| Gryning | 02:53 |
| Soluppgång | 04:06 |
| Solnedgång | 22:00 |
| Skymning | 23:14 |
| Dagslängd | 17h 54m 17s |
| Förändring sedan igår | 3m 33s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:06 | 22:00 | 17:54:17 | 0s |
| Imorgon | 04:04 | 22:02 | 17:57:44 | 3m 27s |
| Om en vecka | 03:56 | 22:12 | 18:16:02 | 21m 45s |
| Om två vecka | 03:50 | 22:21 | 18:31:20 | 37m 3s |
| Om en månad | 03:51 | 22:27 | 18:35:19 | 41m 2s |
| Om två månader | 04:42 | 21:43 | 17:01:12 | -53m 5s |
| Om tre månader | 05:53 | 20:21 | 14:27:29 | -3h 26m 48s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:06 | 22:00 | 17:54:17 | 0s |
| Igår | 04:08 | 21:58 | 17:50:44 | -3m 33s |
| För en vecka sen | 04:19 | 21:46 | 17:27:29 | -26m 48s |
| För två veckor sen | 04:34 | 21:31 | 16:56:58 | -57m 19s |
| För en månad sen | 05:14 | 20:53 | 15:38:52 | -2h 15m 25s |
| För två månader sen | 05:43 | 18:39 | 12:55:25 | -4h 58m 52s |
| För tre månader sen | 07:05 | 17:31 | 10:25:39 | -7h 28m 38s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 02:53 |
| Borgerlig gryning | 02:53 - 04:06 |
| Dagsljus | 04:06 - 22:00 |
| Borgerlig skymning | 22:00 - 23:14 |
| Nautisk skymning | 23:14 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 54m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 5m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 02:53 | 2h 53m |
| – Borgerlig gryning | 02:53 - 04:06 | 1h 13m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 02:53 - 03:25 | 32m |
| – Gyllene timmen | 03:25 - 05:17 | 1h 52m |
| Soluppgång | 04:06 | |
| Passerat meridianen | 13:03 | |
| Solnedgång | 22:00 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:49 - 22:41 | 1h 52m |
| – Blå timmen | 22:41 - 23:14 | 32m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 22:00 - 23:14 | 1h 13m |
| – Nautisk skymning | 23:14 - 00:00 | 45m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 04:17 | 05:08 | 20:58 | 21:49 | 15:49:03 |
| 02 | Lö | 04:14 | 05:06 | 21:00 | 21:52 | 15:54:06 |
| 03 | Sö | 04:11 | 05:03 | 21:02 | 21:55 | 15:59:08 |
| 04 | Må | 04:08 | 05:01 | 21:05 | 21:58 | 16:04:08 |
| 05 | Ti | 04:05 | 04:58 | 21:07 | 22:01 | 16:09:07 |
| 06 | On | 04:01 | 04:55 | 21:10 | 22:03 | 16:14:04 |
| 07 | To | 03:58 | 04:53 | 21:12 | 22:06 | 16:18:59 |
| 08 | Fr | 03:55 | 04:50 | 21:14 | 22:09 | 16:23:53 |
| 09 | Lö | 03:52 | 04:48 | 21:17 | 22:13 | 16:28:44 |
| 10 | Sö | 03:49 | 04:45 | 21:19 | 22:16 | 16:33:32 |
| 11 | Må | 03:46 | 04:43 | 21:21 | 22:19 | 16:38:19 |
| 12 | Ti | 03:43 | 04:41 | 21:24 | 22:22 | 16:43:03 |
| 13 | On | 03:40 | 04:38 | 21:26 | 22:25 | 16:47:45 |
| 14 | To | 03:37 | 04:36 | 21:28 | 22:28 | 16:52:23 |
| 15 | Fr | 03:33 | 04:34 | 21:31 | 22:31 | 16:56:58 |
| 16 | Lö | 03:30 | 04:31 | 21:33 | 22:34 | 17:01:31 |
| 17 | Sö | 03:27 | 04:29 | 21:35 | 22:37 | 17:06:00 |
| 18 | Må | 03:24 | 04:27 | 21:37 | 22:40 | 17:10:25 |
| 19 | Ti | 03:21 | 04:25 | 21:40 | 22:43 | 17:14:47 |
| 20 | On | 03:18 | 04:23 | 21:42 | 22:46 | 17:19:05 |
| 21 | To | 03:15 | 04:21 | 21:44 | 22:49 | 17:23:19 |
| 22 | Fr | 03:12 | 04:19 | 21:46 | 22:52 | 17:27:29 |
| 23 | Lö | 03:09 | 04:17 | 21:48 | 22:55 | 17:31:33 |
| 24 | Sö | 03:07 | 04:15 | 21:50 | 22:58 | 17:35:34 |
| 25 | Må | 03:04 | 04:13 | 21:52 | 23:02 | 17:39:30 |
| 26 | Ti | 03:01 | 04:11 | 21:54 | 23:05 | 17:43:20 |
| 27 | On | 02:58 | 04:09 | 21:56 | 23:08 | 17:47:04 |
| 28 | To | 02:55 | 04:08 | 21:58 | 23:11 | 17:50:44 |
| 29 | Fr | 02:53 | 04:06 | 22:00 | 23:14 | 17:54:17 |
| 30 | Lö | 02:50 | 04:04 | 22:02 | 23:16 | 17:57:44 |
| 31 | Sö | 02:47 | 04:03 | 22:04 | 23:19 | 18:01:04 |
| Land | Sverige |
| Län | Värmland |
| Kommun | Karlstads kommun |
| Befolkning | 5444 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 59.43333° 13.43333° 59°25'59.988''N 13°25'59.988''E |
| GeoNames | 2678156 |