| Soluppgång | 02:13 |
| Solnedgång | 22:54 |
| Dagslängd | 20h 41m 14s |
| Förändring sedan igår | 7m 27s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 02:13 | 22:54 | 20:41:14 | 0s |
| Imorgon | 02:09 | 22:58 | 20:48:39 | 7m 25s |
| Om en vecka | 01:48 | 23:21 | 21:32:10 | 50m 56s |
| Om två vecka | 01:27 | 23:45 | 22:17:53 | 1h 36m 39s |
| Om en månad | 01:28 | 23:51 | 22:22:27 | 1h 41m 13s |
| Om två månader | 03:18 | 22:07 | 18:48:30 | -1h 52m 44s |
| Om tre månader | 05:04 | 20:10 | 15:05:13 | -5h 36m 1s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 02:13 | 22:54 | 20:41:14 | 0s |
| Igår | 02:16 | 22:50 | 20:33:47 | -7m 27s |
| För en vecka sen | 02:38 | 22:27 | 19:48:47 | -52m 27s |
| För två veckor sen | 03:04 | 22:00 | 18:56:07 | -1h 45m 7s |
| För en månad sen | 04:05 | 21:02 | 16:57:37 | -3h 43m 37s |
| För två månader sen | 06:02 | 19:20 | 13:17:39 | -7h 23m 35s |
| För tre månader sen | 06:47 | 16:50 | 10:03:17 | -10h 37m 57s |
| Borgerlig gryning | 00:00 - 02:13 |
| Dagsljus | 02:13 - 22:54 |
| Borgerlig skymning | 22:54 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 20h 41m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 3h 18m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | - | |
| – Borgerlig gryning | 00:00 - 02:13 | 2h 13m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | - | |
| – Gyllene timmen | 00:33 - 04:06 | 3h 32m |
| Soluppgång | 02:13 | |
| Passerat meridianen | 12:33 | |
| Solnedgång | 22:54 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 21:00 - 00:00 | 2h 59m |
| – Blå timmen | - | |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 22:54 - 00:00 | 1h 5m |
| – Nautisk skymning | - | |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 02:44 | 04:01 | 21:06 | 22:22 | 17:04:55 |
| 02 | Lö | 02:39 | 03:57 | 21:09 | 22:27 | 17:12:13 |
| 03 | Sö | 02:33 | 03:53 | 21:13 | 22:33 | 17:19:33 |
| 04 | Må | 02:27 | 03:49 | 21:16 | 22:39 | 17:26:54 |
| 05 | Ti | 02:21 | 03:46 | 21:20 | 22:45 | 17:34:16 |
| 06 | On | 02:14 | 03:42 | 21:23 | 22:51 | 17:41:38 |
| 07 | To | 02:08 | 03:38 | 21:27 | 22:58 | 17:49:02 |
| 08 | Fr | 02:00 | 03:34 | 21:31 | 23:05 | 17:56:27 |
| 09 | Lö | 01:53 | 03:31 | 21:34 | 23:12 | 18:03:52 |
| 10 | Sö | 01:45 | 03:27 | 21:38 | 23:20 | 18:11:18 |
| 11 | Må | 01:36 | 03:23 | 21:42 | 23:29 | 18:18:44 |
| 12 | Ti | 01:25 | 03:19 | 21:45 | 23:39 | 18:26:12 |
| 13 | On | 01:13 | 03:16 | 21:49 | 23:52 | 18:33:39 |
| 14 | To | 00:54 | 03:12 | 21:53 | 00:10 | 18:41:08 |
| 15 | Fr | 03:08 | 21:57 | 18:48:38 | ||
| 16 | Lö | 03:04 | 22:00 | 18:56:07 | ||
| 17 | Sö | 03:01 | 22:04 | 19:03:37 | ||
| 18 | Må | 02:57 | 22:08 | 19:11:09 | ||
| 19 | Ti | 02:53 | 22:12 | 19:18:40 | ||
| 20 | On | 02:49 | 22:16 | 19:26:11 | ||
| 21 | To | 02:46 | 22:19 | 19:33:43 | ||
| 22 | Fr | 02:42 | 22:23 | 19:41:14 | ||
| 23 | Lö | 02:38 | 22:27 | 19:48:47 | ||
| 24 | Sö | 02:35 | 22:31 | 19:56:17 | ||
| 25 | Må | 02:31 | 22:35 | 20:03:49 | ||
| 26 | Ti | 02:27 | 22:39 | 20:11:19 | ||
| 27 | On | 02:24 | 22:42 | 20:18:50 | ||
| 28 | To | 02:20 | 22:46 | 20:26:18 | ||
| 29 | Fr | 02:16 | 22:50 | 20:33:47 | ||
| 30 | Lö | 02:13 | 22:54 | 20:41:14 | ||
| 31 | Sö | 02:09 | 22:58 | 20:48:39 |
| Land | Sverige |
| Län | Norrbotten |
| Kommun | Piteå kommun |
| Befolkning | 622 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 65.45° 20.88333° 65°27'0''N 20°52'59.988''E |
| GeoNames | 606821 |