| Soluppgång | 02:13 |
| Solnedgång | 22:49 |
| Dagslängd | 20h 35m 18s |
| Förändring sedan igår | 7m 12s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 02:13 | 22:49 | 20:35:18 | 0s |
| Imorgon | 02:10 | 22:52 | 20:42:28 | 7m 10s |
| Om en vecka | 01:50 | 23:14 | 21:24:04 | 48m 46s |
| Om två vecka | 01:30 | 23:37 | 22:06:16 | 1h 30m 58s |
| Om en månad | 01:32 | 23:42 | 22:10:20 | 1h 35m 2s |
| Om två månader | 03:18 | 22:03 | 18:45:06 | -1h 50m 12s |
| Om tre månader | 05:03 | 20:07 | 15:04:03 | -5h 31m 15s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 02:13 | 22:49 | 20:35:18 | 0s |
| Igår | 02:17 | 22:45 | 20:28:06 | -7m 12s |
| För en vecka sen | 02:38 | 22:22 | 19:44:15 | -51m 3s |
| För två veckor sen | 03:04 | 21:56 | 18:52:35 | -1h 42m 43s |
| För en månad sen | 04:03 | 20:59 | 16:55:29 | -3h 39m 49s |
| För två månader sen | 06:00 | 19:17 | 13:17:11 | -7h 18m 7s |
| För tre månader sen | 06:44 | 16:48 | 10:04:01 | -10h 31m 17s |
| Borgerlig gryning | 00:00 - 02:13 |
| Dagsljus | 02:13 - 22:49 |
| Borgerlig skymning | 22:49 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 20h 35m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 3h 24m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | - | |
| – Borgerlig gryning | 00:00 - 02:13 | 2h 13m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | - | |
| – Gyllene timmen | 00:31 - 04:05 | 3h 34m |
| Soluppgång | 02:13 | |
| Passerat meridianen | 12:31 | |
| Solnedgång | 22:49 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:57 - 00:00 | 3h 2m |
| – Blå timmen | - | |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 22:49 - 00:00 | 1h 10m |
| – Nautisk skymning | - | |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 02:44 | 03:59 | 21:02 | 22:18 | 17:02:43 |
| 02 | Lö | 02:39 | 03:56 | 21:06 | 22:23 | 17:09:58 |
| 03 | Sö | 02:33 | 03:52 | 21:09 | 22:28 | 17:17:14 |
| 04 | Må | 02:27 | 03:48 | 21:13 | 22:34 | 17:24:30 |
| 05 | Ti | 02:21 | 03:44 | 21:16 | 22:40 | 17:31:47 |
| 06 | On | 02:15 | 03:41 | 21:20 | 22:46 | 17:39:04 |
| 07 | To | 02:08 | 03:37 | 21:23 | 22:52 | 17:46:23 |
| 08 | Fr | 02:01 | 03:33 | 21:27 | 22:59 | 17:53:43 |
| 09 | Lö | 01:54 | 03:30 | 21:31 | 23:06 | 18:01:02 |
| 10 | Sö | 01:46 | 03:26 | 21:34 | 23:14 | 18:08:22 |
| 11 | Må | 01:38 | 03:22 | 21:38 | 23:22 | 18:15:43 |
| 12 | Ti | 01:28 | 03:18 | 21:42 | 23:32 | 18:23:05 |
| 13 | On | 01:17 | 03:15 | 21:45 | 23:43 | 18:30:27 |
| 14 | To | 01:03 | 03:11 | 21:49 | 23:57 | 18:37:48 |
| 15 | Fr | 03:07 | 21:53 | 18:45:12 | ||
| 16 | Lö | 03:04 | 21:56 | 18:52:35 | ||
| 17 | Sö | 03:00 | 22:00 | 18:59:57 | ||
| 18 | Må | 02:56 | 22:04 | 19:07:21 | ||
| 19 | Ti | 02:53 | 22:07 | 19:14:44 | ||
| 20 | On | 02:49 | 22:11 | 19:22:08 | ||
| 21 | To | 02:45 | 22:15 | 19:29:30 | ||
| 22 | Fr | 02:42 | 22:19 | 19:36:53 | ||
| 23 | Lö | 02:38 | 22:22 | 19:44:15 | ||
| 24 | Sö | 02:35 | 22:26 | 19:51:36 | ||
| 25 | Må | 02:31 | 22:30 | 19:58:57 | ||
| 26 | Ti | 02:27 | 22:34 | 20:06:16 | ||
| 27 | On | 02:24 | 22:37 | 20:13:34 | ||
| 28 | To | 02:20 | 22:41 | 20:20:51 | ||
| 29 | Fr | 02:17 | 22:45 | 20:28:06 | ||
| 30 | Lö | 02:13 | 22:49 | 20:35:18 | ||
| 31 | Sö | 02:10 | 22:52 | 20:42:28 |
| Land | Sverige |
| Län | Norrbotten |
| Kommun | Piteå kommun |
| Befolkning | 23067 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 65.31717° 21.47944° 65°19'1.812''N 21°28'45.984''E |
| GeoNames | 603570 |