| Soluppgång | 02:10 |
| Solnedgång | 22:55 |
| Dagslängd | 20h 45m 2s |
| Förändring sedan igår | 7m 35s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 02:10 | 22:55 | 20:45:02 | 0s |
| Imorgon | 02:06 | 22:59 | 20:52:38 | 7m 36s |
| Om en vecka | 01:45 | 23:22 | 21:37:30 | 52m 28s |
| Om två vecka | 01:22 | 23:48 | 22:25:58 | 1h 40m 56s |
| Om en månad | 01:23 | 23:54 | 22:30:57 | 1h 45m 55s |
| Om två månader | 03:16 | 22:07 | 18:50:41 | -1h 54m 21s |
| Om tre månader | 05:03 | 20:09 | 15:05:58 | -5h 39m 4s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 02:10 | 22:55 | 20:45:02 | 0s |
| Igår | 02:13 | 22:51 | 20:37:27 | -7m 35s |
| För en vecka sen | 02:36 | 22:27 | 19:51:39 | -53m 23s |
| För två veckor sen | 03:02 | 22:00 | 18:58:23 | -1h 46m 39s |
| För en månad sen | 04:03 | 21:02 | 16:58:55 | -3h 46m 7s |
| För två månader sen | 06:01 | 19:19 | 13:17:56 | -7h 27m 6s |
| För tre månader sen | 06:46 | 16:49 | 10:02:49 | -10h 42m 13s |
| Borgerlig gryning | 00:00 - 02:10 |
| Dagsljus | 02:10 - 22:55 |
| Borgerlig skymning | 22:55 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 20h 45m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 3h 14m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | - | |
| – Borgerlig gryning | 00:00 - 02:10 | 2h 10m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | - | |
| – Gyllene timmen | 00:32 - 04:04 | 3h 32m |
| Soluppgång | 02:10 | |
| Passerat meridianen | 12:32 | |
| Solnedgång | 22:55 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 21:00 - 00:00 | 2h 59m |
| – Blå timmen | - | |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 22:55 - 00:00 | 1h 4m |
| – Nautisk skymning | - | |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 02:42 | 03:59 | 21:05 | 22:22 | 17:06:17 |
| 02 | Lö | 02:36 | 03:55 | 21:09 | 22:28 | 17:13:38 |
| 03 | Sö | 02:30 | 03:51 | 21:12 | 22:33 | 17:21:01 |
| 04 | Må | 02:24 | 03:48 | 21:16 | 22:39 | 17:28:25 |
| 05 | Ti | 02:18 | 03:44 | 21:20 | 22:45 | 17:35:50 |
| 06 | On | 02:11 | 03:40 | 21:23 | 22:52 | 17:43:16 |
| 07 | To | 02:05 | 03:36 | 21:27 | 22:58 | 17:50:43 |
| 08 | Fr | 01:57 | 03:32 | 21:30 | 23:06 | 17:58:09 |
| 09 | Lö | 01:49 | 03:29 | 21:34 | 23:13 | 18:05:38 |
| 10 | Sö | 01:41 | 03:25 | 21:38 | 23:22 | 18:13:08 |
| 11 | Må | 01:32 | 03:21 | 21:42 | 23:31 | 18:20:38 |
| 12 | Ti | 01:21 | 03:17 | 21:45 | 23:42 | 18:28:10 |
| 13 | On | 01:07 | 03:13 | 21:49 | 23:56 | 18:35:41 |
| 14 | To | 00:42 | 03:10 | 21:53 | 00:21 | 18:43:14 |
| 15 | Fr | 03:06 | 21:57 | 18:50:48 | ||
| 16 | Lö | 03:02 | 22:00 | 18:58:23 | ||
| 17 | Sö | 02:58 | 22:04 | 19:05:57 | ||
| 18 | Må | 02:54 | 22:08 | 19:13:33 | ||
| 19 | Ti | 02:51 | 22:12 | 19:21:09 | ||
| 20 | On | 02:47 | 22:16 | 19:28:46 | ||
| 21 | To | 02:43 | 22:20 | 19:36:23 | ||
| 22 | Fr | 02:39 | 22:23 | 19:44:01 | ||
| 23 | Lö | 02:36 | 22:27 | 19:51:39 | ||
| 24 | Sö | 02:32 | 22:31 | 19:59:17 | ||
| 25 | Må | 02:28 | 22:35 | 20:06:56 | ||
| 26 | Ti | 02:25 | 22:39 | 20:14:34 | ||
| 27 | On | 02:21 | 22:43 | 20:22:12 | ||
| 28 | To | 02:17 | 22:47 | 20:29:50 | ||
| 29 | Fr | 02:13 | 22:51 | 20:37:27 | ||
| 30 | Lö | 02:10 | 22:55 | 20:45:02 | ||
| 31 | Sö | 02:06 | 22:59 | 20:52:38 |
| Land | Sverige |
| Län | Norrbotten |
| Kommun | Piteå kommun |
| Befolkning | 211 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 65.53333° 21.16667° 65°31'59.988''N 21°10'0.012''E |
| GeoNames | 602972 |