| Soluppgång | 02:10 |
| Solnedgång | 22:50 |
| Dagslängd | 20h 40m 28s |
| Förändring sedan igår | 7m 26s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 02:10 | 22:50 | 20:40:28 | 0s |
| Imorgon | 02:06 | 22:54 | 20:47:50 | 7m 22s |
| Om en vecka | 01:46 | 23:17 | 21:31:06 | 50m 38s |
| Om två vecka | 01:24 | 23:41 | 22:16:21 | 1h 35m 53s |
| Om en månad | 01:26 | 23:47 | 22:20:51 | 1h 40m 23s |
| Om två månader | 03:15 | 22:03 | 18:48:05 | -1h 52m 23s |
| Om tre månader | 05:01 | 20:06 | 15:05:05 | -5h 35m 23s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 02:10 | 22:50 | 20:40:28 | 0s |
| Igår | 02:13 | 22:47 | 20:33:02 | -7m 26s |
| För en vecka sen | 02:35 | 22:23 | 19:48:11 | -52m 17s |
| För två veckor sen | 03:01 | 21:57 | 18:55:39 | -1h 44m 49s |
| För en månad sen | 04:01 | 20:59 | 16:57:19 | -3h 43m 9s |
| För två månader sen | 05:59 | 19:16 | 13:17:35 | -7h 22m 53s |
| För tre månader sen | 06:43 | 16:47 | 10:03:23 | -10h 37m 5s |
| Borgerlig gryning | 00:00 - 02:10 |
| Dagsljus | 02:10 - 22:50 |
| Borgerlig skymning | 22:50 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 20h 40m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 3h 19m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | - | |
| – Borgerlig gryning | 00:00 - 02:10 | 2h 10m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | - | |
| – Gyllene timmen | 00:30 - 04:03 | 3h 33m |
| Soluppgång | 02:10 | |
| Passerat meridianen | 12:30 | |
| Solnedgång | 22:50 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:57 - 00:00 | 3h 2m |
| – Blå timmen | - | |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 22:50 - 00:00 | 1h 9m |
| – Nautisk skymning | - | |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 02:41 | 03:58 | 21:02 | 22:18 | 17:04:37 |
| 02 | Lö | 02:36 | 03:54 | 21:06 | 22:24 | 17:11:55 |
| 03 | Sö | 02:30 | 03:50 | 21:09 | 22:29 | 17:19:15 |
| 04 | Må | 02:24 | 03:46 | 21:13 | 22:35 | 17:26:35 |
| 05 | Ti | 02:18 | 03:43 | 21:16 | 22:41 | 17:33:56 |
| 06 | On | 02:11 | 03:39 | 21:20 | 22:47 | 17:41:18 |
| 07 | To | 02:05 | 03:35 | 21:24 | 22:54 | 17:48:41 |
| 08 | Fr | 01:58 | 03:31 | 21:27 | 23:01 | 17:56:05 |
| 09 | Lö | 01:50 | 03:27 | 21:31 | 23:08 | 18:03:30 |
| 10 | Sö | 01:42 | 03:24 | 21:35 | 23:16 | 18:10:54 |
| 11 | Må | 01:33 | 03:20 | 21:38 | 23:25 | 18:18:20 |
| 12 | Ti | 01:23 | 03:16 | 21:42 | 23:35 | 18:25:47 |
| 13 | On | 01:11 | 03:12 | 21:46 | 23:48 | 18:33:14 |
| 14 | To | 00:53 | 03:09 | 21:49 | 00:05 | 18:40:42 |
| 15 | Fr | 03:05 | 21:53 | 18:48:10 | ||
| 16 | Lö | 03:01 | 21:57 | 18:55:39 | ||
| 17 | Sö | 02:58 | 22:01 | 19:03:09 | ||
| 18 | Må | 02:54 | 22:04 | 19:10:39 | ||
| 19 | Ti | 02:50 | 22:08 | 19:18:09 | ||
| 20 | On | 02:46 | 22:12 | 19:25:40 | ||
| 21 | To | 02:43 | 22:16 | 19:33:10 | ||
| 22 | Fr | 02:39 | 22:20 | 19:40:40 | ||
| 23 | Lö | 02:35 | 22:23 | 19:48:11 | ||
| 24 | Sö | 02:32 | 22:27 | 19:55:41 | ||
| 25 | Må | 02:28 | 22:31 | 20:03:11 | ||
| 26 | Ti | 02:24 | 22:35 | 20:10:40 | ||
| 27 | On | 02:21 | 22:39 | 20:18:08 | ||
| 28 | To | 02:17 | 22:43 | 20:25:36 | ||
| 29 | Fr | 02:13 | 22:47 | 20:33:02 | ||
| 30 | Lö | 02:10 | 22:50 | 20:40:28 | ||
| 31 | Sö | 02:06 | 22:54 | 20:47:50 |
| Land | Sverige |
| Län | Norrbotten |
| Kommun | Piteå kommun |
| Befolkning | 1848 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 65.43333° 21.7° 65°25'59.988''N 21°42'0''E |
| GeoNames | 603261 |