| Gryning | 03:15 |
| Soluppgång | 04:16 |
| Solnedgång | 21:38 |
| Skymning | 22:39 |
| Dagslängd | 17h 22m 29s |
| Förändring sedan igår | 2m 49s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:16 | 21:38 | 17:22:29 | 0s |
| Imorgon | 04:14 | 21:40 | 17:25:14 | 2m 45s |
| Om en vecka | 04:08 | 21:48 | 17:39:18 | 16m 49s |
| Om två vecka | 04:04 | 21:55 | 17:50:16 | 27m 47s |
| Om en månad | 04:09 | 21:57 | 17:48:48 | 26m 19s |
| Om två månader | 04:54 | 21:17 | 16:23:18 | -59m 11s |
| Om tre månader | 05:57 | 20:02 | 14:05:00 | -3h 17m 29s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:16 | 21:38 | 17:22:29 | 0s |
| Igår | 04:17 | 21:37 | 17:19:40 | -2m 49s |
| För en vecka sen | 04:26 | 21:26 | 17:00:49 | -21m 40s |
| För två veckor sen | 04:38 | 21:13 | 16:35:19 | -47m 10s |
| För en månad sen | 05:13 | 20:40 | 15:27:35 | -1h 54m 54s |
| För två månader sen | 06:33 | 19:34 | 13:00:33 | -4h 21m 56s |
| För tre månader sen | 06:49 | 17:33 | 10:44:05 | -6h 38m 24s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 03:15 |
| Borgerlig gryning | 03:15 - 04:16 |
| Dagsljus | 04:16 - 21:38 |
| Borgerlig skymning | 21:38 - 22:39 |
| Nautisk skymning | 22:39 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 22m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 37m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 03:15 | 3h 15m |
| – Borgerlig gryning | 03:15 - 04:16 | 1h 1m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:15 - 03:40 | 25m |
| – Gyllene timmen | 03:40 - 05:20 | 1h 39m |
| Soluppgång | 04:16 | |
| Passerat meridianen | 12:57 | |
| Solnedgång | 21:38 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:34 - 22:13 | 1h 39m |
| – Blå timmen | 22:13 - 22:39 | 25m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:38 - 22:39 | 1h 1m |
| – Nautisk skymning | 22:39 - 00:00 | 1h 20m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 04:27 | 05:13 | 20:40 | 21:26 | 15:27:35 |
| 02 | Lö | 04:24 | 05:10 | 20:42 | 21:29 | 15:32:06 |
| 03 | Sö | 04:21 | 05:08 | 20:45 | 21:31 | 15:36:34 |
| 04 | Må | 04:18 | 05:06 | 20:47 | 21:34 | 15:41:00 |
| 05 | Ti | 04:16 | 05:03 | 20:49 | 21:36 | 15:45:25 |
| 06 | On | 04:13 | 05:01 | 20:51 | 21:39 | 15:49:48 |
| 07 | To | 04:10 | 04:59 | 20:53 | 21:41 | 15:54:09 |
| 08 | Fr | 04:08 | 04:57 | 20:55 | 21:44 | 15:58:27 |
| 09 | Lö | 04:05 | 04:54 | 20:57 | 21:47 | 16:02:44 |
| 10 | Sö | 04:02 | 04:52 | 20:59 | 21:49 | 16:06:58 |
| 11 | Må | 04:00 | 04:50 | 21:01 | 21:52 | 16:11:09 |
| 12 | Ti | 03:57 | 04:48 | 21:03 | 21:54 | 16:15:18 |
| 13 | On | 03:55 | 04:46 | 21:05 | 21:57 | 16:19:25 |
| 14 | To | 03:52 | 04:44 | 21:07 | 21:59 | 16:23:28 |
| 15 | Fr | 03:50 | 04:42 | 21:09 | 22:02 | 16:27:28 |
| 16 | Lö | 03:47 | 04:40 | 21:11 | 22:04 | 16:31:25 |
| 17 | Sö | 03:45 | 04:38 | 21:13 | 22:07 | 16:35:19 |
| 18 | Må | 03:42 | 04:36 | 21:15 | 22:09 | 16:39:09 |
| 19 | Ti | 03:40 | 04:34 | 21:17 | 22:12 | 16:42:56 |
| 20 | On | 03:38 | 04:32 | 21:19 | 22:14 | 16:46:39 |
| 21 | To | 03:35 | 04:31 | 21:21 | 22:16 | 16:50:17 |
| 22 | Fr | 03:33 | 04:29 | 21:23 | 22:19 | 16:53:52 |
| 23 | Lö | 03:31 | 04:27 | 21:25 | 22:21 | 16:57:23 |
| 24 | Sö | 03:29 | 04:26 | 21:26 | 22:24 | 17:00:49 |
| 25 | Må | 03:26 | 04:24 | 21:28 | 22:26 | 17:04:10 |
| 26 | Ti | 03:24 | 04:23 | 21:30 | 22:28 | 17:07:26 |
| 27 | On | 03:22 | 04:21 | 21:32 | 22:30 | 17:10:38 |
| 28 | To | 03:20 | 04:20 | 21:33 | 22:33 | 17:13:44 |
| 29 | Fr | 03:18 | 04:18 | 21:35 | 22:35 | 17:16:45 |
| 30 | Lö | 03:16 | 04:17 | 21:37 | 22:37 | 17:19:40 |
| 31 | Sö | 03:15 | 04:16 | 21:38 | 22:39 | 17:22:29 |
| Land | Sverige |
| Län | Kronoberg |
| Kommun | Växjö kommun |
| Befolkning | 1692 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 57.06667° 15.05° 57°4'0.012''N 15°3'0''E |
| GeoNames | 2720028 |