| Gryning | 03:50 |
| Soluppgång | 04:48 |
| Solnedgång | 20:52 |
| Skymning | 21:50 |
| Dagslängd | 16h 3m 27s |
| Förändring sedan igår | 6m 0s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:48 | 20:52 | 16:03:27 | 0s |
| Imorgon | 04:45 | 20:54 | 16:09:27 | 6m 0s |
| Om en vecka | 04:26 | 21:12 | 16:45:09 | 41m 42s |
| Om två vecka | 04:06 | 21:32 | 17:25:54 | 1h 22m 27s |
| Om en månad | 03:24 | 22:15 | 18:50:45 | 2h 47m 18s |
| Om två månader | 02:59 | 22:52 | 19:52:52 | 3h 49m 25s |
| Om tre månader | 04:02 | 21:56 | 17:53:43 | 1h 50m 16s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:48 | 20:52 | 16:03:27 | 0s |
| Igår | 04:51 | 20:49 | 15:57:27 | -6m 0s |
| För en vecka sen | 05:11 | 20:32 | 15:21:17 | -42m 10s |
| För två veckor sen | 05:33 | 20:12 | 14:38:57 | -1h 24m 30s |
| För en månad sen | 05:26 | 18:28 | 13:02:08 | -3h 1m 19s |
| För två månader sen | 07:02 | 17:08 | 10:06:44 | -5h 56m 43s |
| För tre månader sen | 08:33 | 15:37 | 7:04:08 | -8h 59m 19s |
| Astronomisk gryning | 00:00 - 02:13 |
| Nautisk gryning | 02:13 - 03:50 |
| Borgerlig gryning | 03:50 - 04:48 |
| Dagsljus | 04:48 - 20:52 |
| Borgerlig skymning | 20:52 - 21:50 |
| Nautisk skymning | 21:50 - 23:27 |
| Astronomisk skymning | 23:27 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 16h 3m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 7h 56m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | 00:00 - 02:13 | 2h 13m |
| – Nautisk gryning | 02:13 - 03:50 | 1h 37m |
| – Borgerlig gryning | 03:50 - 04:48 | 57m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:50 - 04:14 | 23m |
| – Gyllene timmen | 04:14 - 05:54 | 1h 39m |
| Soluppgång | 04:48 | |
| Passerat meridianen | 12:50 | |
| Solnedgång | 20:52 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 19:46 - 21:26 | 1h 39m |
| – Blå timmen | 21:26 - 21:50 | 23m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 20:52 - 21:50 | 57m |
| – Nautisk skymning | 21:50 - 23:27 | 1h 37m |
| – Astronomisk skymning | 23:27 - 00:00 | 32m |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | On | 05:30 | 06:16 | 19:37 | 20:23 | 13:20:16 |
| 02 | To | 05:26 | 06:13 | 19:39 | 20:26 | 13:26:19 |
| 03 | Fr | 05:23 | 06:10 | 19:42 | 20:29 | 13:32:23 |
| 04 | Lö | 05:19 | 06:06 | 19:45 | 20:32 | 13:38:25 |
| 05 | Sö | 05:16 | 06:03 | 19:47 | 20:35 | 13:44:29 |
| 06 | Må | 05:12 | 06:00 | 19:50 | 20:38 | 13:50:32 |
| 07 | Ti | 05:09 | 05:56 | 19:53 | 20:41 | 13:56:34 |
| 08 | On | 05:05 | 05:53 | 19:56 | 20:44 | 14:02:38 |
| 09 | To | 05:01 | 05:50 | 19:58 | 20:47 | 14:08:41 |
| 10 | Fr | 04:58 | 05:46 | 20:01 | 20:50 | 14:14:44 |
| 11 | Lö | 04:54 | 05:43 | 20:04 | 20:53 | 14:20:48 |
| 12 | Sö | 04:50 | 05:40 | 20:07 | 20:56 | 14:26:50 |
| 13 | Må | 04:47 | 05:37 | 20:09 | 20:59 | 14:32:53 |
| 14 | Ti | 04:43 | 05:33 | 20:12 | 21:02 | 14:38:57 |
| 15 | On | 04:39 | 05:30 | 20:15 | 21:06 | 14:45:00 |
| 16 | To | 04:36 | 05:27 | 20:18 | 21:09 | 14:51:03 |
| 17 | Fr | 04:32 | 05:23 | 20:21 | 21:12 | 14:57:07 |
| 18 | Lö | 04:28 | 05:20 | 20:23 | 21:15 | 15:03:09 |
| 19 | Sö | 04:25 | 05:17 | 20:26 | 21:19 | 15:09:12 |
| 20 | Må | 04:21 | 05:14 | 20:29 | 21:22 | 15:15:14 |
| 21 | Ti | 04:17 | 05:11 | 20:32 | 21:25 | 15:21:17 |
| 22 | On | 04:13 | 05:07 | 20:35 | 21:29 | 15:27:20 |
| 23 | To | 04:10 | 05:04 | 20:37 | 21:32 | 15:33:22 |
| 24 | Fr | 04:06 | 05:01 | 20:40 | 21:35 | 15:39:24 |
| 25 | Lö | 04:02 | 04:58 | 20:43 | 21:39 | 15:45:26 |
| 26 | Sö | 03:58 | 04:54 | 20:46 | 21:42 | 15:51:27 |
| 27 | Må | 03:54 | 04:51 | 20:49 | 21:46 | 15:57:27 |
| 28 | Ti | 03:50 | 04:48 | 20:52 | 21:50 | 16:03:27 |
| 29 | On | 03:46 | 04:45 | 20:54 | 21:53 | 16:09:27 |
| 30 | To | 03:42 | 04:42 | 20:57 | 21:57 | 16:15:26 |
| Land | Sverige |
| Län | Västernorrland |
| Kommun | Sundsvalls kommun |
| Befolkning | 310 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 62.38284° 16.81488° 62°22'58.224''N 16°48'53.568''E |
| GeoNames | 2689973 |