| Gryning | 02:28 |
| Soluppgång | 03:50 |
| Solnedgång | 21:44 |
| Skymning | 23:05 |
| Dagslängd | 17h 54m 11s |
| Förändring sedan igår | 5m 33s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:50 | 21:44 | 17:54:11 | 0s |
| Imorgon | 03:47 | 21:47 | 17:59:41 | 5m 30s |
| Om en vecka | 03:31 | 22:03 | 18:31:22 | 37m 11s |
| Om två vecka | 03:16 | 22:20 | 19:04:32 | 1h 10m 21s |
| Om en månad | 02:54 | 22:48 | 19:54:48 | 2h 0m 37s |
| Om två månader | 03:31 | 22:22 | 18:50:17 | 56m 6s |
| Om tre månader | 04:55 | 20:54 | 15:58:29 | -1h 55m 42s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 03:50 | 21:44 | 17:54:11 | 0s |
| Igår | 03:52 | 21:41 | 17:48:38 | -5m 33s |
| För en vecka sen | 04:09 | 21:24 | 17:14:31 | -39m 40s |
| För två veckor sen | 04:31 | 21:04 | 16:33:24 | -1h 20m 47s |
| För en månad sen | 05:22 | 20:19 | 14:57:09 | -2h 57m 2s |
| För två månader sen | 06:04 | 17:54 | 11:49:34 | -6h 4m 37s |
| För tre månader sen | 07:34 | 16:34 | 9:00:18 | -8h 53m 53s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 02:28 |
| Borgerlig gryning | 02:28 - 03:50 |
| Dagsljus | 03:50 - 21:44 |
| Borgerlig skymning | 21:44 - 23:05 |
| Nautisk skymning | 23:05 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 54m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 5m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 02:28 | 2h 28m |
| – Borgerlig gryning | 02:28 - 03:50 | 1h 21m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 02:28 - 03:05 | 36m |
| – Gyllene timmen | 03:05 - 05:06 | 2h 1m |
| Soluppgång | 03:50 | |
| Passerat meridianen | 12:47 | |
| Solnedgång | 21:44 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:27 - 22:28 | 2h 1m |
| – Blå timmen | 22:28 - 23:05 | 36m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:44 - 23:05 | 1h 21m |
| – Nautisk skymning | 23:05 - 00:00 | 54m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 03:36 | 04:37 | 20:58 | 21:59 | 16:21:30 |
| 02 | Lö | 03:32 | 04:34 | 21:01 | 22:02 | 16:27:27 |
| 03 | Sö | 03:28 | 04:31 | 21:04 | 22:06 | 16:33:24 |
| 04 | Må | 03:24 | 04:27 | 21:07 | 22:10 | 16:39:21 |
| 05 | Ti | 03:20 | 04:24 | 21:10 | 22:14 | 16:45:15 |
| 06 | On | 03:16 | 04:21 | 21:13 | 22:18 | 16:51:09 |
| 07 | To | 03:12 | 04:18 | 21:15 | 22:22 | 16:57:02 |
| 08 | Fr | 03:08 | 04:15 | 21:18 | 22:26 | 17:02:53 |
| 09 | Lö | 03:04 | 04:12 | 21:21 | 22:30 | 17:08:43 |
| 10 | Sö | 03:00 | 04:09 | 21:24 | 22:34 | 17:14:31 |
| 11 | Må | 02:55 | 04:07 | 21:27 | 22:38 | 17:20:18 |
| 12 | Ti | 02:51 | 04:04 | 21:30 | 22:42 | 17:26:02 |
| 13 | On | 02:47 | 04:01 | 21:33 | 22:47 | 17:31:45 |
| 14 | To | 02:42 | 03:58 | 21:35 | 22:51 | 17:37:25 |
| 15 | Fr | 02:38 | 03:55 | 21:38 | 22:56 | 17:43:03 |
| 16 | Lö | 02:33 | 03:52 | 21:41 | 23:00 | 17:48:38 |
| 17 | Sö | 02:28 | 03:50 | 21:44 | 23:05 | 17:54:11 |
| 18 | Må | 02:24 | 03:47 | 21:47 | 23:10 | 17:59:41 |
| 19 | Ti | 02:19 | 03:44 | 21:49 | 23:15 | 18:05:07 |
| 20 | On | 02:14 | 03:42 | 21:52 | 23:20 | 18:10:30 |
| 21 | To | 02:08 | 03:39 | 21:55 | 23:25 | 18:15:49 |
| 22 | Fr | 02:03 | 03:36 | 21:57 | 23:31 | 18:21:04 |
| 23 | Lö | 01:57 | 03:34 | 22:00 | 23:36 | 18:26:16 |
| 24 | Sö | 01:51 | 03:31 | 22:03 | 23:43 | 18:31:22 |
| 25 | Må | 01:45 | 03:29 | 22:05 | 23:49 | 18:36:23 |
| 26 | Ti | 01:38 | 03:27 | 22:08 | 23:56 | 18:41:20 |
| 27 | On | 01:30 | 03:24 | 22:10 | 00:04 | 18:46:11 |
| 28 | To | 01:21 | 03:22 | 22:13 | 00:14 | 18:50:57 |
| 29 | Fr | 01:09 | 03:20 | 22:15 | 00:26 | 18:55:35 |
| 30 | Lö | 03:18 | 22:18 | 19:00:07 | ||
| 31 | Sö | 03:16 | 22:20 | 19:04:32 |
| Land | Sverige |
| Län | Västernorrland |
| Kommun | Sundsvalls kommun |
| Befolkning | 57606 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 62.39129° 17.3063° 62°23'28.644''N 17°18'22.68''E |
| GeoNames | 2670781 |