| Gryning | 03:19 |
| Soluppgång | 04:19 |
| Solnedgång | 21:37 |
| Skymning | 22:37 |
| Dagslängd | 17h 18m 11s |
| Förändring sedan igår | 2m 47s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:19 | 21:37 | 17:18:11 | 0s |
| Imorgon | 04:17 | 21:38 | 17:20:52 | 2m 41s |
| Om en vecka | 04:12 | 21:46 | 17:34:40 | 16m 29s |
| Om två vecka | 04:08 | 21:53 | 17:45:23 | 27m 12s |
| Om en månad | 04:12 | 21:56 | 17:43:58 | 25m 47s |
| Om två månader | 04:57 | 21:17 | 16:20:01 | -58m 10s |
| Om tre månader | 05:59 | 20:03 | 14:03:36 | -3h 14m 35s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:19 | 21:37 | 17:18:11 | 0s |
| Igår | 04:20 | 21:35 | 17:15:24 | -2m 47s |
| För en vecka sen | 04:29 | 21:25 | 16:56:54 | -21m 17s |
| För två veckor sen | 04:41 | 21:12 | 16:31:50 | -46m 21s |
| För en månad sen | 05:15 | 20:40 | 15:25:08 | -1h 53m 3s |
| För två månader sen | 06:35 | 19:35 | 12:59:54 | -4h 18m 17s |
| För tre månader sen | 06:50 | 17:35 | 10:44:59 | -6h 33m 12s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 03:19 |
| Borgerlig gryning | 03:19 - 04:19 |
| Dagsljus | 04:19 - 21:37 |
| Borgerlig skymning | 21:37 - 22:37 |
| Nautisk skymning | 22:37 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 18m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 41m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 03:19 | 3h 19m |
| – Borgerlig gryning | 03:19 - 04:19 | 59m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:19 - 03:44 | 25m |
| – Gyllene timmen | 03:44 - 05:22 | 1h 37m |
| Soluppgång | 04:19 | |
| Passerat meridianen | 12:58 | |
| Solnedgång | 21:37 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:33 - 22:11 | 1h 37m |
| – Blå timmen | 22:11 - 22:37 | 25m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:37 - 22:37 | 59m |
| – Nautisk skymning | 22:37 - 00:00 | 1h 22m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 04:29 | 05:15 | 20:40 | 21:26 | 15:25:08 |
| 02 | Lö | 04:27 | 05:13 | 20:42 | 21:28 | 15:29:34 |
| 03 | Sö | 04:24 | 05:10 | 20:44 | 21:30 | 15:33:58 |
| 04 | Må | 04:21 | 05:08 | 20:46 | 21:33 | 15:38:21 |
| 05 | Ti | 04:19 | 05:06 | 20:48 | 21:35 | 15:42:42 |
| 06 | On | 04:16 | 05:03 | 20:50 | 21:38 | 15:47:01 |
| 07 | To | 04:13 | 05:01 | 20:52 | 21:40 | 15:51:18 |
| 08 | Fr | 04:11 | 04:59 | 20:55 | 21:43 | 15:55:33 |
| 09 | Lö | 04:08 | 04:57 | 20:57 | 21:45 | 15:59:45 |
| 10 | Sö | 04:06 | 04:55 | 20:59 | 21:48 | 16:03:56 |
| 11 | Må | 04:03 | 04:53 | 21:01 | 21:50 | 16:08:03 |
| 12 | Ti | 04:01 | 04:51 | 21:03 | 21:53 | 16:12:09 |
| 13 | On | 03:58 | 04:48 | 21:05 | 21:55 | 16:16:11 |
| 14 | To | 03:56 | 04:46 | 21:07 | 21:58 | 16:20:10 |
| 15 | Fr | 03:53 | 04:44 | 21:09 | 22:00 | 16:24:07 |
| 16 | Lö | 03:51 | 04:43 | 21:11 | 22:02 | 16:28:00 |
| 17 | Sö | 03:48 | 04:41 | 21:12 | 22:05 | 16:31:50 |
| 18 | Må | 03:46 | 04:39 | 21:14 | 22:07 | 16:35:36 |
| 19 | Ti | 03:44 | 04:37 | 21:16 | 22:10 | 16:39:20 |
| 20 | On | 03:41 | 04:35 | 21:18 | 22:12 | 16:42:58 |
| 21 | To | 03:39 | 04:33 | 21:20 | 22:14 | 16:46:34 |
| 22 | Fr | 03:37 | 04:32 | 21:22 | 22:17 | 16:50:05 |
| 23 | Lö | 03:35 | 04:30 | 21:24 | 22:19 | 16:53:31 |
| 24 | Sö | 03:33 | 04:29 | 21:25 | 22:21 | 16:56:54 |
| 25 | Må | 03:30 | 04:27 | 21:27 | 22:24 | 17:00:12 |
| 26 | Ti | 03:28 | 04:25 | 21:29 | 22:26 | 17:03:25 |
| 27 | On | 03:26 | 04:24 | 21:31 | 22:28 | 17:06:32 |
| 28 | To | 03:24 | 04:23 | 21:32 | 22:30 | 17:09:36 |
| 29 | Fr | 03:23 | 04:21 | 21:34 | 22:32 | 17:12:33 |
| 30 | Lö | 03:21 | 04:20 | 21:35 | 22:35 | 17:15:24 |
| 31 | Sö | 03:19 | 04:19 | 21:37 | 22:37 | 17:18:11 |
| Land | Sverige |
| Län | Kronoberg |
| Kommun | Växjö kommun |
| Befolkning | 351 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 56.76931° 14.82587° 56°46'9.516''N 14°49'33.132''E |
| GeoNames | 2669278 |