| Gryning | 03:16 |
| Soluppgång | 04:17 |
| Solnedgång | 21:38 |
| Skymning | 22:39 |
| Dagslängd | 17h 21m 46s |
| Förändring sedan igår | 2m 49s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:17 | 21:38 | 17:21:46 | 0s |
| Imorgon | 04:15 | 21:40 | 17:24:28 | 2m 42s |
| Om en vecka | 04:09 | 21:48 | 17:38:32 | 16m 46s |
| Om två vecka | 04:05 | 21:55 | 17:49:26 | 27m 40s |
| Om en månad | 04:10 | 21:58 | 17:47:58 | 26m 12s |
| Om två månader | 04:55 | 21:18 | 16:22:44 | -59m 2s |
| Om tre månader | 05:58 | 20:03 | 14:04:45 | -3h 17m 1s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:17 | 21:38 | 17:21:46 | 0s |
| Igår | 04:18 | 21:37 | 17:18:57 | -2m 49s |
| För en vecka sen | 04:27 | 21:27 | 17:00:09 | -21m 37s |
| För två veckor sen | 04:39 | 21:14 | 16:34:43 | -47m 3s |
| För en månad sen | 05:14 | 20:41 | 15:27:11 | -1h 54m 35s |
| För två månader sen | 06:34 | 19:35 | 13:00:27 | -4h 21m 19s |
| För tre månader sen | 06:50 | 17:34 | 10:44:13 | -6h 37m 33s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 03:16 |
| Borgerlig gryning | 03:16 - 04:17 |
| Dagsljus | 04:17 - 21:38 |
| Borgerlig skymning | 21:38 - 22:39 |
| Nautisk skymning | 22:39 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 21m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 38m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 03:16 | 3h 16m |
| – Borgerlig gryning | 03:16 - 04:17 | 1h 0m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:16 - 03:42 | 25m |
| – Gyllene timmen | 03:42 - 05:21 | 1h 39m |
| Soluppgång | 04:17 | |
| Passerat meridianen | 12:57 | |
| Solnedgång | 21:38 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:34 - 22:13 | 1h 39m |
| – Blå timmen | 22:13 - 22:39 | 25m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:38 - 22:39 | 1h 0m |
| – Nautisk skymning | 22:39 - 00:00 | 1h 20m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 04:28 | 05:14 | 20:41 | 21:27 | 15:27:11 |
| 02 | Lö | 04:25 | 05:11 | 20:43 | 21:29 | 15:31:40 |
| 03 | Sö | 04:22 | 05:09 | 20:45 | 21:32 | 15:36:07 |
| 04 | Må | 04:19 | 05:07 | 20:47 | 21:34 | 15:40:34 |
| 05 | Ti | 04:17 | 05:04 | 20:49 | 21:37 | 15:44:57 |
| 06 | On | 04:14 | 05:02 | 20:51 | 21:39 | 15:49:20 |
| 07 | To | 04:11 | 05:00 | 20:53 | 21:42 | 15:53:39 |
| 08 | Fr | 04:09 | 04:57 | 20:55 | 21:44 | 15:57:57 |
| 09 | Lö | 04:06 | 04:55 | 20:58 | 21:47 | 16:02:14 |
| 10 | Sö | 04:03 | 04:53 | 21:00 | 21:49 | 16:06:26 |
| 11 | Må | 04:01 | 04:51 | 21:02 | 21:52 | 16:10:38 |
| 12 | Ti | 03:58 | 04:49 | 21:04 | 21:54 | 16:14:46 |
| 13 | On | 03:56 | 04:47 | 21:06 | 21:57 | 16:18:52 |
| 14 | To | 03:53 | 04:45 | 21:08 | 21:59 | 16:22:54 |
| 15 | Fr | 03:51 | 04:43 | 21:10 | 22:02 | 16:26:54 |
| 16 | Lö | 03:48 | 04:41 | 21:12 | 22:04 | 16:30:51 |
| 17 | Sö | 03:46 | 04:39 | 21:14 | 22:07 | 16:34:43 |
| 18 | Må | 03:43 | 04:37 | 21:16 | 22:09 | 16:38:33 |
| 19 | Ti | 03:41 | 04:35 | 21:18 | 22:12 | 16:42:19 |
| 20 | On | 03:39 | 04:33 | 21:19 | 22:14 | 16:46:02 |
| 21 | To | 03:36 | 04:32 | 21:21 | 22:17 | 16:49:39 |
| 22 | Fr | 03:34 | 04:30 | 21:23 | 22:19 | 16:53:14 |
| 23 | Lö | 03:32 | 04:28 | 21:25 | 22:21 | 16:56:43 |
| 24 | Sö | 03:30 | 04:27 | 21:27 | 22:24 | 17:00:09 |
| 25 | Må | 03:28 | 04:25 | 21:29 | 22:26 | 17:03:30 |
| 26 | Ti | 03:25 | 04:23 | 21:30 | 22:28 | 17:06:46 |
| 27 | On | 03:23 | 04:22 | 21:32 | 22:30 | 17:09:56 |
| 28 | To | 03:21 | 04:21 | 21:34 | 22:33 | 17:13:02 |
| 29 | Fr | 03:20 | 04:19 | 21:35 | 22:35 | 17:16:03 |
| 30 | Lö | 03:18 | 04:18 | 21:37 | 22:37 | 17:18:57 |
| 31 | Sö | 03:16 | 04:17 | 21:38 | 22:39 | 17:21:46 |
| Land | Sverige |
| Län | Kronoberg |
| Kommun | Växjö kommun |
| Befolkning | 2395 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 57.01667° 14.9° 57°1'0.012''N 14°54'0''E |
| GeoNames | 2681368 |