| Soluppgång | 02:11 |
| Solnedgång | 22:51 |
| Dagslängd | 20h 39m 5s |
| Förändring sedan igår | 7m 22s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 02:11 | 22:51 | 20:39:05 | 0s |
| Imorgon | 02:08 | 22:54 | 20:46:25 | 7m 20s |
| Om en vecka | 01:47 | 23:17 | 21:29:12 | 50m 7s |
| Om två vecka | 01:27 | 23:40 | 22:13:35 | 1h 34m 30s |
| Om en månad | 01:28 | 23:46 | 22:17:58 | 1h 38m 53s |
| Om två månader | 03:16 | 22:04 | 18:47:17 | -1h 51m 48s |
| Om tre månader | 05:02 | 20:07 | 15:04:48 | -5h 34m 17s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 02:11 | 22:51 | 20:39:05 | 0s |
| Igår | 02:15 | 22:47 | 20:31:43 | -7m 22s |
| För en vecka sen | 02:37 | 22:24 | 19:47:08 | -51m 57s |
| För två veckor sen | 03:03 | 21:57 | 18:54:50 | -1h 44m 15s |
| För en månad sen | 04:03 | 20:59 | 16:56:50 | -3h 42m 15s |
| För två månader sen | 06:00 | 19:17 | 13:17:28 | -7h 21m 37s |
| För tre månader sen | 06:44 | 16:48 | 10:03:33 | -10h 35m 32s |
| Borgerlig gryning | 00:00 - 02:11 |
| Dagsljus | 02:11 - 22:51 |
| Borgerlig skymning | 22:51 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 20h 39m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 3h 20m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | - | |
| – Borgerlig gryning | 00:00 - 02:11 | 2h 11m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | - | |
| – Gyllene timmen | 00:31 - 04:04 | 3h 33m |
| Soluppgång | 02:11 | |
| Passerat meridianen | 12:31 | |
| Solnedgång | 22:51 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:58 - 00:00 | 3h 1m |
| – Blå timmen | - | |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 22:51 - 00:00 | 1h 8m |
| – Nautisk skymning | - | |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 02:43 | 03:59 | 21:03 | 22:19 | 17:04:07 |
| 02 | Lö | 02:37 | 03:55 | 21:06 | 22:24 | 17:11:25 |
| 03 | Sö | 02:31 | 03:51 | 21:10 | 22:30 | 17:18:43 |
| 04 | Må | 02:25 | 03:47 | 21:13 | 22:35 | 17:26:02 |
| 05 | Ti | 02:19 | 03:44 | 21:17 | 22:41 | 17:33:22 |
| 06 | On | 02:13 | 03:40 | 21:21 | 22:48 | 17:40:43 |
| 07 | To | 02:06 | 03:36 | 21:24 | 22:54 | 17:48:04 |
| 08 | Fr | 01:59 | 03:32 | 21:28 | 23:01 | 17:55:27 |
| 09 | Lö | 01:52 | 03:29 | 21:31 | 23:08 | 18:02:50 |
| 10 | Sö | 01:44 | 03:25 | 21:35 | 23:16 | 18:10:14 |
| 11 | Må | 01:35 | 03:21 | 21:39 | 23:25 | 18:17:38 |
| 12 | Ti | 01:25 | 03:17 | 21:42 | 23:35 | 18:25:04 |
| 13 | On | 01:13 | 03:14 | 21:46 | 23:47 | 18:32:30 |
| 14 | To | 00:57 | 03:10 | 21:50 | 00:03 | 18:39:56 |
| 15 | Fr | 03:06 | 21:54 | 18:47:23 | ||
| 16 | Lö | 03:03 | 21:57 | 18:54:50 | ||
| 17 | Sö | 02:59 | 22:01 | 19:02:18 | ||
| 18 | Må | 02:55 | 22:05 | 19:09:47 | ||
| 19 | Ti | 02:51 | 22:09 | 19:17:15 | ||
| 20 | On | 02:48 | 22:12 | 19:24:43 | ||
| 21 | To | 02:44 | 22:16 | 19:32:11 | ||
| 22 | Fr | 02:40 | 22:20 | 19:39:40 | ||
| 23 | Lö | 02:37 | 22:24 | 19:47:08 | ||
| 24 | Sö | 02:33 | 22:28 | 19:54:36 | ||
| 25 | Må | 02:29 | 22:31 | 20:02:03 | ||
| 26 | Ti | 02:26 | 22:35 | 20:09:30 | ||
| 27 | On | 02:22 | 22:39 | 20:16:55 | ||
| 28 | To | 02:19 | 22:43 | 20:24:20 | ||
| 29 | Fr | 02:15 | 22:47 | 20:31:43 | ||
| 30 | Lö | 02:11 | 22:51 | 20:39:05 | ||
| 31 | Sö | 02:08 | 22:54 | 20:46:25 |
| Land | Sverige |
| Län | Norrbotten |
| Kommun | Piteå kommun |
| Befolkning | 225 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 65.40263° 21.482° 65°24'9.468''N 21°28'55.2''E |
| GeoNames | 605063 |