| Gryning | 02:53 |
| Soluppgång | 04:06 |
| Solnedgång | 21:59 |
| Skymning | 23:12 |
| Dagslängd | 17h 53m 19s |
| Förändring sedan igår | 3m 32s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:06 | 21:59 | 17:53:19 | 0s |
| Imorgon | 04:05 | 22:01 | 17:56:45 | 3m 26s |
| Om en vecka | 03:56 | 22:11 | 18:14:59 | 21m 40s |
| Om två vecka | 03:50 | 22:20 | 18:30:13 | 36m 54s |
| Om en månad | 03:52 | 22:26 | 18:34:10 | 40m 51s |
| Om två månader | 04:42 | 21:42 | 17:00:28 | -52m 51s |
| Om tre månader | 05:53 | 20:20 | 14:27:09 | -3h 26m 10s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:06 | 21:59 | 17:53:19 | 0s |
| Igår | 04:08 | 21:58 | 17:49:47 | -3m 32s |
| För en vecka sen | 04:19 | 21:45 | 17:26:38 | -26m 41s |
| För två veckor sen | 04:34 | 21:30 | 16:56:14 | -57m 5s |
| För en månad sen | 05:14 | 20:52 | 15:38:22 | -2h 14m 57s |
| För två månader sen | 05:43 | 18:38 | 12:55:19 | -4h 58m 0s |
| För tre månader sen | 07:05 | 17:31 | 10:25:52 | -7h 27m 27s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 02:53 |
| Borgerlig gryning | 02:53 - 04:06 |
| Dagsljus | 04:06 - 21:59 |
| Borgerlig skymning | 21:59 - 23:12 |
| Nautisk skymning | 23:12 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 53m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 6m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 02:53 | 2h 53m |
| – Borgerlig gryning | 02:53 - 04:06 | 1h 12m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 02:53 - 03:25 | 32m |
| – Gyllene timmen | 03:25 - 05:17 | 1h 51m |
| Soluppgång | 04:06 | |
| Passerat meridianen | 13:03 | |
| Solnedgång | 21:59 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:48 - 22:40 | 1h 51m |
| – Blå timmen | 22:40 - 23:12 | 32m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:59 - 23:12 | 1h 12m |
| – Nautisk skymning | 23:12 - 00:00 | 47m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 04:17 | 05:08 | 20:57 | 21:48 | 15:48:31 |
| 02 | Lö | 04:14 | 05:06 | 20:59 | 21:51 | 15:53:34 |
| 03 | Sö | 04:11 | 05:03 | 21:02 | 21:54 | 15:58:35 |
| 04 | Må | 04:08 | 05:01 | 21:04 | 21:57 | 16:03:34 |
| 05 | Ti | 04:05 | 04:58 | 21:07 | 22:00 | 16:08:32 |
| 06 | On | 04:02 | 04:55 | 21:09 | 22:03 | 16:13:28 |
| 07 | To | 03:59 | 04:53 | 21:11 | 22:06 | 16:18:23 |
| 08 | Fr | 03:55 | 04:50 | 21:14 | 22:09 | 16:23:15 |
| 09 | Lö | 03:52 | 04:48 | 21:16 | 22:12 | 16:28:06 |
| 10 | Sö | 03:49 | 04:46 | 21:18 | 22:15 | 16:32:53 |
| 11 | Må | 03:46 | 04:43 | 21:21 | 22:18 | 16:37:39 |
| 12 | Ti | 03:43 | 04:41 | 21:23 | 22:21 | 16:42:22 |
| 13 | On | 03:40 | 04:38 | 21:25 | 22:24 | 16:47:02 |
| 14 | To | 03:37 | 04:36 | 21:28 | 22:27 | 16:51:40 |
| 15 | Fr | 03:34 | 04:34 | 21:30 | 22:30 | 16:56:14 |
| 16 | Lö | 03:31 | 04:31 | 21:32 | 22:33 | 17:00:46 |
| 17 | Sö | 03:28 | 04:29 | 21:34 | 22:36 | 17:05:14 |
| 18 | Må | 03:25 | 04:27 | 21:37 | 22:39 | 17:09:39 |
| 19 | Ti | 03:22 | 04:25 | 21:39 | 22:42 | 17:13:59 |
| 20 | On | 03:19 | 04:23 | 21:41 | 22:45 | 17:18:17 |
| 21 | To | 03:16 | 04:21 | 21:43 | 22:48 | 17:22:29 |
| 22 | Fr | 03:13 | 04:19 | 21:45 | 22:51 | 17:26:38 |
| 23 | Lö | 03:10 | 04:17 | 21:48 | 22:54 | 17:30:42 |
| 24 | Sö | 03:07 | 04:15 | 21:50 | 22:57 | 17:34:41 |
| 25 | Må | 03:04 | 04:13 | 21:52 | 23:00 | 17:38:36 |
| 26 | Ti | 03:01 | 04:11 | 21:54 | 23:03 | 17:42:26 |
| 27 | On | 02:59 | 04:09 | 21:56 | 23:06 | 17:46:09 |
| 28 | To | 02:56 | 04:08 | 21:58 | 23:09 | 17:49:47 |
| 29 | Fr | 02:53 | 04:06 | 21:59 | 23:12 | 17:53:19 |
| 30 | Lö | 02:51 | 04:05 | 22:01 | 23:15 | 17:56:45 |
| 31 | Sö | 02:48 | 04:03 | 22:03 | 23:18 | 18:00:05 |
| Land | Sverige |
| Län | Värmland |
| Kommun | Karlstads kommun |
| Befolkning | 61492 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 59.3793° 13.50357° 59°22'45.48''N 13°30'12.852''E |
| GeoNames | 2701680 |