| Soluppgång | 02:17 |
| Solnedgång | 22:45 |
| Dagslängd | 20h 28m 10s |
| Förändring sedan igår | 6m 57s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 02:17 | 22:45 | 20:28:10 | 0s |
| Imorgon | 02:14 | 22:49 | 20:35:02 | 6m 52s |
| Om en vecka | 01:55 | 23:09 | 21:14:30 | 46m 20s |
| Om två vecka | 01:37 | 23:30 | 21:53:16 | 1h 25m 6s |
| Om en månad | 01:39 | 23:36 | 21:56:53 | 1h 28m 43s |
| Om två månader | 03:20 | 22:01 | 18:40:53 | -1h 47m 17s |
| Om tre månader | 05:03 | 20:06 | 15:02:35 | -5h 25m 35s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 02:17 | 22:45 | 20:28:10 | 0s |
| Igår | 02:20 | 22:41 | 20:21:13 | -6m 57s |
| För en vecka sen | 02:41 | 22:20 | 19:38:44 | -49m 26s |
| För två veckor sen | 03:06 | 21:54 | 18:48:13 | -1h 39m 57s |
| För en månad sen | 04:04 | 20:57 | 16:52:53 | -3h 35m 17s |
| För två månader sen | 06:00 | 19:17 | 13:16:37 | -7h 11m 33s |
| För tre månader sen | 06:43 | 16:48 | 10:04:57 | -10h 23m 13s |
| Borgerlig gryning | 00:00 - 02:17 |
| Dagsljus | 02:17 - 22:45 |
| Borgerlig skymning | 22:45 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 20h 28m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 3h 31m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | - | |
| – Borgerlig gryning | 00:00 - 02:17 | 2h 17m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | - | |
| – Gyllene timmen | 00:31 - 04:06 | 3h 35m |
| Soluppgång | 02:17 | |
| Passerat meridianen | 12:31 | |
| Solnedgång | 22:45 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:56 - 00:00 | 3h 3m |
| – Blå timmen | - | |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 22:45 - 00:00 | 1h 14m |
| – Nautisk skymning | - | |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 02:47 | 04:01 | 21:01 | 22:15 | 17:00:03 |
| 02 | Lö | 02:41 | 03:57 | 21:04 | 22:20 | 17:07:12 |
| 03 | Sö | 02:36 | 03:53 | 21:08 | 22:26 | 17:14:22 |
| 04 | Må | 02:30 | 03:50 | 21:11 | 22:31 | 17:21:32 |
| 05 | Ti | 02:24 | 03:46 | 21:15 | 22:37 | 17:28:43 |
| 06 | On | 02:18 | 03:42 | 21:18 | 22:43 | 17:35:56 |
| 07 | To | 02:12 | 03:39 | 21:22 | 22:49 | 17:43:07 |
| 08 | Fr | 02:05 | 03:35 | 21:25 | 22:55 | 17:50:21 |
| 09 | Lö | 01:58 | 03:31 | 21:29 | 23:02 | 17:57:34 |
| 10 | Sö | 01:51 | 03:28 | 21:32 | 23:09 | 18:04:48 |
| 11 | Må | 01:43 | 03:24 | 21:36 | 23:17 | 18:12:01 |
| 12 | Ti | 01:34 | 03:20 | 21:40 | 23:25 | 18:19:16 |
| 13 | On | 01:25 | 03:17 | 21:43 | 23:35 | 18:26:30 |
| 14 | To | 01:13 | 03:13 | 21:47 | 23:47 | 18:33:44 |
| 15 | Fr | 00:57 | 03:09 | 21:50 | 00:03 | 18:40:58 |
| 16 | Lö | 03:06 | 21:54 | 18:48:13 | ||
| 17 | Sö | 03:02 | 21:58 | 18:55:27 | ||
| 18 | Må | 02:59 | 22:01 | 19:02:42 | ||
| 19 | Ti | 02:55 | 22:05 | 19:09:55 | ||
| 20 | On | 02:51 | 22:09 | 19:17:09 | ||
| 21 | To | 02:48 | 22:12 | 19:24:21 | ||
| 22 | Fr | 02:44 | 22:16 | 19:31:33 | ||
| 23 | Lö | 02:41 | 22:20 | 19:38:44 | ||
| 24 | Sö | 02:37 | 22:23 | 19:45:53 | ||
| 25 | Må | 02:34 | 22:27 | 19:53:01 | ||
| 26 | Ti | 02:30 | 22:31 | 20:00:08 | ||
| 27 | On | 02:27 | 22:34 | 20:07:12 | ||
| 28 | To | 02:24 | 22:38 | 20:14:14 | ||
| 29 | Fr | 02:20 | 22:41 | 20:21:13 | ||
| 30 | Lö | 02:17 | 22:45 | 20:28:10 | ||
| 31 | Sö | 02:14 | 22:49 | 20:35:02 |
| Land | Sverige |
| Län | Norrbotten |
| Kommun | Piteå kommun |
| Befolkning | 574 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 65.15° 21.48333° 65°9'0''N 21°28'59.988''E |
| GeoNames | 605521 |