| Gryning | 03:18 |
| Soluppgång | 04:18 |
| Solnedgång | 21:38 |
| Skymning | 22:38 |
| Dagslängd | 17h 19m 45s |
| Förändring sedan igår | 2m 47s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:18 | 21:38 | 17:19:45 | 0s |
| Imorgon | 04:17 | 21:39 | 17:22:26 | 2m 41s |
| Om en vecka | 04:11 | 21:47 | 17:36:21 | 16m 36s |
| Om två vecka | 04:07 | 21:54 | 17:47:08 | 27m 23s |
| Om en månad | 04:11 | 21:57 | 17:45:43 | 25m 58s |
| Om två månader | 04:56 | 21:17 | 16:21:12 | -58m 33s |
| Om tre månader | 05:59 | 20:03 | 14:04:06 | -3h 15m 39s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:18 | 21:38 | 17:19:45 | 0s |
| Igår | 04:19 | 21:36 | 17:16:58 | -2m 47s |
| För en vecka sen | 04:28 | 21:26 | 16:58:19 | -21m 26s |
| För två veckor sen | 04:40 | 21:13 | 16:33:05 | -46m 40s |
| För en månad sen | 05:14 | 20:41 | 15:26:01 | -1h 53m 44s |
| För två månader sen | 06:35 | 19:35 | 13:00:08 | -4h 19m 37s |
| För tre månader sen | 06:50 | 17:35 | 10:44:39 | -6h 35m 6s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 03:18 |
| Borgerlig gryning | 03:18 - 04:18 |
| Dagsljus | 04:18 - 21:38 |
| Borgerlig skymning | 21:38 - 22:38 |
| Nautisk skymning | 22:38 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 19m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 40m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 03:18 | 3h 18m |
| – Borgerlig gryning | 03:18 - 04:18 | 1h 0m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:18 - 03:43 | 25m |
| – Gyllene timmen | 03:43 - 05:22 | 1h 38m |
| Soluppgång | 04:18 | |
| Passerat meridianen | 12:58 | |
| Solnedgång | 21:38 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:34 - 22:12 | 1h 38m |
| – Blå timmen | 22:12 - 22:38 | 25m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:38 - 22:38 | 1h 0m |
| – Nautisk skymning | 22:38 - 00:00 | 1h 21m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 04:29 | 05:14 | 20:41 | 21:26 | 15:26:01 |
| 02 | Lö | 04:26 | 05:12 | 20:43 | 21:29 | 15:30:28 |
| 03 | Sö | 04:23 | 05:10 | 20:45 | 21:31 | 15:34:54 |
| 04 | Må | 04:21 | 05:07 | 20:47 | 21:34 | 15:39:19 |
| 05 | Ti | 04:18 | 05:05 | 20:49 | 21:36 | 15:43:41 |
| 06 | On | 04:15 | 05:03 | 20:51 | 21:39 | 15:48:02 |
| 07 | To | 04:13 | 05:01 | 20:53 | 21:41 | 15:52:20 |
| 08 | Fr | 04:10 | 04:59 | 20:55 | 21:44 | 15:56:36 |
| 09 | Lö | 04:07 | 04:56 | 20:57 | 21:46 | 16:00:50 |
| 10 | Sö | 04:05 | 04:54 | 20:59 | 21:49 | 16:05:02 |
| 11 | Må | 04:02 | 04:52 | 21:01 | 21:51 | 16:09:11 |
| 12 | Ti | 04:00 | 04:50 | 21:03 | 21:54 | 16:13:17 |
| 13 | On | 03:57 | 04:48 | 21:05 | 21:56 | 16:17:21 |
| 14 | To | 03:55 | 04:46 | 21:07 | 21:59 | 16:21:22 |
| 15 | Fr | 03:52 | 04:44 | 21:09 | 22:01 | 16:25:20 |
| 16 | Lö | 03:50 | 04:42 | 21:11 | 22:03 | 16:29:15 |
| 17 | Sö | 03:47 | 04:40 | 21:13 | 22:06 | 16:33:05 |
| 18 | Må | 03:45 | 04:38 | 21:15 | 22:08 | 16:36:54 |
| 19 | Ti | 03:43 | 04:36 | 21:17 | 22:11 | 16:40:38 |
| 20 | On | 03:40 | 04:35 | 21:19 | 22:13 | 16:44:18 |
| 21 | To | 03:38 | 04:33 | 21:21 | 22:16 | 16:47:55 |
| 22 | Fr | 03:36 | 04:31 | 21:23 | 22:18 | 16:51:28 |
| 23 | Lö | 03:34 | 04:29 | 21:24 | 22:20 | 16:54:55 |
| 24 | Sö | 03:31 | 04:28 | 21:26 | 22:23 | 16:58:19 |
| 25 | Må | 03:29 | 04:26 | 21:28 | 22:25 | 17:01:38 |
| 26 | Ti | 03:27 | 04:25 | 21:30 | 22:27 | 17:04:53 |
| 27 | On | 03:25 | 04:23 | 21:31 | 22:29 | 17:08:02 |
| 28 | To | 03:23 | 04:22 | 21:33 | 22:32 | 17:11:06 |
| 29 | Fr | 03:21 | 04:21 | 21:35 | 22:34 | 17:14:04 |
| 30 | Lö | 03:20 | 04:19 | 21:36 | 22:36 | 17:16:58 |
| 31 | Sö | 03:18 | 04:18 | 21:38 | 22:38 | 17:19:45 |
| Land | Sverige |
| Län | Kronoberg |
| Kommun | Växjö kommun |
| Befolkning | 65383 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 56.87767° 14.80906° 56°52'39.612''N 14°48'32.616''E |
| GeoNames | 2663536 |