| Soluppgång | 02:14 |
| Solnedgång | 22:50 |
| Dagslängd | 20h 36m 44s |
| Förändring sedan igår | 7m 15s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 02:14 | 22:50 | 20:36:44 | 0s |
| Imorgon | 02:10 | 22:54 | 20:43:58 | 7m 14s |
| Om en vecka | 01:50 | 23:16 | 21:26:01 | 49m 17s |
| Om två vecka | 01:30 | 23:39 | 22:09:01 | 1h 32m 17s |
| Om en månad | 01:32 | 23:45 | 22:13:12 | 1h 36m 28s |
| Om två månader | 03:18 | 22:04 | 18:45:55 | -1h 50m 49s |
| Om tre månader | 05:03 | 20:08 | 15:04:20 | -5h 32m 24s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 02:14 | 22:50 | 20:36:44 | 0s |
| Igår | 02:17 | 22:47 | 20:29:29 | -7m 15s |
| För en vecka sen | 02:39 | 22:24 | 19:45:21 | -51m 23s |
| För två veckor sen | 03:04 | 21:58 | 18:53:27 | -1h 43m 17s |
| För en månad sen | 04:04 | 21:00 | 16:56:01 | -3h 40m 43s |
| För två månader sen | 06:01 | 19:18 | 13:17:18 | -7h 19m 26s |
| För tre månader sen | 06:45 | 16:49 | 10:03:51 | -10h 32m 53s |
| Borgerlig gryning | 00:00 - 02:14 |
| Dagsljus | 02:14 - 22:50 |
| Borgerlig skymning | 22:50 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 20h 36m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 3h 23m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | - | |
| – Borgerlig gryning | 00:00 - 02:14 | 2h 14m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | - | |
| – Gyllene timmen | 00:32 - 04:06 | 3h 33m |
| Soluppgång | 02:14 | |
| Passerat meridianen | 12:32 | |
| Solnedgång | 22:50 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:58 - 00:00 | 3h 1m |
| – Blå timmen | - | |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 22:50 - 00:00 | 1h 9m |
| – Nautisk skymning | - | |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 02:45 | 04:00 | 21:04 | 22:19 | 17:03:16 |
| 02 | Lö | 02:39 | 03:57 | 21:07 | 22:25 | 17:10:32 |
| 03 | Sö | 02:33 | 03:53 | 21:11 | 22:30 | 17:17:48 |
| 04 | Må | 02:28 | 03:49 | 21:14 | 22:36 | 17:25:06 |
| 05 | Ti | 02:21 | 03:45 | 21:18 | 22:42 | 17:32:24 |
| 06 | On | 02:15 | 03:42 | 21:21 | 22:48 | 17:39:43 |
| 07 | To | 02:09 | 03:38 | 21:25 | 22:54 | 17:47:03 |
| 08 | Fr | 02:02 | 03:34 | 21:28 | 23:01 | 17:54:23 |
| 09 | Lö | 01:54 | 03:30 | 21:32 | 23:08 | 18:01:44 |
| 10 | Sö | 01:46 | 03:27 | 21:36 | 23:16 | 18:09:06 |
| 11 | Må | 01:38 | 03:23 | 21:39 | 23:24 | 18:16:28 |
| 12 | Ti | 01:28 | 03:19 | 21:43 | 23:34 | 18:23:50 |
| 13 | On | 01:17 | 03:15 | 21:47 | 23:45 | 18:31:14 |
| 14 | To | 01:02 | 03:12 | 21:50 | 00:00 | 18:38:38 |
| 15 | Fr | 03:08 | 21:54 | 18:46:02 | ||
| 16 | Lö | 03:04 | 21:58 | 18:53:27 | ||
| 17 | Sö | 03:01 | 22:02 | 19:00:51 | ||
| 18 | Må | 02:57 | 22:05 | 19:08:17 | ||
| 19 | Ti | 02:53 | 22:09 | 19:15:42 | ||
| 20 | On | 02:50 | 22:13 | 19:23:07 | ||
| 21 | To | 02:46 | 22:17 | 19:30:33 | ||
| 22 | Fr | 02:42 | 22:20 | 19:37:57 | ||
| 23 | Lö | 02:39 | 22:24 | 19:45:21 | ||
| 24 | Sö | 02:35 | 22:28 | 19:52:45 | ||
| 25 | Må | 02:31 | 22:32 | 20:00:08 | ||
| 26 | Ti | 02:28 | 22:35 | 20:07:31 | ||
| 27 | On | 02:24 | 22:39 | 20:14:52 | ||
| 28 | To | 02:21 | 22:43 | 20:22:11 | ||
| 29 | Fr | 02:17 | 22:47 | 20:29:29 | ||
| 30 | Lö | 02:14 | 22:50 | 20:36:44 | ||
| 31 | Sö | 02:10 | 22:54 | 20:43:58 |
| Land | Sverige |
| Län | Norrbotten |
| Kommun | Piteå kommun |
| Befolkning | 1259 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 65.35° 21.2° 65°21'0''N 21°12'0''E |
| GeoNames | 603292 |