| Gryning | 03:51 |
| Soluppgång | 04:49 |
| Solnedgång | 20:53 |
| Skymning | 21:51 |
| Dagslängd | 16h 3m 44s |
| Förändring sedan igår | 6m 1s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:49 | 20:53 | 16:03:44 | 0s |
| Imorgon | 04:46 | 20:56 | 16:09:44 | 6m 0s |
| Om en vecka | 04:27 | 21:13 | 16:45:29 | 41m 45s |
| Om två vecka | 04:06 | 21:33 | 17:26:19 | 1h 22m 35s |
| Om en månad | 03:25 | 22:16 | 18:51:19 | 2h 47m 35s |
| Om två månader | 02:59 | 22:53 | 19:53:40 | 3h 49m 56s |
| Om tre månader | 04:03 | 21:57 | 17:54:10 | 1h 50m 26s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:49 | 20:53 | 16:03:44 | 0s |
| Igår | 04:52 | 20:50 | 15:57:43 | -6m 1s |
| För en vecka sen | 05:11 | 20:33 | 15:21:31 | -42m 13s |
| För två veckor sen | 05:34 | 20:13 | 14:39:07 | -1h 24m 37s |
| För en månad sen | 05:27 | 18:29 | 13:02:12 | -3h 1m 32s |
| För två månader sen | 07:03 | 17:09 | 10:06:37 | -5h 57m 7s |
| För tre månader sen | 08:34 | 15:38 | 7:03:46 | -8h 59m 58s |
| Astronomisk gryning | 00:00 - 02:13 |
| Nautisk gryning | 02:13 - 03:51 |
| Borgerlig gryning | 03:51 - 04:49 |
| Dagsljus | 04:49 - 20:53 |
| Borgerlig skymning | 20:53 - 21:51 |
| Nautisk skymning | 21:51 - 23:29 |
| Astronomisk skymning | 23:29 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 16h 3m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 7h 56m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | 00:00 - 02:13 | 2h 13m |
| – Nautisk gryning | 02:13 - 03:51 | 1h 38m |
| – Borgerlig gryning | 03:51 - 04:49 | 57m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:51 - 04:15 | 23m |
| – Gyllene timmen | 04:15 - 05:55 | 1h 40m |
| Soluppgång | 04:49 | |
| Passerat meridianen | 12:51 | |
| Solnedgång | 20:53 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 19:47 - 21:27 | 1h 40m |
| – Blå timmen | 21:27 - 21:51 | 23m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 20:53 - 21:51 | 57m |
| – Nautisk skymning | 21:51 - 23:29 | 1h 38m |
| – Astronomisk skymning | 23:29 - 00:00 | 30m |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | On | 05:31 | 06:17 | 19:38 | 20:24 | 13:20:22 |
| 02 | To | 05:27 | 06:14 | 19:40 | 20:27 | 13:26:25 |
| 03 | Fr | 05:24 | 06:10 | 19:43 | 20:30 | 13:32:29 |
| 04 | Lö | 05:20 | 06:07 | 19:46 | 20:33 | 13:38:32 |
| 05 | Sö | 05:17 | 06:04 | 19:48 | 20:36 | 13:44:35 |
| 06 | Må | 05:13 | 06:01 | 19:51 | 20:39 | 13:50:38 |
| 07 | Ti | 05:09 | 05:57 | 19:54 | 20:42 | 13:56:42 |
| 08 | On | 05:06 | 05:54 | 19:57 | 20:45 | 14:02:46 |
| 09 | To | 05:02 | 05:51 | 19:59 | 20:48 | 14:08:49 |
| 10 | Fr | 04:59 | 05:47 | 20:02 | 20:51 | 14:14:53 |
| 11 | Lö | 04:55 | 05:44 | 20:05 | 20:54 | 14:20:56 |
| 12 | Sö | 04:51 | 05:41 | 20:08 | 20:57 | 14:27:00 |
| 13 | Må | 04:48 | 05:37 | 20:10 | 21:00 | 14:33:03 |
| 14 | Ti | 04:44 | 05:34 | 20:13 | 21:03 | 14:39:07 |
| 15 | On | 04:40 | 05:31 | 20:16 | 21:07 | 14:45:11 |
| 16 | To | 04:37 | 05:28 | 20:19 | 21:10 | 14:51:15 |
| 17 | Fr | 04:33 | 05:24 | 20:22 | 21:13 | 14:57:19 |
| 18 | Lö | 04:29 | 05:21 | 20:24 | 21:16 | 15:03:21 |
| 19 | Sö | 04:25 | 05:18 | 20:27 | 21:20 | 15:09:25 |
| 20 | Må | 04:22 | 05:15 | 20:30 | 21:23 | 15:15:28 |
| 21 | Ti | 04:18 | 05:11 | 20:33 | 21:26 | 15:21:31 |
| 22 | On | 04:14 | 05:08 | 20:36 | 21:30 | 15:27:34 |
| 23 | To | 04:10 | 05:05 | 20:38 | 21:33 | 15:33:36 |
| 24 | Fr | 04:06 | 05:02 | 20:41 | 21:37 | 15:39:38 |
| 25 | Lö | 04:03 | 04:58 | 20:44 | 21:40 | 15:45:40 |
| 26 | Sö | 03:59 | 04:55 | 20:47 | 21:44 | 15:51:42 |
| 27 | Må | 03:55 | 04:52 | 20:50 | 21:47 | 15:57:43 |
| 28 | Ti | 03:51 | 04:49 | 20:53 | 21:51 | 16:03:44 |
| 29 | On | 03:47 | 04:46 | 20:56 | 21:54 | 16:09:44 |
| 30 | To | 03:43 | 04:43 | 20:58 | 21:58 | 16:15:44 |
| Land | Sverige |
| Län | Västernorrland |
| Kommun | Sundsvalls kommun |
| Befolkning | 599 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 62.4074° 16.58549° 62°24'26.64''N 16°35'7.764''E |
| GeoNames | 2715418 |