| Gryning | 02:53 |
| Soluppgång | 04:07 |
| Solnedgång | 22:01 |
| Skymning | 23:14 |
| Dagslängd | 17h 54m 18s |
| Förändring sedan igår | 3m 34s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:07 | 22:01 | 17:54:18 | 0s |
| Imorgon | 04:05 | 22:03 | 17:57:45 | 3m 27s |
| Om en vecka | 03:57 | 22:13 | 18:16:03 | 21m 45s |
| Om två vecka | 03:51 | 22:22 | 18:31:22 | 37m 4s |
| Om en månad | 03:52 | 22:28 | 18:35:21 | 41m 3s |
| Om två månader | 04:43 | 21:44 | 17:01:13 | -53m 5s |
| Om tre månader | 05:54 | 20:22 | 14:27:29 | -3h 26m 49s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:07 | 22:01 | 17:54:18 | 0s |
| Igår | 04:08 | 21:59 | 17:50:44 | -3m 34s |
| För en vecka sen | 04:20 | 21:47 | 17:27:30 | -26m 48s |
| För två veckor sen | 04:35 | 21:32 | 16:57:00 | -57m 18s |
| För en månad sen | 05:15 | 20:54 | 15:38:53 | -2h 15m 25s |
| För två månader sen | 05:44 | 18:39 | 12:55:26 | -4h 58m 52s |
| För tre månader sen | 07:06 | 17:32 | 10:25:39 | -7h 28m 39s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 02:53 |
| Borgerlig gryning | 02:53 - 04:07 |
| Dagsljus | 04:07 - 22:01 |
| Borgerlig skymning | 22:01 - 23:14 |
| Nautisk skymning | 23:14 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 54m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 5m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 02:53 | 2h 53m |
| – Borgerlig gryning | 02:53 - 04:07 | 1h 13m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 02:53 - 03:26 | 32m |
| – Gyllene timmen | 03:26 - 05:18 | 1h 52m |
| Soluppgång | 04:07 | |
| Passerat meridianen | 13:04 | |
| Solnedgång | 22:01 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:50 - 22:42 | 1h 52m |
| – Blå timmen | 22:42 - 23:14 | 32m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 22:01 - 23:14 | 1h 13m |
| – Nautisk skymning | 23:14 - 00:00 | 45m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 04:18 | 05:09 | 20:58 | 21:50 | 15:49:04 |
| 02 | Lö | 04:15 | 05:07 | 21:01 | 21:53 | 15:54:08 |
| 03 | Sö | 04:12 | 05:04 | 21:03 | 21:55 | 15:59:10 |
| 04 | Må | 04:09 | 05:01 | 21:06 | 21:58 | 16:04:10 |
| 05 | Ti | 04:06 | 04:59 | 21:08 | 22:01 | 16:09:08 |
| 06 | On | 04:02 | 04:56 | 21:10 | 22:04 | 16:14:06 |
| 07 | To | 03:59 | 04:54 | 21:13 | 22:07 | 16:19:01 |
| 08 | Fr | 03:56 | 04:51 | 21:15 | 22:10 | 16:23:54 |
| 09 | Lö | 03:53 | 04:49 | 21:18 | 22:13 | 16:28:45 |
| 10 | Sö | 03:50 | 04:46 | 21:20 | 22:16 | 16:33:34 |
| 11 | Må | 03:47 | 04:44 | 21:22 | 22:19 | 16:38:21 |
| 12 | Ti | 03:44 | 04:42 | 21:25 | 22:23 | 16:43:04 |
| 13 | On | 03:40 | 04:39 | 21:27 | 22:26 | 16:47:45 |
| 14 | To | 03:37 | 04:37 | 21:29 | 22:29 | 16:52:24 |
| 15 | Fr | 03:34 | 04:35 | 21:32 | 22:32 | 16:57:00 |
| 16 | Lö | 03:31 | 04:32 | 21:34 | 22:35 | 17:01:32 |
| 17 | Sö | 03:28 | 04:30 | 21:36 | 22:38 | 17:06:01 |
| 18 | Må | 03:25 | 04:28 | 21:38 | 22:41 | 17:10:26 |
| 19 | Ti | 03:22 | 04:26 | 21:41 | 22:44 | 17:14:49 |
| 20 | On | 03:19 | 04:24 | 21:43 | 22:47 | 17:19:06 |
| 21 | To | 03:16 | 04:22 | 21:45 | 22:50 | 17:23:21 |
| 22 | Fr | 03:13 | 04:20 | 21:47 | 22:53 | 17:27:30 |
| 23 | Lö | 03:10 | 04:18 | 21:49 | 22:56 | 17:31:35 |
| 24 | Sö | 03:07 | 04:16 | 21:51 | 22:59 | 17:35:35 |
| 25 | Må | 03:05 | 04:14 | 21:53 | 23:02 | 17:39:31 |
| 26 | Ti | 03:02 | 04:12 | 21:55 | 23:05 | 17:43:21 |
| 27 | On | 02:59 | 04:10 | 21:57 | 23:08 | 17:47:06 |
| 28 | To | 02:56 | 04:08 | 21:59 | 23:11 | 17:50:44 |
| 29 | Fr | 02:53 | 04:07 | 22:01 | 23:14 | 17:54:18 |
| 30 | Lö | 02:51 | 04:05 | 22:03 | 23:17 | 17:57:45 |
| 31 | Sö | 02:48 | 04:04 | 22:05 | 23:20 | 18:01:06 |
| Land | Sverige |
| Län | Värmland |
| Kommun | Karlstads kommun |
| Befolkning | 720 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 59.43472° 13.20887° 59°26'4.992''N 13°12'31.932''E |
| GeoNames | 2716825 |