| Gryning | 03:47 |
| Soluppgång | 04:45 |
| Solnedgång | 20:50 |
| Skymning | 21:48 |
| Dagslängd | 16h 4m 29s |
| Förändring sedan igår | 6m 2s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:45 | 20:50 | 16:04:29 | 0s |
| Imorgon | 04:42 | 20:53 | 16:10:30 | 6m 1s |
| Om en vecka | 04:24 | 21:10 | 16:46:25 | 41m 56s |
| Om två vecka | 04:03 | 21:30 | 17:27:26 | 1h 22m 57s |
| Om en månad | 03:21 | 22:14 | 18:52:58 | 2h 48m 29s |
| Om två månader | 02:55 | 22:51 | 19:55:53 | 3h 51m 24s |
| Om tre månader | 03:59 | 21:54 | 17:55:28 | 1h 50m 59s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:45 | 20:50 | 16:04:29 | 0s |
| Igår | 04:49 | 20:47 | 15:58:27 | -6m 2s |
| För en vecka sen | 05:08 | 20:30 | 15:22:06 | -42m 23s |
| För två veckor sen | 05:31 | 20:10 | 14:39:34 | -1h 24m 55s |
| För en månad sen | 05:24 | 18:26 | 13:02:21 | -3h 2m 8s |
| För två månader sen | 07:00 | 17:06 | 10:06:15 | -5h 58m 14s |
| För tre månader sen | 08:31 | 15:34 | 7:02:45 | -9h 1m 44s |
| Astronomisk gryning | 00:00 - 02:08 |
| Nautisk gryning | 02:08 - 03:47 |
| Borgerlig gryning | 03:47 - 04:45 |
| Dagsljus | 04:45 - 20:50 |
| Borgerlig skymning | 20:50 - 21:48 |
| Nautisk skymning | 21:48 - 23:27 |
| Astronomisk skymning | 23:27 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 16h 4m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 7h 55m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | 00:00 - 02:08 | 2h 8m |
| – Nautisk gryning | 02:08 - 03:47 | 1h 39m |
| – Borgerlig gryning | 03:47 - 04:45 | 58m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:47 - 04:11 | 23m |
| – Gyllene timmen | 04:11 - 05:52 | 1h 40m |
| Soluppgång | 04:45 | |
| Passerat meridianen | 12:48 | |
| Solnedgång | 20:50 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 19:44 - 21:24 | 1h 40m |
| – Blå timmen | 21:24 - 21:48 | 23m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 20:50 - 21:48 | 58m |
| – Nautisk skymning | 21:48 - 23:27 | 1h 39m |
| – Astronomisk skymning | 23:27 - 00:00 | 32m |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | On | 05:27 | 06:14 | 19:34 | 20:21 | 13:20:34 |
| 02 | To | 05:24 | 06:11 | 19:37 | 20:24 | 13:26:38 |
| 03 | Fr | 05:20 | 06:07 | 19:40 | 20:27 | 13:32:43 |
| 04 | Lö | 05:17 | 06:04 | 19:43 | 20:30 | 13:38:47 |
| 05 | Sö | 05:13 | 06:01 | 19:45 | 20:33 | 13:44:52 |
| 06 | Må | 05:10 | 05:57 | 19:48 | 20:36 | 13:50:57 |
| 07 | Ti | 05:06 | 05:54 | 19:51 | 20:39 | 13:57:01 |
| 08 | On | 05:02 | 05:51 | 19:54 | 20:42 | 14:03:06 |
| 09 | To | 04:59 | 05:47 | 19:56 | 20:45 | 14:09:11 |
| 10 | Fr | 04:55 | 05:44 | 19:59 | 20:48 | 14:15:15 |
| 11 | Lö | 04:51 | 05:41 | 20:02 | 20:51 | 14:21:20 |
| 12 | Sö | 04:48 | 05:37 | 20:05 | 20:54 | 14:27:25 |
| 13 | Må | 04:44 | 05:34 | 20:08 | 20:57 | 14:33:30 |
| 14 | Ti | 04:40 | 05:31 | 20:10 | 21:01 | 14:39:34 |
| 15 | On | 04:37 | 05:27 | 20:13 | 21:04 | 14:45:40 |
| 16 | To | 04:33 | 05:24 | 20:16 | 21:07 | 14:51:44 |
| 17 | Fr | 04:29 | 05:21 | 20:19 | 21:10 | 14:57:49 |
| 18 | Lö | 04:26 | 05:18 | 20:22 | 21:14 | 15:03:54 |
| 19 | Sö | 04:22 | 05:14 | 20:24 | 21:17 | 15:09:58 |
| 20 | Må | 04:18 | 05:11 | 20:27 | 21:20 | 15:16:03 |
| 21 | Ti | 04:14 | 05:08 | 20:30 | 21:24 | 15:22:06 |
| 22 | On | 04:10 | 05:05 | 20:33 | 21:27 | 15:28:11 |
| 23 | To | 04:07 | 05:01 | 20:36 | 21:30 | 15:34:14 |
| 24 | Fr | 04:03 | 04:58 | 20:38 | 21:34 | 15:40:19 |
| 25 | Lö | 03:59 | 04:55 | 20:41 | 21:37 | 15:46:21 |
| 26 | Sö | 03:55 | 04:52 | 20:44 | 21:41 | 15:52:24 |
| 27 | Må | 03:51 | 04:49 | 20:47 | 21:44 | 15:58:27 |
| 28 | Ti | 03:47 | 04:45 | 20:50 | 21:48 | 16:04:29 |
| 29 | On | 03:43 | 04:42 | 20:53 | 21:52 | 16:10:30 |
| 30 | To | 03:39 | 04:39 | 20:56 | 21:55 | 16:16:31 |
| Land | Sverige |
| Län | Västernorrland |
| Kommun | Sundsvalls kommun |
| Befolkning | 216 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 62.47496° 17.37909° 62°28'29.856''N 17°22'44.724''E |
| GeoNames | 2704666 |