| Soluppgång | 02:13 |
| Solnedgång | 22:51 |
| Dagslängd | 20h 37m 51s |
| Förändring sedan igår | 7m 19s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 02:13 | 22:51 | 20:37:51 | 0s |
| Imorgon | 02:10 | 22:55 | 20:45:08 | 7m 17s |
| Om en vecka | 01:50 | 23:17 | 21:27:32 | 49m 41s |
| Om två vecka | 01:29 | 23:40 | 22:11:10 | 1h 33m 19s |
| Om en månad | 01:31 | 23:46 | 22:15:25 | 1h 37m 34s |
| Om två månader | 03:18 | 22:05 | 18:46:34 | -1h 51m 17s |
| Om tre månader | 05:04 | 20:08 | 15:04:33 | -5h 33m 18s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 02:13 | 22:51 | 20:37:51 | 0s |
| Igår | 02:17 | 22:47 | 20:30:32 | -7m 19s |
| För en vecka sen | 02:38 | 22:25 | 19:46:12 | -51m 39s |
| För två veckor sen | 03:04 | 21:58 | 18:54:07 | -1h 43m 44s |
| För en månad sen | 04:04 | 21:00 | 16:56:25 | -3h 41m 26s |
| För två månader sen | 06:01 | 19:18 | 13:17:23 | -7h 20m 28s |
| För tre månader sen | 06:45 | 16:49 | 10:03:43 | -10h 34m 8s |
| Borgerlig gryning | 00:00 - 02:13 |
| Dagsljus | 02:13 - 22:51 |
| Borgerlig skymning | 22:51 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 20h 37m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 3h 22m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | - | |
| – Borgerlig gryning | 00:00 - 02:13 | 2h 13m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | - | |
| – Gyllene timmen | 00:32 - 04:06 | 3h 33m |
| Soluppgång | 02:13 | |
| Passerat meridianen | 12:32 | |
| Solnedgång | 22:51 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:59 - 00:00 | 3h 0m |
| – Blå timmen | - | |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 22:51 - 00:00 | 1h 8m |
| – Nautisk skymning | - | |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 02:44 | 04:00 | 21:04 | 22:20 | 17:03:40 |
| 02 | Lö | 02:39 | 03:57 | 21:07 | 22:25 | 17:10:57 |
| 03 | Sö | 02:33 | 03:53 | 21:11 | 22:31 | 17:18:14 |
| 04 | Må | 02:27 | 03:49 | 21:15 | 22:36 | 17:25:33 |
| 05 | Ti | 02:21 | 03:45 | 21:18 | 22:42 | 17:32:52 |
| 06 | On | 02:15 | 03:42 | 21:22 | 22:48 | 17:40:12 |
| 07 | To | 02:08 | 03:38 | 21:25 | 22:55 | 17:47:32 |
| 08 | Fr | 02:01 | 03:34 | 21:29 | 23:02 | 17:54:54 |
| 09 | Lö | 01:54 | 03:30 | 21:33 | 23:09 | 18:02:15 |
| 10 | Sö | 01:46 | 03:27 | 21:36 | 23:17 | 18:09:38 |
| 11 | Må | 01:37 | 03:23 | 21:40 | 23:25 | 18:17:01 |
| 12 | Ti | 01:27 | 03:19 | 21:44 | 23:35 | 18:24:25 |
| 13 | On | 01:16 | 03:15 | 21:47 | 23:47 | 18:31:51 |
| 14 | To | 01:00 | 03:12 | 21:51 | 00:02 | 18:39:15 |
| 15 | Fr | 03:08 | 21:55 | 18:46:41 | ||
| 16 | Lö | 03:04 | 21:58 | 18:54:07 | ||
| 17 | Sö | 03:01 | 22:02 | 19:01:33 | ||
| 18 | Må | 02:57 | 22:06 | 19:09:00 | ||
| 19 | Ti | 02:53 | 22:10 | 19:16:26 | ||
| 20 | On | 02:49 | 22:13 | 19:23:53 | ||
| 21 | To | 02:46 | 22:17 | 19:31:20 | ||
| 22 | Fr | 02:42 | 22:21 | 19:38:46 | ||
| 23 | Lö | 02:38 | 22:25 | 19:46:12 | ||
| 24 | Sö | 02:35 | 22:28 | 19:53:38 | ||
| 25 | Må | 02:31 | 22:32 | 20:01:03 | ||
| 26 | Ti | 02:28 | 22:36 | 20:08:27 | ||
| 27 | On | 02:24 | 22:40 | 20:15:50 | ||
| 28 | To | 02:20 | 22:44 | 20:23:13 | ||
| 29 | Fr | 02:17 | 22:47 | 20:30:32 | ||
| 30 | Lö | 02:13 | 22:51 | 20:37:51 | ||
| 31 | Sö | 02:10 | 22:55 | 20:45:08 |
| Land | Sverige |
| Län | Norrbotten |
| Kommun | Piteå kommun |
| Befolkning | 385 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 65.37506° 21.14704° 65°22'30.216''N 21°8'49.344''E |
| GeoNames | 604582 |