| Gryning | 02:54 |
| Soluppgång | 04:07 |
| Solnedgång | 22:01 |
| Skymning | 23:14 |
| Dagslängd | 17h 53m 41s |
| Förändring sedan igår | 3m 32s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:07 | 22:01 | 17:53:41 | 0s |
| Imorgon | 04:05 | 22:03 | 17:57:08 | 3m 27s |
| Om en vecka | 03:57 | 22:13 | 18:15:23 | 21m 42s |
| Om två vecka | 03:51 | 22:22 | 18:30:39 | 36m 58s |
| Om en månad | 03:53 | 22:27 | 18:34:36 | 40m 55s |
| Om två månader | 04:43 | 21:43 | 17:00:44 | -52m 57s |
| Om tre månader | 05:54 | 20:21 | 14:27:17 | -3h 26m 24s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:07 | 22:01 | 17:53:41 | 0s |
| Igår | 04:09 | 21:59 | 17:50:09 | -3m 32s |
| För en vecka sen | 04:20 | 21:47 | 17:26:57 | -26m 44s |
| För två veckor sen | 04:35 | 21:31 | 16:56:32 | -57m 9s |
| För en månad sen | 05:15 | 20:53 | 15:38:34 | -2h 15m 7s |
| För två månader sen | 05:44 | 18:39 | 12:55:21 | -4h 58m 20s |
| För tre månader sen | 07:06 | 17:32 | 10:25:47 | -7h 27m 54s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 02:54 |
| Borgerlig gryning | 02:54 - 04:07 |
| Dagsljus | 04:07 - 22:01 |
| Borgerlig skymning | 22:01 - 23:14 |
| Nautisk skymning | 23:14 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 53m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 6m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 02:54 | 2h 54m |
| – Borgerlig gryning | 02:54 - 04:07 | 1h 13m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 02:54 - 03:26 | 32m |
| – Gyllene timmen | 03:26 - 05:18 | 1h 51m |
| Soluppgång | 04:07 | |
| Passerat meridianen | 13:04 | |
| Solnedgång | 22:01 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:50 - 22:42 | 1h 51m |
| – Blå timmen | 22:42 - 23:14 | 32m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 22:01 - 23:14 | 1h 13m |
| – Nautisk skymning | 23:14 - 00:00 | 45m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 04:18 | 05:09 | 20:58 | 21:49 | 15:48:43 |
| 02 | Lö | 04:15 | 05:07 | 21:01 | 21:52 | 15:53:46 |
| 03 | Sö | 04:12 | 05:04 | 21:03 | 21:55 | 15:58:48 |
| 04 | Må | 04:09 | 05:02 | 21:05 | 21:58 | 16:03:48 |
| 05 | Ti | 04:06 | 04:59 | 21:08 | 22:01 | 16:08:46 |
| 06 | On | 04:03 | 04:56 | 21:10 | 22:04 | 16:13:42 |
| 07 | To | 03:59 | 04:54 | 21:13 | 22:07 | 16:18:37 |
| 08 | Fr | 03:56 | 04:51 | 21:15 | 22:10 | 16:23:29 |
| 09 | Lö | 03:53 | 04:49 | 21:17 | 22:13 | 16:28:20 |
| 10 | Sö | 03:50 | 04:46 | 21:20 | 22:16 | 16:33:08 |
| 11 | Må | 03:47 | 04:44 | 21:22 | 22:19 | 16:37:55 |
| 12 | Ti | 03:44 | 04:42 | 21:24 | 22:22 | 16:42:38 |
| 13 | On | 03:41 | 04:39 | 21:27 | 22:25 | 16:47:19 |
| 14 | To | 03:38 | 04:37 | 21:29 | 22:28 | 16:51:56 |
| 15 | Fr | 03:35 | 04:35 | 21:31 | 22:31 | 16:56:32 |
| 16 | Lö | 03:32 | 04:32 | 21:33 | 22:34 | 17:01:03 |
| 17 | Sö | 03:29 | 04:30 | 21:36 | 22:37 | 17:05:31 |
| 18 | Må | 03:26 | 04:28 | 21:38 | 22:40 | 17:09:57 |
| 19 | Ti | 03:23 | 04:26 | 21:40 | 22:44 | 17:14:17 |
| 20 | On | 03:20 | 04:24 | 21:42 | 22:47 | 17:18:35 |
| 21 | To | 03:17 | 04:22 | 21:45 | 22:50 | 17:22:49 |
| 22 | Fr | 03:14 | 04:20 | 21:47 | 22:53 | 17:26:57 |
| 23 | Lö | 03:11 | 04:18 | 21:49 | 22:56 | 17:31:02 |
| 24 | Sö | 03:08 | 04:16 | 21:51 | 22:59 | 17:35:01 |
| 25 | Må | 03:05 | 04:14 | 21:53 | 23:02 | 17:38:56 |
| 26 | Ti | 03:02 | 04:12 | 21:55 | 23:05 | 17:42:46 |
| 27 | On | 02:59 | 04:10 | 21:57 | 23:08 | 17:46:30 |
| 28 | To | 02:57 | 04:09 | 21:59 | 23:11 | 17:50:09 |
| 29 | Fr | 02:54 | 04:07 | 22:01 | 23:14 | 17:53:41 |
| 30 | Lö | 02:51 | 04:05 | 22:03 | 23:17 | 17:57:08 |
| 31 | Sö | 02:49 | 04:04 | 22:04 | 23:20 | 18:00:28 |
| Land | Sverige |
| Län | Värmland |
| Kommun | Karlstads kommun |
| Befolkning | 211 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 59.4° 13.23333° 59°24'0''N 13°13'59.988''E |
| GeoNames | 2688184 |