| Gryning | 03:15 |
| Soluppgång | 04:17 |
| Solnedgång | 21:41 |
| Skymning | 22:42 |
| Dagslängd | 17h 23m 59s |
| Förändring sedan igår | 2m 51s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:17 | 21:41 | 17:23:59 | 0s |
| Imorgon | 04:16 | 21:42 | 17:26:43 | 2m 44s |
| Om en vecka | 04:09 | 21:50 | 17:40:54 | 16m 55s |
| Om två vecka | 04:05 | 21:57 | 17:51:56 | 27m 57s |
| Om en månad | 04:10 | 22:00 | 17:50:28 | 26m 29s |
| Om två månader | 04:55 | 21:20 | 16:24:25 | -59m 34s |
| Om tre månader | 05:59 | 20:05 | 14:05:28 | -3h 18m 31s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:17 | 21:41 | 17:23:59 | 0s |
| Igår | 04:18 | 21:39 | 17:21:08 | -2m 51s |
| För en vecka sen | 04:27 | 21:29 | 17:02:09 | -21m 50s |
| För två veckor sen | 04:39 | 21:16 | 16:36:31 | -47m 28s |
| För en månad sen | 05:14 | 20:43 | 15:28:26 | -1h 55m 33s |
| För två månader sen | 06:35 | 19:36 | 13:00:47 | -4h 23m 12s |
| För tre månader sen | 06:51 | 17:35 | 10:43:46 | -6h 40m 13s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 03:15 |
| Borgerlig gryning | 03:15 - 04:17 |
| Dagsljus | 04:17 - 21:41 |
| Borgerlig skymning | 21:41 - 22:42 |
| Nautisk skymning | 22:42 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 23m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 36m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 03:15 | 3h 15m |
| – Borgerlig gryning | 03:15 - 04:17 | 1h 1m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:15 - 03:41 | 26m |
| – Gyllene timmen | 03:41 - 05:21 | 1h 39m |
| Soluppgång | 04:17 | |
| Passerat meridianen | 12:59 | |
| Solnedgång | 21:41 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:36 - 22:16 | 1h 39m |
| – Blå timmen | 22:16 - 22:42 | 26m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:41 - 22:42 | 1h 1m |
| – Nautisk skymning | 22:42 - 00:00 | 1h 17m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 04:28 | 05:14 | 20:43 | 21:29 | 15:28:26 |
| 02 | Lö | 04:25 | 05:12 | 20:45 | 21:31 | 15:32:58 |
| 03 | Sö | 04:22 | 05:09 | 20:47 | 21:34 | 15:37:27 |
| 04 | Må | 04:20 | 05:07 | 20:49 | 21:36 | 15:41:54 |
| 05 | Ti | 04:17 | 05:05 | 20:51 | 21:39 | 15:46:21 |
| 06 | On | 04:14 | 05:03 | 20:53 | 21:42 | 15:50:44 |
| 07 | To | 04:12 | 05:00 | 20:55 | 21:44 | 15:55:07 |
| 08 | Fr | 04:09 | 04:58 | 20:57 | 21:47 | 15:59:27 |
| 09 | Lö | 04:06 | 04:56 | 21:00 | 21:49 | 16:03:44 |
| 10 | Sö | 04:04 | 04:54 | 21:02 | 21:52 | 16:08:00 |
| 11 | Må | 04:01 | 04:51 | 21:04 | 21:54 | 16:12:13 |
| 12 | Ti | 03:58 | 04:49 | 21:06 | 21:57 | 16:16:23 |
| 13 | On | 03:56 | 04:47 | 21:08 | 21:59 | 16:20:31 |
| 14 | To | 03:53 | 04:45 | 21:10 | 22:02 | 16:24:36 |
| 15 | Fr | 03:51 | 04:43 | 21:12 | 22:04 | 16:28:36 |
| 16 | Lö | 03:48 | 04:41 | 21:14 | 22:07 | 16:32:35 |
| 17 | Sö | 03:46 | 04:39 | 21:16 | 22:09 | 16:36:31 |
| 18 | Må | 03:43 | 04:37 | 21:18 | 22:12 | 16:40:22 |
| 19 | Ti | 03:41 | 04:36 | 21:20 | 22:14 | 16:44:10 |
| 20 | On | 03:39 | 04:34 | 21:22 | 22:17 | 16:47:54 |
| 21 | To | 03:36 | 04:32 | 21:24 | 22:19 | 16:51:35 |
| 22 | Fr | 03:34 | 04:30 | 21:25 | 22:22 | 16:55:10 |
| 23 | Lö | 03:32 | 04:29 | 21:27 | 22:24 | 16:58:42 |
| 24 | Sö | 03:29 | 04:27 | 21:29 | 22:26 | 17:02:09 |
| 25 | Må | 03:27 | 04:25 | 21:31 | 22:29 | 17:05:32 |
| 26 | Ti | 03:25 | 04:24 | 21:33 | 22:31 | 17:08:50 |
| 27 | On | 03:23 | 04:22 | 21:34 | 22:33 | 17:12:02 |
| 28 | To | 03:21 | 04:21 | 21:36 | 22:36 | 17:15:10 |
| 29 | Fr | 03:19 | 04:19 | 21:38 | 22:38 | 17:18:11 |
| 30 | Lö | 03:17 | 04:18 | 21:39 | 22:40 | 17:21:08 |
| 31 | Sö | 03:15 | 04:17 | 21:41 | 22:42 | 17:23:59 |
| Land | Sverige |
| Län | Kronoberg |
| Kommun | Växjö kommun |
| Befolkning | 1694 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 57.16667° 14.58333° 57°10'0.012''N 14°34'59.988''E |
| GeoNames | 2697766 |