| Gryning | 03:50 |
| Soluppgång | 04:48 |
| Solnedgång | 20:51 |
| Skymning | 21:49 |
| Dagslängd | 16h 3m 16s |
| Förändring sedan igår | 6m 0s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:48 | 20:51 | 16:03:16 | 0s |
| Imorgon | 04:44 | 20:54 | 16:09:15 | 5m 59s |
| Om en vecka | 04:26 | 21:11 | 16:44:55 | 41m 39s |
| Om två vecka | 04:05 | 21:31 | 17:25:38 | 1h 22m 22s |
| Om en månad | 03:24 | 22:14 | 18:50:20 | 2h 47m 4s |
| Om två månader | 02:58 | 22:51 | 19:52:21 | 3h 49m 5s |
| Om tre månader | 04:01 | 21:55 | 17:53:24 | 1h 50m 8s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:48 | 20:51 | 16:03:16 | 0s |
| Igår | 04:51 | 20:48 | 15:57:16 | -6m 0s |
| För en vecka sen | 05:10 | 20:31 | 15:21:08 | -42m 8s |
| För två veckor sen | 05:33 | 20:11 | 14:38:50 | -1h 24m 26s |
| För en månad sen | 05:26 | 18:28 | 13:02:05 | -3h 1m 11s |
| För två månader sen | 07:01 | 17:08 | 10:06:49 | -5h 56m 27s |
| För tre månader sen | 08:32 | 15:36 | 7:04:22 | -8h 58m 54s |
| Astronomisk gryning | 00:00 - 02:12 |
| Nautisk gryning | 02:12 - 03:50 |
| Borgerlig gryning | 03:50 - 04:48 |
| Dagsljus | 04:48 - 20:51 |
| Borgerlig skymning | 20:51 - 21:49 |
| Nautisk skymning | 21:49 - 23:26 |
| Astronomisk skymning | 23:26 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 16h 3m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 7h 56m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | 00:00 - 02:12 | 2h 12m |
| – Nautisk gryning | 02:12 - 03:50 | 1h 37m |
| – Borgerlig gryning | 03:50 - 04:48 | 57m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:50 - 04:13 | 23m |
| – Gyllene timmen | 04:13 - 05:53 | 1h 39m |
| Soluppgång | 04:48 | |
| Passerat meridianen | 12:49 | |
| Solnedgång | 20:51 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 19:45 - 21:25 | 1h 39m |
| – Blå timmen | 21:25 - 21:49 | 23m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 20:51 - 21:49 | 57m |
| – Nautisk skymning | 21:49 - 23:26 | 1h 37m |
| – Astronomisk skymning | 23:26 - 00:00 | 33m |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | On | 05:29 | 06:16 | 19:36 | 20:22 | 13:20:13 |
| 02 | To | 05:26 | 06:12 | 19:39 | 20:25 | 13:26:16 |
| 03 | Fr | 05:22 | 06:09 | 19:41 | 20:28 | 13:32:18 |
| 04 | Lö | 05:19 | 06:06 | 19:44 | 20:31 | 13:38:21 |
| 05 | Sö | 05:15 | 06:02 | 19:47 | 20:34 | 13:44:24 |
| 06 | Må | 05:12 | 05:59 | 19:49 | 20:37 | 13:50:27 |
| 07 | Ti | 05:08 | 05:56 | 19:52 | 20:40 | 13:56:29 |
| 08 | On | 05:04 | 05:52 | 19:55 | 20:43 | 14:02:32 |
| 09 | To | 05:01 | 05:49 | 19:58 | 20:46 | 14:08:36 |
| 10 | Fr | 04:57 | 05:46 | 20:00 | 20:49 | 14:14:38 |
| 11 | Lö | 04:53 | 05:42 | 20:03 | 20:52 | 14:20:41 |
| 12 | Sö | 04:50 | 05:39 | 20:06 | 20:55 | 14:26:44 |
| 13 | Må | 04:46 | 05:36 | 20:09 | 20:58 | 14:32:47 |
| 14 | Ti | 04:43 | 05:33 | 20:11 | 21:02 | 14:38:50 |
| 15 | On | 04:39 | 05:29 | 20:14 | 21:05 | 14:44:53 |
| 16 | To | 04:35 | 05:26 | 20:17 | 21:08 | 14:50:56 |
| 17 | Fr | 04:31 | 05:23 | 20:20 | 21:11 | 14:56:58 |
| 18 | Lö | 04:28 | 05:20 | 20:23 | 21:14 | 15:03:02 |
| 19 | Sö | 04:24 | 05:16 | 20:25 | 21:18 | 15:09:04 |
| 20 | Må | 04:20 | 05:13 | 20:28 | 21:21 | 15:15:07 |
| 21 | Ti | 04:16 | 05:10 | 20:31 | 21:24 | 15:21:08 |
| 22 | On | 04:13 | 05:07 | 20:34 | 21:28 | 15:27:11 |
| 23 | To | 04:09 | 05:03 | 20:37 | 21:31 | 15:33:12 |
| 24 | Fr | 04:05 | 05:00 | 20:39 | 21:35 | 15:39:13 |
| 25 | Lö | 04:01 | 04:57 | 20:42 | 21:38 | 15:45:15 |
| 26 | Sö | 03:57 | 04:54 | 20:45 | 21:42 | 15:51:16 |
| 27 | Må | 03:54 | 04:51 | 20:48 | 21:45 | 15:57:16 |
| 28 | Ti | 03:50 | 04:48 | 20:51 | 21:49 | 16:03:16 |
| 29 | On | 03:46 | 04:44 | 20:54 | 21:52 | 16:09:15 |
| 30 | To | 03:42 | 04:41 | 20:56 | 21:56 | 16:15:14 |
| Land | Sverige |
| Län | Västernorrland |
| Kommun | Sundsvalls kommun |
| Befolkning | 563 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 62.36667° 17° 62°22'0.012''N 17°0'0''E |
| GeoNames | 2663583 |