| Gryning | 03:48 |
| Soluppgång | 04:46 |
| Solnedgång | 20:51 |
| Skymning | 21:49 |
| Dagslängd | 16h 4m 13s |
| Förändring sedan igår | 6m 1s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:46 | 20:51 | 16:04:13 | 0s |
| Imorgon | 04:43 | 20:53 | 16:10:15 | 6m 2s |
| Om en vecka | 04:25 | 21:11 | 16:46:06 | 41m 53s |
| Om två vecka | 04:04 | 21:31 | 17:27:03 | 1h 22m 50s |
| Om en månad | 03:22 | 22:14 | 18:52:25 | 2h 48m 12s |
| Om två månader | 02:56 | 22:52 | 19:55:08 | 3h 50m 55s |
| Om tre månader | 04:00 | 21:55 | 17:55:01 | 1h 50m 48s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:46 | 20:51 | 16:04:13 | 0s |
| Igår | 04:50 | 20:48 | 15:58:12 | -6m 1s |
| För en vecka sen | 05:09 | 20:31 | 15:21:55 | -42m 18s |
| För två veckor sen | 05:32 | 20:11 | 14:39:25 | -1h 24m 48s |
| För en månad sen | 05:25 | 18:27 | 13:02:18 | -3h 1m 55s |
| För två månader sen | 07:00 | 17:07 | 10:06:23 | -5h 57m 50s |
| För tre månader sen | 08:32 | 15:35 | 7:03:06 | -9h 1m 7s |
| Astronomisk gryning | 00:00 - 02:10 |
| Nautisk gryning | 02:10 - 03:48 |
| Borgerlig gryning | 03:48 - 04:46 |
| Dagsljus | 04:46 - 20:51 |
| Borgerlig skymning | 20:51 - 21:49 |
| Nautisk skymning | 21:49 - 23:27 |
| Astronomisk skymning | 23:27 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 16h 4m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 7h 55m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | 00:00 - 02:10 | 2h 10m |
| – Nautisk gryning | 02:10 - 03:48 | 1h 38m |
| – Borgerlig gryning | 03:48 - 04:46 | 58m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:48 - 04:12 | 23m |
| – Gyllene timmen | 04:12 - 05:52 | 1h 40m |
| Soluppgång | 04:46 | |
| Passerat meridianen | 12:48 | |
| Solnedgång | 20:51 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 19:45 - 21:25 | 1h 40m |
| – Blå timmen | 21:25 - 21:49 | 23m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 20:51 - 21:49 | 58m |
| – Nautisk skymning | 21:49 - 23:27 | 1h 38m |
| – Astronomisk skymning | 23:27 - 00:00 | 32m |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | On | 05:28 | 06:15 | 19:35 | 20:22 | 13:20:30 |
| 02 | To | 05:25 | 06:11 | 19:38 | 20:25 | 13:26:34 |
| 03 | Fr | 05:21 | 06:08 | 19:41 | 20:28 | 13:32:38 |
| 04 | Lö | 05:18 | 06:05 | 19:43 | 20:31 | 13:38:42 |
| 05 | Sö | 05:14 | 06:01 | 19:46 | 20:34 | 13:44:46 |
| 06 | Må | 05:11 | 05:58 | 19:49 | 20:37 | 13:50:50 |
| 07 | Ti | 05:07 | 05:55 | 19:52 | 20:40 | 13:56:55 |
| 08 | On | 05:03 | 05:51 | 19:54 | 20:43 | 14:02:59 |
| 09 | To | 05:00 | 05:48 | 19:57 | 20:46 | 14:09:03 |
| 10 | Fr | 04:56 | 05:45 | 20:00 | 20:49 | 14:15:08 |
| 11 | Lö | 04:52 | 05:42 | 20:03 | 20:52 | 14:21:12 |
| 12 | Sö | 04:49 | 05:38 | 20:06 | 20:55 | 14:27:16 |
| 13 | Må | 04:45 | 05:35 | 20:08 | 20:58 | 14:33:21 |
| 14 | Ti | 04:41 | 05:32 | 20:11 | 21:01 | 14:39:25 |
| 15 | On | 04:38 | 05:28 | 20:14 | 21:05 | 14:45:29 |
| 16 | To | 04:34 | 05:25 | 20:17 | 21:08 | 14:51:34 |
| 17 | Fr | 04:30 | 05:22 | 20:19 | 21:11 | 14:57:39 |
| 18 | Lö | 04:27 | 05:19 | 20:22 | 21:14 | 15:03:43 |
| 19 | Sö | 04:23 | 05:15 | 20:25 | 21:18 | 15:09:47 |
| 20 | Må | 04:19 | 05:12 | 20:28 | 21:21 | 15:15:50 |
| 21 | Ti | 04:15 | 05:09 | 20:31 | 21:24 | 15:21:55 |
| 22 | On | 04:11 | 05:06 | 20:34 | 21:28 | 15:27:58 |
| 23 | To | 04:08 | 05:02 | 20:36 | 21:31 | 15:34:01 |
| 24 | Fr | 04:04 | 04:59 | 20:39 | 21:35 | 15:40:04 |
| 25 | Lö | 04:00 | 04:56 | 20:42 | 21:38 | 15:46:08 |
| 26 | Sö | 03:56 | 04:53 | 20:45 | 21:42 | 15:52:10 |
| 27 | Må | 03:52 | 04:50 | 20:48 | 21:45 | 15:58:12 |
| 28 | Ti | 03:48 | 04:46 | 20:51 | 21:49 | 16:04:13 |
| 29 | On | 03:44 | 04:43 | 20:53 | 21:52 | 16:10:15 |
| 30 | To | 03:40 | 04:40 | 20:56 | 21:56 | 16:16:15 |
| Land | Sverige |
| Län | Västernorrland |
| Kommun | Sundsvalls kommun |
| Befolkning | 221 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 62.45191° 17.16434° 62°27'6.876''N 17°9'51.624''E |
| GeoNames | 2686104 |