| Gryning | 03:17 |
| Soluppgång | 04:18 |
| Solnedgång | 21:39 |
| Skymning | 22:40 |
| Dagslängd | 17h 20m 22s |
| Förändring sedan igår | 3m 3s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:18 | 21:39 | 17:20:22 | 0s |
| Imorgon | 04:17 | 21:40 | 17:23:21 | 2m 59s |
| Om en vecka | 04:10 | 21:49 | 17:39:00 | 18m 38s |
| Om två vecka | 04:05 | 21:57 | 17:51:56 | 31m 34s |
| Om en månad | 04:07 | 22:02 | 17:55:17 | 34m 55s |
| Om två månader | 04:51 | 21:25 | 16:34:07 | -46m 15s |
| Om tre månader | 05:55 | 20:10 | 14:15:42 | -3h 4m 40s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:18 | 21:39 | 17:20:22 | 0s |
| Igår | 04:20 | 21:37 | 17:17:19 | -3m 3s |
| För en vecka sen | 04:29 | 21:26 | 16:57:08 | -23m 14s |
| För två veckor sen | 04:42 | 21:13 | 16:30:21 | -50m 1s |
| För en månad sen | 05:18 | 20:39 | 15:20:32 | -1h 59m 50s |
| För två månader sen | 05:41 | 18:32 | 12:51:16 | -4h 29m 6s |
| För tre månader sen | 06:57 | 17:30 | 10:33:31 | -6h 46m 51s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 03:17 |
| Borgerlig gryning | 03:17 - 04:18 |
| Dagsljus | 04:18 - 21:39 |
| Borgerlig skymning | 21:39 - 22:40 |
| Nautisk skymning | 22:40 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 20m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 39m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 03:17 | 3h 17m |
| – Borgerlig gryning | 03:17 - 04:18 | 1h 0m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:17 - 03:43 | 25m |
| – Gyllene timmen | 03:43 - 05:23 | 1h 39m |
| Soluppgång | 04:18 | |
| Passerat meridianen | 12:58 | |
| Solnedgång | 21:39 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:34 - 22:14 | 1h 39m |
| – Blå timmen | 22:14 - 22:40 | 25m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:39 - 22:40 | 1h 0m |
| – Nautisk skymning | 22:40 - 00:00 | 1h 19m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 04:27 | 05:14 | 20:43 | 21:30 | 15:29:42 |
| 02 | Lö | 04:24 | 05:11 | 20:45 | 21:32 | 15:34:16 |
| 03 | Sö | 04:21 | 05:09 | 20:48 | 21:35 | 15:38:47 |
| 04 | Må | 04:19 | 05:06 | 20:50 | 21:37 | 15:43:17 |
| 05 | Ti | 04:16 | 05:04 | 20:52 | 21:40 | 15:47:45 |
| 06 | On | 04:13 | 05:02 | 20:54 | 21:43 | 15:52:11 |
| 07 | To | 04:10 | 04:59 | 20:56 | 21:45 | 15:56:36 |
| 08 | Fr | 04:08 | 04:57 | 20:58 | 21:48 | 16:00:58 |
| 09 | Lö | 04:05 | 04:55 | 21:00 | 21:50 | 16:05:17 |
| 10 | Sö | 04:02 | 04:53 | 21:02 | 21:53 | 16:09:35 |
| 11 | Må | 04:00 | 04:51 | 21:04 | 21:55 | 16:13:49 |
| 12 | Ti | 03:57 | 04:49 | 21:07 | 21:58 | 16:18:01 |
| 13 | On | 03:55 | 04:46 | 21:09 | 22:00 | 16:22:11 |
| 14 | To | 03:52 | 04:44 | 21:11 | 22:03 | 16:26:17 |
| 15 | Fr | 03:49 | 04:42 | 21:13 | 22:06 | 16:30:21 |
| 16 | Lö | 03:47 | 04:40 | 21:15 | 22:08 | 16:34:22 |
| 17 | Sö | 03:44 | 04:38 | 21:17 | 22:11 | 16:38:19 |
| 18 | Må | 03:42 | 04:36 | 21:19 | 22:13 | 16:42:12 |
| 19 | Ti | 03:39 | 04:35 | 21:21 | 22:16 | 16:46:02 |
| 20 | On | 03:37 | 04:33 | 21:23 | 22:18 | 16:49:48 |
| 21 | To | 03:35 | 04:31 | 21:24 | 22:21 | 16:53:30 |
| 22 | Fr | 03:32 | 04:29 | 21:26 | 22:23 | 16:57:08 |
| 23 | Lö | 03:30 | 04:27 | 21:28 | 22:26 | 17:00:42 |
| 24 | Sö | 03:28 | 04:26 | 21:30 | 22:28 | 17:04:12 |
| 25 | Må | 03:26 | 04:24 | 21:32 | 22:30 | 17:07:35 |
| 26 | Ti | 03:23 | 04:23 | 21:34 | 22:33 | 17:10:55 |
| 27 | On | 03:21 | 04:21 | 21:35 | 22:35 | 17:14:10 |
| 28 | To | 03:19 | 04:20 | 21:37 | 22:37 | 17:17:19 |
| 29 | Fr | 03:17 | 04:18 | 21:39 | 22:40 | 17:20:22 |
| 30 | Lö | 03:15 | 04:17 | 21:40 | 22:42 | 17:23:21 |
| 31 | Sö | 03:13 | 04:16 | 21:42 | 22:44 | 17:26:12 |
| Land | Sverige |
| Län | Jönköping |
| Kommun | Sävsjö kommun |
| Befolkning | 1019 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 57.31737° 14.59341° 57°19'2.532''N 14°35'36.276''E |
| GeoNames | 2673758 |