| Gryning | 03:17 |
| Soluppgång | 04:17 |
| Solnedgång | 21:37 |
| Skymning | 22:37 |
| Dagslängd | 17h 19m 21s |
| Förändring sedan igår | 2m 47s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:17 | 21:37 | 17:19:21 | 0s |
| Imorgon | 04:16 | 21:38 | 17:22:02 | 2m 41s |
| Om en vecka | 04:10 | 21:46 | 17:35:55 | 16m 34s |
| Om två vecka | 04:06 | 21:53 | 17:46:42 | 27m 21s |
| Om en månad | 04:10 | 21:56 | 17:45:16 | 25m 55s |
| Om två månader | 04:55 | 21:16 | 16:20:54 | -58m 27s |
| Om tre månader | 05:58 | 20:02 | 14:03:58 | -3h 15m 23s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:17 | 21:37 | 17:19:21 | 0s |
| Igår | 04:19 | 21:35 | 17:16:34 | -2m 47s |
| För en vecka sen | 04:27 | 21:25 | 16:57:57 | -21m 24s |
| För två veckor sen | 04:39 | 21:12 | 16:32:47 | -46m 34s |
| För en månad sen | 05:14 | 20:39 | 15:25:47 | -1h 53m 34s |
| För två månader sen | 06:34 | 19:34 | 13:00:05 | -4h 19m 16s |
| För tre månader sen | 06:49 | 17:34 | 10:44:44 | -6h 34m 37s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 03:17 |
| Borgerlig gryning | 03:17 - 04:17 |
| Dagsljus | 04:17 - 21:37 |
| Borgerlig skymning | 21:37 - 22:37 |
| Nautisk skymning | 22:37 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 19m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 40m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 03:17 | 3h 17m |
| – Borgerlig gryning | 03:17 - 04:17 | 1h 0m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:17 - 03:43 | 25m |
| – Gyllene timmen | 03:43 - 05:21 | 1h 38m |
| Soluppgång | 04:17 | |
| Passerat meridianen | 12:57 | |
| Solnedgång | 21:37 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:33 - 22:11 | 1h 38m |
| – Blå timmen | 22:11 - 22:37 | 25m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:37 - 22:37 | 1h 0m |
| – Nautisk skymning | 22:37 - 00:00 | 1h 22m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 04:28 | 05:14 | 20:39 | 21:25 | 15:25:47 |
| 02 | Lö | 04:25 | 05:11 | 20:42 | 21:28 | 15:30:14 |
| 03 | Sö | 04:23 | 05:09 | 20:44 | 21:30 | 15:34:40 |
| 04 | Må | 04:20 | 05:07 | 20:46 | 21:33 | 15:39:04 |
| 05 | Ti | 04:17 | 05:04 | 20:48 | 21:35 | 15:43:26 |
| 06 | On | 04:15 | 05:02 | 20:50 | 21:38 | 15:47:46 |
| 07 | To | 04:12 | 05:00 | 20:52 | 21:40 | 15:52:03 |
| 08 | Fr | 04:09 | 04:58 | 20:54 | 21:43 | 15:56:19 |
| 09 | Lö | 04:07 | 04:56 | 20:56 | 21:45 | 16:00:34 |
| 10 | Sö | 04:04 | 04:53 | 20:58 | 21:47 | 16:04:44 |
| 11 | Må | 04:02 | 04:51 | 21:00 | 21:50 | 16:08:53 |
| 12 | Ti | 03:59 | 04:49 | 21:02 | 21:52 | 16:13:00 |
| 13 | On | 03:57 | 04:47 | 21:04 | 21:55 | 16:17:03 |
| 14 | To | 03:54 | 04:45 | 21:06 | 21:57 | 16:21:04 |
| 15 | Fr | 03:52 | 04:43 | 21:08 | 22:00 | 16:25:00 |
| 16 | Lö | 03:49 | 04:41 | 21:10 | 22:02 | 16:28:55 |
| 17 | Sö | 03:47 | 04:39 | 21:12 | 22:05 | 16:32:47 |
| 18 | Må | 03:44 | 04:37 | 21:14 | 22:07 | 16:36:34 |
| 19 | Ti | 03:42 | 04:36 | 21:16 | 22:10 | 16:40:17 |
| 20 | On | 03:40 | 04:34 | 21:18 | 22:12 | 16:43:58 |
| 21 | To | 03:37 | 04:32 | 21:20 | 22:14 | 16:47:34 |
| 22 | Fr | 03:35 | 04:30 | 21:22 | 22:17 | 16:51:06 |
| 23 | Lö | 03:33 | 04:29 | 21:23 | 22:19 | 16:54:34 |
| 24 | Sö | 03:31 | 04:27 | 21:25 | 22:21 | 16:57:57 |
| 25 | Må | 03:29 | 04:26 | 21:27 | 22:24 | 17:01:16 |
| 26 | Ti | 03:27 | 04:24 | 21:29 | 22:26 | 17:04:30 |
| 27 | On | 03:25 | 04:23 | 21:30 | 22:28 | 17:07:39 |
| 28 | To | 03:23 | 04:21 | 21:32 | 22:30 | 17:10:42 |
| 29 | Fr | 03:21 | 04:20 | 21:34 | 22:32 | 17:13:41 |
| 30 | Lö | 03:19 | 04:19 | 21:35 | 22:35 | 17:16:34 |
| 31 | Sö | 03:17 | 04:17 | 21:37 | 22:37 | 17:19:21 |
| Land | Sverige |
| Län | Kronoberg |
| Kommun | Växjö kommun |
| Befolkning | 368 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 56.85° 15.03333° 56°51'0''N 15°1'59.988''E |
| GeoNames | 2713393 |