| Gryning | 03:48 |
| Soluppgång | 04:46 |
| Solnedgång | 20:50 |
| Skymning | 21:48 |
| Dagslängd | 16h 3m 42s |
| Förändring sedan igår | 6m 0s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:46 | 20:50 | 16:03:42 | 0s |
| Imorgon | 04:43 | 20:53 | 16:09:42 | 6m 0s |
| Om en vecka | 04:24 | 21:10 | 16:45:28 | 41m 46s |
| Om två vecka | 04:03 | 21:30 | 17:26:18 | 1h 22m 36s |
| Om en månad | 03:22 | 22:13 | 18:51:18 | 2h 47m 36s |
| Om två månader | 02:56 | 22:50 | 19:53:39 | 3h 49m 57s |
| Om tre månader | 04:00 | 21:54 | 17:54:10 | 1h 50m 28s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:46 | 20:50 | 16:03:42 | 0s |
| Igår | 04:49 | 20:47 | 15:57:42 | -6m 0s |
| För en vecka sen | 05:08 | 20:30 | 15:21:30 | -42m 12s |
| För två veckor sen | 05:31 | 20:10 | 14:39:06 | -1h 24m 36s |
| För en månad sen | 05:24 | 18:26 | 13:02:11 | -3h 1m 31s |
| För två månader sen | 07:00 | 17:06 | 10:06:36 | -5h 57m 6s |
| För tre månader sen | 08:31 | 15:35 | 7:03:46 | -8h 59m 56s |
| Astronomisk gryning | 00:00 - 02:10 |
| Nautisk gryning | 02:10 - 03:48 |
| Borgerlig gryning | 03:48 - 04:46 |
| Dagsljus | 04:46 - 20:50 |
| Borgerlig skymning | 20:50 - 21:48 |
| Nautisk skymning | 21:48 - 23:26 |
| Astronomisk skymning | 23:26 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 16h 3m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 7h 56m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | 00:00 - 02:10 | 2h 10m |
| – Nautisk gryning | 02:10 - 03:48 | 1h 38m |
| – Borgerlig gryning | 03:48 - 04:46 | 57m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:48 - 04:12 | 23m |
| – Gyllene timmen | 04:12 - 05:52 | 1h 40m |
| Soluppgång | 04:46 | |
| Passerat meridianen | 12:48 | |
| Solnedgång | 20:50 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 19:44 - 21:24 | 1h 40m |
| – Blå timmen | 21:24 - 21:48 | 23m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 20:50 - 21:48 | 57m |
| – Nautisk skymning | 21:48 - 23:26 | 1h 38m |
| – Astronomisk skymning | 23:26 - 00:00 | 33m |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | On | 05:28 | 06:14 | 19:35 | 20:21 | 13:20:21 |
| 02 | To | 05:24 | 06:11 | 19:37 | 20:24 | 13:26:24 |
| 03 | Fr | 05:21 | 06:08 | 19:40 | 20:27 | 13:32:27 |
| 04 | Lö | 05:17 | 06:04 | 19:43 | 20:30 | 13:38:31 |
| 05 | Sö | 05:14 | 06:01 | 19:45 | 20:33 | 13:44:34 |
| 06 | Må | 05:10 | 05:58 | 19:48 | 20:36 | 13:50:38 |
| 07 | Ti | 05:06 | 05:54 | 19:51 | 20:39 | 13:56:41 |
| 08 | On | 05:03 | 05:51 | 19:54 | 20:42 | 14:02:44 |
| 09 | To | 04:59 | 05:48 | 19:56 | 20:45 | 14:08:48 |
| 10 | Fr | 04:56 | 05:44 | 19:59 | 20:48 | 14:14:52 |
| 11 | Lö | 04:52 | 05:41 | 20:02 | 20:51 | 14:20:55 |
| 12 | Sö | 04:48 | 05:38 | 20:05 | 20:54 | 14:26:59 |
| 13 | Må | 04:45 | 05:34 | 20:08 | 20:57 | 14:33:03 |
| 14 | Ti | 04:41 | 05:31 | 20:10 | 21:00 | 14:39:06 |
| 15 | On | 04:37 | 05:28 | 20:13 | 21:04 | 14:45:10 |
| 16 | To | 04:34 | 05:25 | 20:16 | 21:07 | 14:51:13 |
| 17 | Fr | 04:30 | 05:21 | 20:19 | 21:10 | 14:57:17 |
| 18 | Lö | 04:26 | 05:18 | 20:21 | 21:13 | 15:03:20 |
| 19 | Sö | 04:22 | 05:15 | 20:24 | 21:17 | 15:09:24 |
| 20 | Må | 04:19 | 05:12 | 20:27 | 21:20 | 15:15:27 |
| 21 | Ti | 04:15 | 05:08 | 20:30 | 21:23 | 15:21:30 |
| 22 | On | 04:11 | 05:05 | 20:33 | 21:27 | 15:27:33 |
| 23 | To | 04:07 | 05:02 | 20:35 | 21:30 | 15:33:35 |
| 24 | Fr | 04:03 | 04:59 | 20:38 | 21:34 | 15:39:37 |
| 25 | Lö | 04:00 | 04:56 | 20:41 | 21:37 | 15:45:39 |
| 26 | Sö | 03:56 | 04:52 | 20:44 | 21:41 | 15:51:41 |
| 27 | Må | 03:52 | 04:49 | 20:47 | 21:44 | 15:57:42 |
| 28 | Ti | 03:48 | 04:46 | 20:50 | 21:48 | 16:03:42 |
| 29 | On | 03:44 | 04:43 | 20:53 | 21:51 | 16:09:42 |
| 30 | To | 03:40 | 04:40 | 20:55 | 21:55 | 16:15:43 |
| Land | Sverige |
| Län | Västernorrland |
| Kommun | Sundsvalls kommun |
| Befolkning | 236 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 62.40667° 17.32889° 62°24'24.012''N 17°19'44.004''E |
| GeoNames | 2602670 |