| Gryning | 03:50 |
| Soluppgång | 04:48 |
| Solnedgång | 20:53 |
| Skymning | 21:51 |
| Dagslängd | 16h 4m 22s |
| Förändring sedan igår | 6m 3s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:48 | 20:53 | 16:04:22 | 0s |
| Imorgon | 04:45 | 20:55 | 16:10:23 | 6m 1s |
| Om en vecka | 04:26 | 21:13 | 16:46:15 | 41m 53s |
| Om två vecka | 04:05 | 21:33 | 17:27:14 | 1h 22m 52s |
| Om en månad | 03:24 | 22:16 | 18:52:41 | 2h 48m 19s |
| Om två månader | 02:58 | 22:54 | 19:55:30 | 3h 51m 8s |
| Om tre månader | 04:02 | 21:57 | 17:55:13 | 1h 50m 51s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:48 | 20:53 | 16:04:22 | 0s |
| Igår | 04:51 | 20:50 | 15:58:19 | -6m 3s |
| För en vecka sen | 05:11 | 20:33 | 15:22:01 | -42m 21s |
| För två veckor sen | 05:34 | 20:13 | 14:39:30 | -1h 24m 52s |
| För en månad sen | 05:27 | 18:29 | 13:02:20 | -3h 2m 2s |
| För två månader sen | 07:02 | 17:09 | 10:06:20 | -5h 58m 2s |
| För tre månader sen | 08:34 | 15:37 | 7:02:56 | -9h 1m 26s |
| Astronomisk gryning | 00:00 - 02:11 |
| Nautisk gryning | 02:11 - 03:50 |
| Borgerlig gryning | 03:50 - 04:48 |
| Dagsljus | 04:48 - 20:53 |
| Borgerlig skymning | 20:53 - 21:51 |
| Nautisk skymning | 21:51 - 23:30 |
| Astronomisk skymning | 23:30 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 16h 4m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 7h 55m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | 00:00 - 02:11 | 2h 11m |
| – Nautisk gryning | 02:11 - 03:50 | 1h 38m |
| – Borgerlig gryning | 03:50 - 04:48 | 58m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:50 - 04:14 | 23m |
| – Gyllene timmen | 04:14 - 05:54 | 1h 40m |
| Soluppgång | 04:48 | |
| Passerat meridianen | 12:50 | |
| Solnedgång | 20:53 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 19:46 - 21:27 | 1h 40m |
| – Blå timmen | 21:27 - 21:51 | 23m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 20:53 - 21:51 | 58m |
| – Nautisk skymning | 21:51 - 23:30 | 1h 38m |
| – Astronomisk skymning | 23:30 - 00:00 | 29m |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | On | 05:30 | 06:17 | 19:37 | 20:24 | 13:20:32 |
| 02 | To | 05:27 | 06:13 | 19:40 | 20:27 | 13:26:36 |
| 03 | Fr | 05:23 | 06:10 | 19:43 | 20:30 | 13:32:41 |
| 04 | Lö | 05:20 | 06:07 | 19:45 | 20:32 | 13:38:45 |
| 05 | Sö | 05:16 | 06:03 | 19:48 | 20:35 | 13:44:50 |
| 06 | Må | 05:12 | 06:00 | 19:51 | 20:38 | 13:50:54 |
| 07 | Ti | 05:09 | 05:57 | 19:54 | 20:42 | 13:56:58 |
| 08 | On | 05:05 | 05:53 | 19:56 | 20:45 | 14:03:03 |
| 09 | To | 05:02 | 05:50 | 19:59 | 20:48 | 14:09:07 |
| 10 | Fr | 04:58 | 05:47 | 20:02 | 20:51 | 14:15:12 |
| 11 | Lö | 04:54 | 05:43 | 20:05 | 20:54 | 14:21:16 |
| 12 | Sö | 04:51 | 05:40 | 20:07 | 20:57 | 14:27:22 |
| 13 | Må | 04:47 | 05:37 | 20:10 | 21:00 | 14:33:26 |
| 14 | Ti | 04:43 | 05:34 | 20:13 | 21:03 | 14:39:30 |
| 15 | On | 04:39 | 05:30 | 20:16 | 21:07 | 14:45:35 |
| 16 | To | 04:36 | 05:27 | 20:19 | 21:10 | 14:51:39 |
| 17 | Fr | 04:32 | 05:24 | 20:21 | 21:13 | 14:57:44 |
| 18 | Lö | 04:28 | 05:20 | 20:24 | 21:16 | 15:03:49 |
| 19 | Sö | 04:25 | 05:17 | 20:27 | 21:20 | 15:09:53 |
| 20 | Må | 04:21 | 05:14 | 20:30 | 21:23 | 15:15:57 |
| 21 | Ti | 04:17 | 05:11 | 20:33 | 21:26 | 15:22:01 |
| 22 | On | 04:13 | 05:07 | 20:35 | 21:30 | 15:28:05 |
| 23 | To | 04:09 | 05:04 | 20:38 | 21:33 | 15:34:08 |
| 24 | Fr | 04:06 | 05:01 | 20:41 | 21:37 | 15:40:12 |
| 25 | Lö | 04:02 | 04:58 | 20:44 | 21:40 | 15:46:15 |
| 26 | Sö | 03:58 | 04:55 | 20:47 | 21:44 | 15:52:17 |
| 27 | Må | 03:54 | 04:51 | 20:50 | 21:47 | 15:58:19 |
| 28 | Ti | 03:50 | 04:48 | 20:53 | 21:51 | 16:04:22 |
| 29 | On | 03:46 | 04:45 | 20:55 | 21:54 | 16:10:23 |
| 30 | To | 03:42 | 04:42 | 20:58 | 21:58 | 16:16:24 |
| Land | Sverige |
| Län | Västernorrland |
| Kommun | Sundsvalls kommun |
| Befolkning | 6 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 62.46322° 16.69469° 62°27'47.592''N 16°41'40.884''E |
| GeoNames | 11054435 |