| Gryning | 03:50 |
| Soluppgång | 04:48 |
| Solnedgång | 20:50 |
| Skymning | 21:48 |
| Dagslängd | 16h 2m 30s |
| Förändring sedan igår | 5m 58s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:48 | 20:50 | 16:02:30 | 0s |
| Imorgon | 04:45 | 20:53 | 16:08:28 | 5m 58s |
| Om en vecka | 04:26 | 21:10 | 16:43:59 | 41m 29s |
| Om två vecka | 04:05 | 21:30 | 17:24:30 | 1h 22m 0s |
| Om en månad | 03:24 | 22:13 | 18:48:44 | 2h 46m 14s |
| Om två månader | 02:59 | 22:50 | 19:50:12 | 3h 47m 42s |
| Om tre månader | 04:02 | 21:54 | 17:52:08 | 1h 49m 38s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:48 | 20:50 | 16:02:30 | 0s |
| Igår | 04:51 | 20:47 | 15:56:32 | -5m 58s |
| För en vecka sen | 05:10 | 20:30 | 15:20:32 | -41m 58s |
| För två veckor sen | 05:33 | 20:11 | 14:38:22 | -1h 24m 8s |
| För en månad sen | 05:25 | 18:27 | 13:01:55 | -3h 0m 35s |
| För två månader sen | 07:00 | 17:08 | 10:07:09 | -5h 55m 21s |
| För tre månader sen | 08:31 | 15:37 | 7:05:22 | -8h 57m 8s |
| Astronomisk gryning | 00:00 - 02:14 |
| Nautisk gryning | 02:14 - 03:50 |
| Borgerlig gryning | 03:50 - 04:48 |
| Dagsljus | 04:48 - 20:50 |
| Borgerlig skymning | 20:50 - 21:48 |
| Nautisk skymning | 21:48 - 23:24 |
| Astronomisk skymning | 23:24 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 16h 2m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 7h 57m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | 00:00 - 02:14 | 2h 14m |
| – Nautisk gryning | 02:14 - 03:50 | 1h 36m |
| – Borgerlig gryning | 03:50 - 04:48 | 57m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:50 - 04:14 | 23m |
| – Gyllene timmen | 04:14 - 05:53 | 1h 39m |
| Soluppgång | 04:48 | |
| Passerat meridianen | 12:49 | |
| Solnedgång | 20:50 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 19:45 - 21:24 | 1h 39m |
| – Blå timmen | 21:24 - 21:48 | 23m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 20:50 - 21:48 | 57m |
| – Nautisk skymning | 21:48 - 23:24 | 1h 36m |
| – Astronomisk skymning | 23:24 - 00:00 | 35m |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | On | 05:29 | 06:15 | 19:35 | 20:22 | 13:19:59 |
| 02 | To | 05:26 | 06:12 | 19:38 | 20:25 | 13:26:01 |
| 03 | Fr | 05:22 | 06:09 | 19:41 | 20:27 | 13:32:03 |
| 04 | Lö | 05:19 | 06:06 | 19:44 | 20:30 | 13:38:05 |
| 05 | Sö | 05:15 | 06:02 | 19:46 | 20:33 | 13:44:06 |
| 06 | Må | 05:12 | 05:59 | 19:49 | 20:36 | 13:50:08 |
| 07 | Ti | 05:08 | 05:56 | 19:52 | 20:39 | 13:56:10 |
| 08 | On | 05:04 | 05:52 | 19:55 | 20:42 | 14:02:12 |
| 09 | To | 05:01 | 05:49 | 19:57 | 20:45 | 14:08:13 |
| 10 | Fr | 04:57 | 05:46 | 20:00 | 20:49 | 14:14:15 |
| 11 | Lö | 04:54 | 05:42 | 20:03 | 20:52 | 14:20:17 |
| 12 | Sö | 04:50 | 05:39 | 20:06 | 20:55 | 14:26:19 |
| 13 | Må | 04:46 | 05:36 | 20:08 | 20:58 | 14:32:20 |
| 14 | Ti | 04:43 | 05:33 | 20:11 | 21:01 | 14:38:22 |
| 15 | On | 04:39 | 05:29 | 20:14 | 21:04 | 14:44:24 |
| 16 | To | 04:35 | 05:26 | 20:17 | 21:07 | 14:50:25 |
| 17 | Fr | 04:32 | 05:23 | 20:19 | 21:11 | 14:56:27 |
| 18 | Lö | 04:28 | 05:20 | 20:22 | 21:14 | 15:02:29 |
| 19 | Sö | 04:24 | 05:16 | 20:25 | 21:17 | 15:08:30 |
| 20 | Må | 04:21 | 05:13 | 20:28 | 21:20 | 15:14:31 |
| 21 | Ti | 04:17 | 05:10 | 20:30 | 21:24 | 15:20:32 |
| 22 | On | 04:13 | 05:07 | 20:33 | 21:27 | 15:26:33 |
| 23 | To | 04:09 | 05:04 | 20:36 | 21:30 | 15:32:34 |
| 24 | Fr | 04:05 | 05:00 | 20:39 | 21:34 | 15:38:33 |
| 25 | Lö | 04:02 | 04:57 | 20:42 | 21:37 | 15:44:33 |
| 26 | Sö | 03:58 | 04:54 | 20:45 | 21:41 | 15:50:33 |
| 27 | Må | 03:54 | 04:51 | 20:47 | 21:44 | 15:56:32 |
| 28 | Ti | 03:50 | 04:48 | 20:50 | 21:48 | 16:02:30 |
| 29 | On | 03:46 | 04:45 | 20:53 | 21:51 | 16:08:28 |
| 30 | To | 03:42 | 04:41 | 20:56 | 21:55 | 16:14:25 |
| Land | Sverige |
| Län | Västernorrland |
| Kommun | Sundsvalls kommun |
| Befolkning | 637 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 62.29903° 17.04958° 62°17'56.508''N 17°2'58.488''E |
| GeoNames | 2693770 |