| Gryning | 02:54 |
| Soluppgång | 04:07 |
| Solnedgång | 22:01 |
| Skymning | 23:14 |
| Dagslängd | 17h 53m 33s |
| Förändring sedan igår | 3m 33s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:07 | 22:01 | 17:53:33 | 0s |
| Imorgon | 04:06 | 22:03 | 17:56:59 | 3m 26s |
| Om en vecka | 03:57 | 22:13 | 18:15:14 | 21m 41s |
| Om två vecka | 03:51 | 22:22 | 18:30:29 | 36m 56s |
| Om en månad | 03:53 | 22:27 | 18:34:26 | 40m 53s |
| Om två månader | 04:43 | 21:44 | 17:00:38 | -52m 55s |
| Om tre månader | 05:54 | 20:22 | 14:27:13 | -3h 26m 20s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:07 | 22:01 | 17:53:33 | 0s |
| Igår | 04:09 | 21:59 | 17:50:00 | -3m 33s |
| För en vecka sen | 04:20 | 21:47 | 17:26:49 | -26m 44s |
| För två veckor sen | 04:35 | 21:31 | 16:56:24 | -57m 9s |
| För en månad sen | 05:15 | 20:53 | 15:38:28 | -2h 15m 5s |
| För två månader sen | 05:44 | 18:39 | 12:55:21 | -4h 58m 12s |
| För tre månader sen | 07:06 | 17:32 | 10:25:50 | -7h 27m 43s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 02:54 |
| Borgerlig gryning | 02:54 - 04:07 |
| Dagsljus | 04:07 - 22:01 |
| Borgerlig skymning | 22:01 - 23:14 |
| Nautisk skymning | 23:14 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 53m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 6m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 02:54 | 2h 54m |
| – Borgerlig gryning | 02:54 - 04:07 | 1h 12m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 02:54 - 03:26 | 32m |
| – Gyllene timmen | 03:26 - 05:18 | 1h 51m |
| Soluppgång | 04:07 | |
| Passerat meridianen | 13:04 | |
| Solnedgång | 22:01 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:50 - 22:42 | 1h 51m |
| – Blå timmen | 22:42 - 23:14 | 32m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 22:01 - 23:14 | 1h 13m |
| – Nautisk skymning | 23:14 - 00:00 | 45m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 04:19 | 05:10 | 20:58 | 21:49 | 15:48:38 |
| 02 | Lö | 04:15 | 05:07 | 21:01 | 21:52 | 15:53:41 |
| 03 | Sö | 04:12 | 05:04 | 21:03 | 21:55 | 15:58:43 |
| 04 | Må | 04:09 | 05:02 | 21:05 | 21:58 | 16:03:42 |
| 05 | Ti | 04:06 | 04:59 | 21:08 | 22:01 | 16:08:41 |
| 06 | On | 04:03 | 04:57 | 21:10 | 22:04 | 16:13:37 |
| 07 | To | 04:00 | 04:54 | 21:13 | 22:07 | 16:18:31 |
| 08 | Fr | 03:57 | 04:52 | 21:15 | 22:10 | 16:23:23 |
| 09 | Lö | 03:53 | 04:49 | 21:17 | 22:13 | 16:28:14 |
| 10 | Sö | 03:50 | 04:47 | 21:20 | 22:16 | 16:33:02 |
| 11 | Må | 03:47 | 04:44 | 21:22 | 22:19 | 16:37:48 |
| 12 | Ti | 03:44 | 04:42 | 21:24 | 22:22 | 16:42:31 |
| 13 | On | 03:41 | 04:40 | 21:27 | 22:25 | 16:47:12 |
| 14 | To | 03:38 | 04:37 | 21:29 | 22:28 | 16:51:49 |
| 15 | Fr | 03:35 | 04:35 | 21:31 | 22:31 | 16:56:24 |
| 16 | Lö | 03:32 | 04:33 | 21:34 | 22:34 | 17:00:56 |
| 17 | Sö | 03:29 | 04:30 | 21:36 | 22:37 | 17:05:24 |
| 18 | Må | 03:26 | 04:28 | 21:38 | 22:41 | 17:09:49 |
| 19 | Ti | 03:23 | 04:26 | 21:40 | 22:44 | 17:14:10 |
| 20 | On | 03:20 | 04:24 | 21:42 | 22:47 | 17:18:27 |
| 21 | To | 03:17 | 04:22 | 21:45 | 22:50 | 17:22:41 |
| 22 | Fr | 03:14 | 04:20 | 21:47 | 22:53 | 17:26:49 |
| 23 | Lö | 03:11 | 04:18 | 21:49 | 22:56 | 17:30:54 |
| 24 | Sö | 03:08 | 04:16 | 21:51 | 22:59 | 17:34:54 |
| 25 | Må | 03:05 | 04:14 | 21:53 | 23:02 | 17:38:48 |
| 26 | Ti | 03:03 | 04:12 | 21:55 | 23:05 | 17:42:38 |
| 27 | On | 03:00 | 04:11 | 21:57 | 23:08 | 17:46:21 |
| 28 | To | 02:57 | 04:09 | 21:59 | 23:11 | 17:50:00 |
| 29 | Fr | 02:54 | 04:07 | 22:01 | 23:14 | 17:53:33 |
| 30 | Lö | 02:52 | 04:06 | 22:03 | 23:17 | 17:56:59 |
| 31 | Sö | 02:49 | 04:04 | 22:04 | 23:20 | 18:00:19 |
| Land | Sverige |
| Län | Värmland |
| Kommun | Karlstads kommun |
| Befolkning | 2848 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 59.39145° 13.18633° 59°23'29.22''N 13°11'10.788''E |
| GeoNames | 2665708 |