 |
| 09 | Lö | 01:53 | 03:30 | 21:32 | 23:09 | 18:02:27 |
| 10 | Sö | 01:45 | 03:26 | 21:36 | 23:16 | 18:09:50 |
| 11 | Må | 01:36 | 03:22 | 21:39 | 23:25 | 18:17:14 |
| 12 | Ti | 01:26 | 03:18 | 21:43 | 23:35 | 18:24:38 |
| 13 | On | 01:15 | 03:15 | 21:47 | 23:47 | 18:32:04 |
| 14 | To | 00:59 | 03:11 | 21:50 | 00:02 | 18:39:29 |
| 15 | Fr | 03:07 | 21:54 | 18:46:55 | ||
| 16 | Lö | 03:03 | 21:58 | 18:54:21 | ||
| 17 | Sö | 03:00 | 22:02 | 19:01:48 | ||
| 18 | Må | 02:56 | 22:05 | 19:09:15 | ||
| 19 | Ti | 02:52 | 22:09 | 19:16:43 | ||
| 20 | On | 02:49 | 22:13 | 19:24:10 | ||
| 21 | To | 02:45 | 22:17 | 19:31:37 | ||
| 22 | Fr | 02:41 | 22:20 | 19:39:04 | ||
| 23 | Lö | 02:38 | 22:24 | 19:46:31 | ||
| 24 | Sö | 02:34 | 22:28 | 19:53:57 | ||
| 25 | Må | 02:30 | 22:32 | 20:01:24 | ||
| 26 | Ti | 02:27 | 22:36 | 20:08:48 | ||
| 27 | On | 02:23 | 22:39 | 20:16:12 | ||
| 28 | To | 02:20 | 22:43 | 20:23:35 | ||
| 29 | Fr | 02:16 | 22:47 | 20:30:57 | ||
| 30 | Lö | 02:13 | 22:51 | 20:38:16 | ||
| 31 | Sö | 02:09 | 22:55 | 20:45:33 |
| Land | Sverige |
| Län | Norrbotten |
| Kommun | Piteå kommun |
| Befolkning | 344 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 65.38432° 21.32033° 65°23'3.552''N 21°19'13.188''E |
| GeoNames | 606512 |