| Soluppgång | 02:09 |
| Solnedgång | 22:53 |
| Dagslängd | 20h 44m 16s |
| Förändring sedan igår | 7m 34s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 02:09 | 22:53 | 20:44:16 | 0s |
| Imorgon | 02:05 | 22:57 | 20:51:49 | 7m 33s |
| Om en vecka | 01:44 | 23:20 | 21:36:25 | 52m 9s |
| Om två vecka | 01:21 | 23:46 | 22:24:17 | 1h 40m 1s |
| Om en månad | 01:22 | 23:52 | 22:29:12 | 1h 44m 56s |
| Om två månader | 03:15 | 22:05 | 18:50:15 | -1h 54m 1s |
| Om tre månader | 05:02 | 20:07 | 15:05:49 | -5h 38m 27s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 02:09 | 22:53 | 20:44:16 | 0s |
| Igår | 02:12 | 22:49 | 20:36:42 | -7m 34s |
| För en vecka sen | 02:35 | 22:26 | 19:51:04 | -53m 12s |
| För två veckor sen | 03:01 | 21:59 | 18:57:55 | -1h 46m 21s |
| För en månad sen | 04:02 | 21:00 | 16:58:39 | -3h 45m 37s |
| För två månader sen | 05:59 | 19:17 | 13:17:53 | -7h 26m 23s |
| För tre månader sen | 06:44 | 16:47 | 10:02:55 | -10h 41m 21s |
| Borgerlig gryning | 00:00 - 02:09 |
| Dagsljus | 02:09 - 22:53 |
| Borgerlig skymning | 22:53 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 20h 44m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 3h 15m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | - | |
| – Borgerlig gryning | 00:00 - 02:09 | 2h 9m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | - | |
| – Gyllene timmen | 00:31 - 04:03 | 3h 32m |
| Soluppgång | 02:09 | |
| Passerat meridianen | 12:31 | |
| Solnedgång | 22:53 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:59 - 00:00 | 3h 0m |
| – Blå timmen | - | |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 22:53 - 00:00 | 1h 6m |
| – Nautisk skymning | - | |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 02:41 | 03:58 | 21:04 | 22:21 | 17:05:59 |
| 02 | Lö | 02:35 | 03:54 | 21:07 | 22:26 | 17:13:21 |
| 03 | Sö | 02:29 | 03:50 | 21:11 | 22:32 | 17:20:43 |
| 04 | Må | 02:23 | 03:46 | 21:14 | 22:38 | 17:28:06 |
| 05 | Ti | 02:17 | 03:43 | 21:18 | 22:44 | 17:35:31 |
| 06 | On | 02:10 | 03:39 | 21:22 | 22:50 | 17:42:56 |
| 07 | To | 02:04 | 03:35 | 21:25 | 22:57 | 17:50:21 |
| 08 | Fr | 01:56 | 03:31 | 21:29 | 23:04 | 17:57:49 |
| 09 | Lö | 01:49 | 03:27 | 21:33 | 23:11 | 18:05:16 |
| 10 | Sö | 01:40 | 03:24 | 21:36 | 23:20 | 18:12:45 |
| 11 | Må | 01:31 | 03:20 | 21:40 | 23:29 | 18:20:15 |
| 12 | Ti | 01:20 | 03:16 | 21:44 | 23:40 | 18:27:45 |
| 13 | On | 01:06 | 03:12 | 21:48 | 23:53 | 18:35:17 |
| 14 | To | 00:43 | 03:08 | 21:51 | 00:16 | 18:42:48 |
| 15 | Fr | 03:05 | 21:55 | 18:50:22 | ||
| 16 | Lö | 03:01 | 21:59 | 18:57:55 | ||
| 17 | Sö | 02:57 | 22:03 | 19:05:29 | ||
| 18 | Må | 02:53 | 22:06 | 19:13:04 | ||
| 19 | Ti | 02:50 | 22:10 | 19:20:39 | ||
| 20 | On | 02:46 | 22:14 | 19:28:14 | ||
| 21 | To | 02:42 | 22:18 | 19:35:51 | ||
| 22 | Fr | 02:38 | 22:22 | 19:43:27 | ||
| 23 | Lö | 02:35 | 22:26 | 19:51:04 | ||
| 24 | Sö | 02:31 | 22:30 | 19:58:41 | ||
| 25 | Må | 02:27 | 22:34 | 20:06:18 | ||
| 26 | Ti | 02:24 | 22:37 | 20:13:54 | ||
| 27 | On | 02:20 | 22:41 | 20:21:30 | ||
| 28 | To | 02:16 | 22:45 | 20:29:06 | ||
| 29 | Fr | 02:12 | 22:49 | 20:36:42 | ||
| 30 | Lö | 02:09 | 22:53 | 20:44:16 | ||
| 31 | Sö | 02:05 | 22:57 | 20:51:49 |
| Land | Sverige |
| Län | Norrbotten |
| Kommun | Piteå kommun |
| Befolkning | 353 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 65.51667° 21.5° 65°31'0.012''N 21°30'0''E |
| GeoNames | 602936 |