| Gryning | 03:49 |
| Soluppgång | 04:47 |
| Solnedgång | 20:50 |
| Skymning | 21:48 |
| Dagslängd | 16h 3m 27s |
| Förändring sedan igår | 6m 0s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:47 | 20:50 | 16:03:27 | 0s |
| Imorgon | 04:44 | 20:53 | 16:09:27 | 6m 0s |
| Om en vecka | 04:25 | 21:10 | 16:45:09 | 41m 42s |
| Om två vecka | 04:04 | 21:30 | 17:25:54 | 1h 22m 27s |
| Om en månad | 03:23 | 22:13 | 18:50:44 | 2h 47m 17s |
| Om två månader | 02:58 | 22:50 | 19:52:53 | 3h 49m 26s |
| Om tre månader | 04:01 | 21:54 | 17:53:44 | 1h 50m 17s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:47 | 20:50 | 16:03:27 | 0s |
| Igår | 04:50 | 20:47 | 15:57:27 | -6m 0s |
| För en vecka sen | 05:09 | 20:30 | 15:21:18 | -42m 9s |
| För två veckor sen | 05:32 | 20:11 | 14:38:57 | -1h 24m 30s |
| För en månad sen | 05:25 | 18:27 | 13:02:07 | -3h 1m 20s |
| För två månader sen | 07:00 | 17:07 | 10:06:43 | -5h 56m 44s |
| För tre månader sen | 08:32 | 15:36 | 7:04:07 | -8h 59m 20s |
| Astronomisk gryning | 00:00 - 02:11 |
| Nautisk gryning | 02:11 - 03:49 |
| Borgerlig gryning | 03:49 - 04:47 |
| Dagsljus | 04:47 - 20:50 |
| Borgerlig skymning | 20:50 - 21:48 |
| Nautisk skymning | 21:48 - 23:26 |
| Astronomisk skymning | 23:26 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 16h 3m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 7h 56m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | 00:00 - 02:11 | 2h 11m |
| – Nautisk gryning | 02:11 - 03:49 | 1h 37m |
| – Borgerlig gryning | 03:49 - 04:47 | 57m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:49 - 04:13 | 23m |
| – Gyllene timmen | 04:13 - 05:53 | 1h 39m |
| Soluppgång | 04:47 | |
| Passerat meridianen | 12:49 | |
| Solnedgång | 20:50 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 19:44 - 21:24 | 1h 39m |
| – Blå timmen | 21:24 - 21:48 | 23m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 20:50 - 21:48 | 57m |
| – Nautisk skymning | 21:48 - 23:26 | 1h 37m |
| – Astronomisk skymning | 23:26 - 00:00 | 33m |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | On | 05:29 | 06:15 | 19:35 | 20:21 | 13:20:16 |
| 02 | To | 05:25 | 06:12 | 19:38 | 20:24 | 13:26:19 |
| 03 | Fr | 05:22 | 06:08 | 19:41 | 20:27 | 13:32:22 |
| 04 | Lö | 05:18 | 06:05 | 19:43 | 20:30 | 13:38:25 |
| 05 | Sö | 05:14 | 06:02 | 19:46 | 20:33 | 13:44:28 |
| 06 | Må | 05:11 | 05:58 | 19:49 | 20:36 | 13:50:31 |
| 07 | Ti | 05:07 | 05:55 | 19:52 | 20:39 | 13:56:34 |
| 08 | On | 05:04 | 05:52 | 19:54 | 20:42 | 14:02:38 |
| 09 | To | 05:00 | 05:48 | 19:57 | 20:45 | 14:08:40 |
| 10 | Fr | 04:56 | 05:45 | 20:00 | 20:49 | 14:14:44 |
| 11 | Lö | 04:53 | 05:42 | 20:03 | 20:52 | 14:20:47 |
| 12 | Sö | 04:49 | 05:39 | 20:05 | 20:55 | 14:26:50 |
| 13 | Må | 04:45 | 05:35 | 20:08 | 20:58 | 14:32:54 |
| 14 | Ti | 04:42 | 05:32 | 20:11 | 21:01 | 14:38:57 |
| 15 | On | 04:38 | 05:29 | 20:14 | 21:04 | 14:45:00 |
| 16 | To | 04:34 | 05:25 | 20:16 | 21:07 | 14:51:03 |
| 17 | Fr | 04:31 | 05:22 | 20:19 | 21:11 | 14:57:06 |
| 18 | Lö | 04:27 | 05:19 | 20:22 | 21:14 | 15:03:09 |
| 19 | Sö | 04:23 | 05:16 | 20:25 | 21:17 | 15:09:12 |
| 20 | Må | 04:20 | 05:12 | 20:28 | 21:21 | 15:15:15 |
| 21 | Ti | 04:16 | 05:09 | 20:30 | 21:24 | 15:21:18 |
| 22 | On | 04:12 | 05:06 | 20:33 | 21:27 | 15:27:19 |
| 23 | To | 04:08 | 05:03 | 20:36 | 21:31 | 15:33:22 |
| 24 | Fr | 04:04 | 05:00 | 20:39 | 21:34 | 15:39:23 |
| 25 | Lö | 04:01 | 04:56 | 20:42 | 21:38 | 15:45:25 |
| 26 | Sö | 03:57 | 04:53 | 20:45 | 21:41 | 15:51:26 |
| 27 | Må | 03:53 | 04:50 | 20:47 | 21:45 | 15:57:27 |
| 28 | Ti | 03:49 | 04:47 | 20:50 | 21:48 | 16:03:27 |
| 29 | On | 03:45 | 04:44 | 20:53 | 21:52 | 16:09:27 |
| 30 | To | 03:41 | 04:41 | 20:56 | 21:55 | 16:15:25 |
| Land | Sverige |
| Län | Västernorrland |
| Kommun | Sundsvalls kommun |
| Befolkning | 291 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 62.38333° 17.15° 62°22'59.988''N 17°9'0''E |
| GeoNames | 2684533 |