| Gryning | 03:19 |
| Soluppgång | 04:18 |
| Solnedgång | 21:36 |
| Skymning | 22:36 |
| Dagslängd | 17h 17m 55s |
| Förändring sedan igår | 2m 47s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:18 | 21:36 | 17:17:55 | 0s |
| Imorgon | 04:17 | 21:38 | 17:20:34 | 2m 39s |
| Om en vecka | 04:11 | 21:46 | 17:34:22 | 16m 27s |
| Om två vecka | 04:07 | 21:52 | 17:45:04 | 27m 9s |
| Om en månad | 04:12 | 21:55 | 17:43:40 | 25m 45s |
| Om två månader | 04:56 | 21:16 | 16:19:48 | -58m 7s |
| Om tre månader | 05:59 | 20:02 | 14:03:30 | -3h 14m 25s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:18 | 21:36 | 17:17:55 | 0s |
| Igår | 04:20 | 21:35 | 17:15:08 | -2m 47s |
| För en vecka sen | 04:28 | 21:25 | 16:56:39 | -21m 16s |
| För två veckor sen | 04:40 | 21:12 | 16:31:37 | -46m 18s |
| För en månad sen | 05:15 | 20:40 | 15:24:58 | -1h 52m 57s |
| För två månader sen | 06:34 | 19:34 | 12:59:51 | -4h 18m 4s |
| För tre månader sen | 06:49 | 17:34 | 10:45:03 | -6h 32m 52s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 03:19 |
| Borgerlig gryning | 03:19 - 04:18 |
| Dagsljus | 04:18 - 21:36 |
| Borgerlig skymning | 21:36 - 22:36 |
| Nautisk skymning | 22:36 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 17m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 42m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 03:19 | 3h 19m |
| – Borgerlig gryning | 03:19 - 04:18 | 59m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:19 - 03:44 | 25m |
| – Gyllene timmen | 03:44 - 05:22 | 1h 37m |
| Soluppgång | 04:18 | |
| Passerat meridianen | 12:57 | |
| Solnedgång | 21:36 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:33 - 22:11 | 1h 37m |
| – Blå timmen | 22:11 - 22:36 | 25m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:36 - 22:36 | 59m |
| – Nautisk skymning | 22:36 - 00:00 | 1h 23m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 04:29 | 05:15 | 20:40 | 21:25 | 15:24:58 |
| 02 | Lö | 04:26 | 05:12 | 20:42 | 21:27 | 15:29:24 |
| 03 | Sö | 04:24 | 05:10 | 20:44 | 21:30 | 15:33:48 |
| 04 | Må | 04:21 | 05:08 | 20:46 | 21:32 | 15:38:10 |
| 05 | Ti | 04:18 | 05:05 | 20:48 | 21:35 | 15:42:31 |
| 06 | On | 04:16 | 05:03 | 20:50 | 21:37 | 15:46:50 |
| 07 | To | 04:13 | 05:01 | 20:52 | 21:40 | 15:51:07 |
| 08 | Fr | 04:11 | 04:59 | 20:54 | 21:42 | 15:55:21 |
| 09 | Lö | 04:08 | 04:57 | 20:56 | 21:45 | 15:59:34 |
| 10 | Sö | 04:05 | 04:54 | 20:58 | 21:47 | 16:03:44 |
| 11 | Må | 04:03 | 04:52 | 21:00 | 21:50 | 16:07:51 |
| 12 | Ti | 04:00 | 04:50 | 21:02 | 21:52 | 16:11:56 |
| 13 | On | 03:58 | 04:48 | 21:04 | 21:55 | 16:15:59 |
| 14 | To | 03:55 | 04:46 | 21:06 | 21:57 | 16:19:58 |
| 15 | Fr | 03:53 | 04:44 | 21:08 | 22:00 | 16:23:54 |
| 16 | Lö | 03:50 | 04:42 | 21:10 | 22:02 | 16:27:47 |
| 17 | Sö | 03:48 | 04:40 | 21:12 | 22:04 | 16:31:37 |
| 18 | Må | 03:46 | 04:39 | 21:14 | 22:07 | 16:35:23 |
| 19 | Ti | 03:43 | 04:37 | 21:16 | 22:09 | 16:39:05 |
| 20 | On | 03:41 | 04:35 | 21:18 | 22:12 | 16:42:44 |
| 21 | To | 03:39 | 04:33 | 21:20 | 22:14 | 16:46:19 |
| 22 | Fr | 03:37 | 04:32 | 21:21 | 22:16 | 16:49:50 |
| 23 | Lö | 03:34 | 04:30 | 21:23 | 22:19 | 16:53:17 |
| 24 | Sö | 03:32 | 04:28 | 21:25 | 22:21 | 16:56:39 |
| 25 | Må | 03:30 | 04:27 | 21:27 | 22:23 | 16:59:56 |
| 26 | Ti | 03:28 | 04:25 | 21:28 | 22:25 | 17:03:09 |
| 27 | On | 03:26 | 04:24 | 21:30 | 22:28 | 17:06:17 |
| 28 | To | 03:24 | 04:22 | 21:32 | 22:30 | 17:09:20 |
| 29 | Fr | 03:22 | 04:21 | 21:33 | 22:32 | 17:12:17 |
| 30 | Lö | 03:21 | 04:20 | 21:35 | 22:34 | 17:15:08 |
| 31 | Sö | 03:19 | 04:18 | 21:36 | 22:36 | 17:17:55 |
| Land | Sverige |
| Län | Kronoberg |
| Kommun | Växjö kommun |
| Befolkning | 1762 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 56.75° 14.91667° 56°45'0''N 14°55'0.012''E |
| GeoNames | 2703686 |