| Gryning | 03:19 |
| Soluppgång | 04:18 |
| Solnedgång | 21:36 |
| Skymning | 22:35 |
| Dagslängd | 17h 17m 11s |
| Förändring sedan igår | 2m 45s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:18 | 21:36 | 17:17:11 | 0s |
| Imorgon | 04:17 | 21:37 | 17:19:52 | 2m 41s |
| Om en vecka | 04:11 | 21:45 | 17:33:36 | 16m 25s |
| Om två vecka | 04:07 | 21:52 | 17:44:16 | 27m 5s |
| Om en månad | 04:12 | 21:55 | 17:42:52 | 25m 41s |
| Om två månader | 04:56 | 21:16 | 16:19:15 | -57m 56s |
| Om tre månader | 05:58 | 20:02 | 14:03:16 | -3h 13m 55s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:18 | 21:36 | 17:17:11 | 0s |
| Igår | 04:20 | 21:34 | 17:14:26 | -2m 45s |
| För en vecka sen | 04:28 | 21:24 | 16:56:00 | -21m 11s |
| För två veckor sen | 04:40 | 21:11 | 16:31:02 | -46m 9s |
| För en månad sen | 05:14 | 20:39 | 15:24:33 | -1h 52m 38s |
| För två månader sen | 06:34 | 19:34 | 12:59:45 | -4h 17m 26s |
| För tre månader sen | 06:49 | 17:34 | 10:45:11 | -6h 32m 0s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 03:19 |
| Borgerlig gryning | 03:19 - 04:18 |
| Dagsljus | 04:18 - 21:36 |
| Borgerlig skymning | 21:36 - 22:35 |
| Nautisk skymning | 22:35 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 17m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 42m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 03:19 | 3h 19m |
| – Borgerlig gryning | 03:19 - 04:18 | 59m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:19 - 03:44 | 25m |
| – Gyllene timmen | 03:44 - 05:22 | 1h 37m |
| Soluppgång | 04:18 | |
| Passerat meridianen | 12:57 | |
| Solnedgång | 21:36 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:32 - 22:10 | 1h 37m |
| – Blå timmen | 22:10 - 22:35 | 25m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:36 - 22:35 | 59m |
| – Nautisk skymning | 22:35 - 00:00 | 1h 24m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 04:29 | 05:14 | 20:39 | 21:24 | 15:24:33 |
| 02 | Lö | 04:26 | 05:12 | 20:41 | 21:27 | 15:28:58 |
| 03 | Sö | 04:24 | 05:10 | 20:43 | 21:29 | 15:33:22 |
| 04 | Må | 04:21 | 05:07 | 20:45 | 21:32 | 15:37:44 |
| 05 | Ti | 04:18 | 05:05 | 20:47 | 21:34 | 15:42:04 |
| 06 | On | 04:16 | 05:03 | 20:49 | 21:37 | 15:46:22 |
| 07 | To | 04:13 | 05:01 | 20:51 | 21:39 | 15:50:39 |
| 08 | Fr | 04:10 | 04:59 | 20:53 | 21:42 | 15:54:53 |
| 09 | Lö | 04:08 | 04:56 | 20:55 | 21:44 | 15:59:04 |
| 10 | Sö | 04:05 | 04:54 | 20:58 | 21:46 | 16:03:14 |
| 11 | Må | 04:03 | 04:52 | 21:00 | 21:49 | 16:07:21 |
| 12 | Ti | 04:00 | 04:50 | 21:02 | 21:51 | 16:11:25 |
| 13 | On | 03:58 | 04:48 | 21:04 | 21:54 | 16:15:26 |
| 14 | To | 03:55 | 04:46 | 21:05 | 21:56 | 16:19:24 |
| 15 | Fr | 03:53 | 04:44 | 21:07 | 21:59 | 16:23:20 |
| 16 | Lö | 03:50 | 04:42 | 21:09 | 22:01 | 16:27:13 |
| 17 | Sö | 03:48 | 04:40 | 21:11 | 22:04 | 16:31:02 |
| 18 | Må | 03:46 | 04:38 | 21:13 | 22:06 | 16:34:48 |
| 19 | Ti | 03:43 | 04:37 | 21:15 | 22:08 | 16:38:29 |
| 20 | On | 03:41 | 04:35 | 21:17 | 22:11 | 16:42:08 |
| 21 | To | 03:39 | 04:33 | 21:19 | 22:13 | 16:45:43 |
| 22 | Fr | 03:37 | 04:31 | 21:21 | 22:15 | 16:49:13 |
| 23 | Lö | 03:35 | 04:30 | 21:22 | 22:18 | 16:52:39 |
| 24 | Sö | 03:32 | 04:28 | 21:24 | 22:20 | 16:56:00 |
| 25 | Må | 03:30 | 04:27 | 21:26 | 22:22 | 16:59:17 |
| 26 | Ti | 03:28 | 04:25 | 21:28 | 22:24 | 17:02:29 |
| 27 | On | 03:26 | 04:24 | 21:29 | 22:27 | 17:05:36 |
| 28 | To | 03:24 | 04:22 | 21:31 | 22:29 | 17:08:38 |
| 29 | Fr | 03:23 | 04:21 | 21:33 | 22:31 | 17:11:35 |
| 30 | Lö | 03:21 | 04:20 | 21:34 | 22:33 | 17:14:26 |
| 31 | Sö | 03:19 | 04:18 | 21:36 | 22:35 | 17:17:11 |
| Land | Sverige |
| Län | Kronoberg |
| Kommun | Växjö kommun |
| Befolkning | 256 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 56.7° 15.01667° 56°42'0''N 15°1'0.012''E |
| GeoNames | 2689573 |