| Soluppgång | 02:14 |
| Solnedgång | 22:49 |
| Dagslängd | 20h 34m 34s |
| Förändring sedan igår | 7m 12s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 02:14 | 22:49 | 20:34:34 | 0s |
| Imorgon | 02:11 | 22:52 | 20:41:41 | 7m 7s |
| Om en vecka | 01:51 | 23:14 | 21:23:03 | 48m 29s |
| Om två vecka | 01:31 | 23:36 | 22:04:51 | 1h 30m 17s |
| Om en månad | 01:33 | 23:42 | 22:08:52 | 1h 34m 18s |
| Om två månader | 03:18 | 22:03 | 18:44:39 | -1h 49m 55s |
| Om tre månader | 05:03 | 20:07 | 15:03:54 | -5h 30m 40s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 02:14 | 22:49 | 20:34:34 | 0s |
| Igår | 02:18 | 22:45 | 20:27:22 | -7m 12s |
| För en vecka sen | 02:39 | 22:22 | 19:43:41 | -50m 53s |
| För två veckor sen | 03:04 | 21:56 | 18:52:07 | -1h 42m 27s |
| För en månad sen | 04:04 | 20:59 | 16:55:13 | -3h 39m 21s |
| För två månader sen | 06:00 | 19:17 | 13:17:08 | -7h 17m 26s |
| För tre månader sen | 06:44 | 16:48 | 10:04:07 | -10h 30m 27s |
| Borgerlig gryning | 00:00 - 02:14 |
| Dagsljus | 02:14 - 22:49 |
| Borgerlig skymning | 22:49 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 20h 34m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 3h 25m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | - | |
| – Borgerlig gryning | 00:00 - 02:14 | 2h 14m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | - | |
| – Gyllene timmen | 00:31 - 04:06 | 3h 34m |
| Soluppgång | 02:14 | |
| Passerat meridianen | 12:31 | |
| Solnedgång | 22:49 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:57 - 00:00 | 3h 2m |
| – Blå timmen | - | |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 22:49 - 00:00 | 1h 10m |
| – Nautisk skymning | - | |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 02:45 | 04:00 | 21:02 | 22:18 | 17:02:27 |
| 02 | Lö | 02:39 | 03:56 | 21:06 | 22:23 | 17:09:41 |
| 03 | Sö | 02:34 | 03:52 | 21:09 | 22:28 | 17:16:56 |
| 04 | Må | 02:28 | 03:49 | 21:13 | 22:34 | 17:24:12 |
| 05 | Ti | 02:22 | 03:45 | 21:16 | 22:40 | 17:31:28 |
| 06 | On | 02:15 | 03:41 | 21:20 | 22:46 | 17:38:45 |
| 07 | To | 02:09 | 03:38 | 21:24 | 22:52 | 17:46:03 |
| 08 | Fr | 02:02 | 03:34 | 21:27 | 22:59 | 17:53:21 |
| 09 | Lö | 01:55 | 03:30 | 21:31 | 23:06 | 18:00:40 |
| 10 | Sö | 01:47 | 03:26 | 21:34 | 23:14 | 18:08:00 |
| 11 | Må | 01:39 | 03:23 | 21:38 | 23:22 | 18:15:21 |
| 12 | Ti | 01:29 | 03:19 | 21:42 | 23:31 | 18:22:41 |
| 13 | On | 01:19 | 03:15 | 21:45 | 23:42 | 18:30:02 |
| 14 | To | 01:05 | 03:12 | 21:49 | 23:56 | 18:37:24 |
| 15 | Fr | 00:38 | 03:08 | 21:53 | 00:22 | 18:44:46 |
| 16 | Lö | 03:04 | 21:56 | 18:52:07 | ||
| 17 | Sö | 03:01 | 22:00 | 18:59:29 | ||
| 18 | Må | 02:57 | 22:04 | 19:06:52 | ||
| 19 | Ti | 02:53 | 22:08 | 19:14:15 | ||
| 20 | On | 02:50 | 22:11 | 19:21:36 | ||
| 21 | To | 02:46 | 22:15 | 19:28:58 | ||
| 22 | Fr | 02:42 | 22:19 | 19:36:20 | ||
| 23 | Lö | 02:39 | 22:22 | 19:43:41 | ||
| 24 | Sö | 02:35 | 22:26 | 19:51:01 | ||
| 25 | Må | 02:32 | 22:30 | 19:58:20 | ||
| 26 | Ti | 02:28 | 22:34 | 20:05:38 | ||
| 27 | On | 02:25 | 22:37 | 20:12:54 | ||
| 28 | To | 02:21 | 22:41 | 20:20:10 | ||
| 29 | Fr | 02:18 | 22:45 | 20:27:22 | ||
| 30 | Lö | 02:14 | 22:49 | 20:34:34 | ||
| 31 | Sö | 02:11 | 22:52 | 20:41:41 |
| Land | Sverige |
| Län | Norrbotten |
| Kommun | Piteå kommun |
| Befolkning | 2251 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 65.3° 21.38333° 65°18'0''N 21°22'59.988''E |
| GeoNames | 606638 |