| Gryning | 03:48 |
| Soluppgång | 04:46 |
| Solnedgång | 20:51 |
| Skymning | 21:50 |
| Dagslängd | 16h 5m 1s |
| Förändring sedan igår | 6m 3s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:46 | 20:51 | 16:05:01 | 0s |
| Imorgon | 04:43 | 20:54 | 16:11:04 | 6m 3s |
| Om en vecka | 04:24 | 21:11 | 16:47:04 | 42m 3s |
| Om två vecka | 04:03 | 21:32 | 17:28:14 | 1h 23m 13s |
| Om en månad | 03:21 | 22:15 | 18:54:07 | 2h 49m 6s |
| Om två månader | 02:56 | 22:53 | 19:57:25 | 3h 52m 24s |
| Om tre månader | 04:00 | 21:56 | 17:56:20 | 1h 51m 19s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:46 | 20:51 | 16:05:01 | 0s |
| Igår | 04:49 | 20:48 | 15:58:58 | -6m 3s |
| För en vecka sen | 05:09 | 20:31 | 15:22:32 | -42m 29s |
| För två veckor sen | 05:32 | 20:12 | 14:39:54 | -1h 25m 7s |
| För en månad sen | 05:25 | 18:27 | 13:02:29 | -3h 2m 32s |
| För två månader sen | 07:01 | 17:07 | 10:06:01 | -5h 59m 0s |
| För tre månader sen | 08:33 | 15:35 | 7:02:03 | -9h 2m 58s |
| Astronomisk gryning | 00:00 - 02:08 |
| Nautisk gryning | 02:08 - 03:48 |
| Borgerlig gryning | 03:48 - 04:46 |
| Dagsljus | 04:46 - 20:51 |
| Borgerlig skymning | 20:51 - 21:50 |
| Nautisk skymning | 21:50 - 23:29 |
| Astronomisk skymning | 23:29 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 16h 5m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 7h 54m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | 00:00 - 02:08 | 2h 8m |
| – Nautisk gryning | 02:08 - 03:48 | 1h 39m |
| – Borgerlig gryning | 03:48 - 04:46 | 58m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:48 - 04:12 | 24m |
| – Gyllene timmen | 04:12 - 05:53 | 1h 40m |
| Soluppgång | 04:46 | |
| Passerat meridianen | 12:49 | |
| Solnedgång | 20:51 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 19:45 - 21:26 | 1h 40m |
| – Blå timmen | 21:26 - 21:50 | 24m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 20:51 - 21:50 | 58m |
| – Nautisk skymning | 21:50 - 23:29 | 1h 39m |
| – Astronomisk skymning | 23:29 - 00:00 | 30m |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | On | 05:28 | 06:15 | 19:36 | 20:22 | 13:20:44 |
| 02 | To | 05:25 | 06:12 | 19:38 | 20:25 | 13:26:49 |
| 03 | Fr | 05:21 | 06:08 | 19:41 | 20:28 | 13:32:54 |
| 04 | Lö | 05:18 | 06:05 | 19:44 | 20:31 | 13:38:59 |
| 05 | Sö | 05:14 | 06:02 | 19:47 | 20:34 | 13:45:04 |
| 06 | Må | 05:11 | 05:58 | 19:49 | 20:37 | 13:51:10 |
| 07 | Ti | 05:07 | 05:55 | 19:52 | 20:40 | 13:57:15 |
| 08 | On | 05:03 | 05:52 | 19:55 | 20:43 | 14:03:21 |
| 09 | To | 05:00 | 05:48 | 19:58 | 20:46 | 14:09:26 |
| 10 | Fr | 04:56 | 05:45 | 20:00 | 20:49 | 14:15:32 |
| 11 | Lö | 04:52 | 05:42 | 20:03 | 20:53 | 14:21:37 |
| 12 | Sö | 04:49 | 05:38 | 20:06 | 20:56 | 14:27:43 |
| 13 | Må | 04:45 | 05:35 | 20:09 | 20:59 | 14:33:49 |
| 14 | Ti | 04:41 | 05:32 | 20:12 | 21:02 | 14:39:54 |
| 15 | On | 04:38 | 05:28 | 20:14 | 21:05 | 14:46:00 |
| 16 | To | 04:34 | 05:25 | 20:17 | 21:09 | 14:52:05 |
| 17 | Fr | 04:30 | 05:22 | 20:20 | 21:12 | 14:58:12 |
| 18 | Lö | 04:26 | 05:19 | 20:23 | 21:15 | 15:04:17 |
| 19 | Sö | 04:23 | 05:15 | 20:26 | 21:18 | 15:10:22 |
| 20 | Må | 04:19 | 05:12 | 20:28 | 21:22 | 15:16:27 |
| 21 | Ti | 04:15 | 05:09 | 20:31 | 21:25 | 15:22:32 |
| 22 | On | 04:11 | 05:06 | 20:34 | 21:29 | 15:28:37 |
| 23 | To | 04:07 | 05:02 | 20:37 | 21:32 | 15:34:42 |
| 24 | Fr | 04:03 | 04:59 | 20:40 | 21:35 | 15:40:47 |
| 25 | Lö | 04:00 | 04:56 | 20:43 | 21:39 | 15:46:51 |
| 26 | Sö | 03:56 | 04:53 | 20:46 | 21:42 | 15:52:55 |
| 27 | Må | 03:52 | 04:49 | 20:48 | 21:46 | 15:58:58 |
| 28 | Ti | 03:48 | 04:46 | 20:51 | 21:50 | 16:05:01 |
| 29 | On | 03:44 | 04:43 | 20:54 | 21:53 | 16:11:04 |
| 30 | To | 03:40 | 04:40 | 20:57 | 21:57 | 16:17:05 |
| Land | Sverige |
| Län | Västernorrland |
| Kommun | Sundsvalls kommun |
| Befolkning | 779 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 62.52177° 17.09133° 62°31'18.372''N 17°5'28.788''E |
| GeoNames | 2705702 |