| Gryning | 03:19 |
| Soluppgång | 04:19 |
| Solnedgång | 21:38 |
| Skymning | 22:38 |
| Dagslängd | 17h 19m 36s |
| Förändring sedan igår | 2m 47s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:19 | 21:38 | 17:19:36 | 0s |
| Imorgon | 04:17 | 21:40 | 17:22:17 | 2m 41s |
| Om en vecka | 04:12 | 21:48 | 17:36:11 | 16m 35s |
| Om två vecka | 04:08 | 21:55 | 17:46:59 | 27m 23s |
| Om en månad | 04:12 | 21:57 | 17:45:33 | 25m 57s |
| Om två månader | 04:57 | 21:18 | 16:21:05 | -58m 31s |
| Om tre månader | 06:00 | 20:04 | 14:04:03 | -3h 15m 33s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:19 | 21:38 | 17:19:36 | 0s |
| Igår | 04:20 | 21:37 | 17:16:49 | -2m 47s |
| För en vecka sen | 04:29 | 21:27 | 16:58:12 | -21m 24s |
| För två veckor sen | 04:41 | 21:14 | 16:32:58 | -46m 38s |
| För en månad sen | 05:15 | 20:41 | 15:25:56 | -1h 53m 40s |
| För två månader sen | 06:35 | 19:35 | 13:00:08 | -4h 19m 28s |
| För tre månader sen | 06:51 | 17:35 | 10:44:41 | -6h 34m 55s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 03:19 |
| Borgerlig gryning | 03:19 - 04:19 |
| Dagsljus | 04:19 - 21:38 |
| Borgerlig skymning | 21:38 - 22:38 |
| Nautisk skymning | 22:38 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 19m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 40m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 03:19 | 3h 19m |
| – Borgerlig gryning | 03:19 - 04:19 | 1h 0m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:19 - 03:44 | 25m |
| – Gyllene timmen | 03:44 - 05:22 | 1h 38m |
| Soluppgång | 04:19 | |
| Passerat meridianen | 12:58 | |
| Solnedgång | 21:38 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:35 - 22:13 | 1h 38m |
| – Blå timmen | 22:13 - 22:38 | 25m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:38 - 22:38 | 1h 0m |
| – Nautisk skymning | 22:38 - 00:00 | 1h 21m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 04:29 | 05:15 | 20:41 | 21:27 | 15:25:56 |
| 02 | Lö | 04:27 | 05:13 | 20:43 | 21:29 | 15:30:23 |
| 03 | Sö | 04:24 | 05:11 | 20:45 | 21:32 | 15:34:49 |
| 04 | Må | 04:21 | 05:08 | 20:47 | 21:34 | 15:39:13 |
| 05 | Ti | 04:19 | 05:06 | 20:50 | 21:37 | 15:43:36 |
| 06 | On | 04:16 | 05:04 | 20:52 | 21:39 | 15:47:56 |
| 07 | To | 04:13 | 05:01 | 20:54 | 21:42 | 15:52:14 |
| 08 | Fr | 04:11 | 04:59 | 20:56 | 21:44 | 15:56:30 |
| 09 | Lö | 04:08 | 04:57 | 20:58 | 21:47 | 16:00:44 |
| 10 | Sö | 04:06 | 04:55 | 21:00 | 21:49 | 16:04:55 |
| 11 | Må | 04:03 | 04:53 | 21:02 | 21:52 | 16:09:04 |
| 12 | Ti | 04:00 | 04:51 | 21:04 | 21:54 | 16:13:11 |
| 13 | On | 03:58 | 04:49 | 21:06 | 21:57 | 16:17:14 |
| 14 | To | 03:55 | 04:47 | 21:08 | 21:59 | 16:21:15 |
| 15 | Fr | 03:53 | 04:45 | 21:10 | 22:02 | 16:25:13 |
| 16 | Lö | 03:51 | 04:43 | 21:12 | 22:04 | 16:29:08 |
| 17 | Sö | 03:48 | 04:41 | 21:14 | 22:06 | 16:32:58 |
| 18 | Må | 03:46 | 04:39 | 21:16 | 22:09 | 16:36:47 |
| 19 | Ti | 03:43 | 04:37 | 21:18 | 22:11 | 16:40:30 |
| 20 | On | 03:41 | 04:35 | 21:20 | 22:14 | 16:44:11 |
| 21 | To | 03:39 | 04:34 | 21:21 | 22:16 | 16:47:48 |
| 22 | Fr | 03:37 | 04:32 | 21:23 | 22:18 | 16:51:20 |
| 23 | Lö | 03:34 | 04:30 | 21:25 | 22:21 | 16:54:48 |
| 24 | Sö | 03:32 | 04:29 | 21:27 | 22:23 | 16:58:12 |
| 25 | Må | 03:30 | 04:27 | 21:29 | 22:25 | 17:01:30 |
| 26 | Ti | 03:28 | 04:26 | 21:30 | 22:28 | 17:04:44 |
| 27 | On | 03:26 | 04:24 | 21:32 | 22:30 | 17:07:53 |
| 28 | To | 03:24 | 04:23 | 21:34 | 22:32 | 17:10:57 |
| 29 | Fr | 03:22 | 04:21 | 21:35 | 22:34 | 17:13:56 |
| 30 | Lö | 03:20 | 04:20 | 21:37 | 22:36 | 17:16:49 |
| 31 | Sö | 03:19 | 04:19 | 21:38 | 22:38 | 17:19:36 |
| Land | Sverige |
| Län | Kronoberg |
| Kommun | Växjö kommun |
| Befolkning | 1462 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 56.86753° 14.64379° 56°52'3.108''N 14°38'37.644''E |
| GeoNames | 2712377 |