| Gryning | 02:51 |
| Soluppgång | 04:05 |
| Solnedgång | 22:00 |
| Skymning | 23:14 |
| Dagslängd | 17h 55m 4s |
| Förändring sedan igår | 3m 35s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:05 | 22:00 | 17:55:04 | 0s |
| Imorgon | 04:03 | 22:02 | 17:58:31 | 3m 27s |
| Om en vecka | 03:55 | 22:12 | 18:16:53 | 21m 49s |
| Om två vecka | 03:49 | 22:21 | 18:32:15 | 37m 11s |
| Om en månad | 03:50 | 22:27 | 18:36:15 | 41m 11s |
| Om två månader | 04:41 | 21:43 | 17:01:49 | -53m 15s |
| Om tre månader | 05:53 | 20:20 | 14:27:44 | -3h 27m 20s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:05 | 22:00 | 17:55:04 | 0s |
| Igår | 04:07 | 21:58 | 17:51:29 | -3m 35s |
| För en vecka sen | 04:18 | 21:46 | 17:28:10 | -26m 54s |
| För två veckor sen | 04:33 | 21:30 | 16:57:35 | -57m 29s |
| För en månad sen | 05:13 | 20:52 | 15:39:17 | -2h 15m 47s |
| För två månader sen | 05:42 | 18:38 | 12:55:32 | -4h 59m 32s |
| För tre månader sen | 07:05 | 17:30 | 10:25:29 | -7h 29m 35s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 02:51 |
| Borgerlig gryning | 02:51 - 04:05 |
| Dagsljus | 04:05 - 22:00 |
| Borgerlig skymning | 22:00 - 23:14 |
| Nautisk skymning | 23:14 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 55m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 4m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 02:51 | 2h 51m |
| – Borgerlig gryning | 02:51 - 04:05 | 1h 13m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 02:51 - 03:24 | 32m |
| – Gyllene timmen | 03:24 - 05:16 | 1h 52m |
| Soluppgång | 04:05 | |
| Passerat meridianen | 13:02 | |
| Solnedgång | 22:00 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:49 - 22:41 | 1h 52m |
| – Blå timmen | 22:41 - 23:14 | 32m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 22:00 - 23:14 | 1h 13m |
| – Nautisk skymning | 23:14 - 00:00 | 45m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 04:16 | 05:08 | 20:57 | 21:48 | 15:49:28 |
| 02 | Lö | 04:13 | 05:05 | 21:00 | 21:51 | 15:54:33 |
| 03 | Sö | 04:10 | 05:02 | 21:02 | 21:54 | 15:59:36 |
| 04 | Må | 04:07 | 05:00 | 21:04 | 21:57 | 16:04:37 |
| 05 | Ti | 04:04 | 04:57 | 21:07 | 22:00 | 16:09:36 |
| 06 | On | 04:00 | 04:55 | 21:09 | 22:03 | 16:14:34 |
| 07 | To | 03:57 | 04:52 | 21:12 | 22:06 | 16:19:30 |
| 08 | Fr | 03:54 | 04:50 | 21:14 | 22:09 | 16:24:24 |
| 09 | Lö | 03:51 | 04:47 | 21:16 | 22:12 | 16:29:15 |
| 10 | Sö | 03:48 | 04:45 | 21:19 | 22:15 | 16:34:05 |
| 11 | Må | 03:45 | 04:42 | 21:21 | 22:18 | 16:38:52 |
| 12 | Ti | 03:42 | 04:40 | 21:23 | 22:21 | 16:43:37 |
| 13 | On | 03:39 | 04:37 | 21:26 | 22:25 | 16:48:19 |
| 14 | To | 03:35 | 04:35 | 21:28 | 22:28 | 16:52:58 |
| 15 | Fr | 03:32 | 04:33 | 21:30 | 22:31 | 16:57:35 |
| 16 | Lö | 03:29 | 04:30 | 21:33 | 22:34 | 17:02:08 |
| 17 | Sö | 03:26 | 04:28 | 21:35 | 22:37 | 17:06:38 |
| 18 | Må | 03:23 | 04:26 | 21:37 | 22:40 | 17:11:04 |
| 19 | Ti | 03:20 | 04:24 | 21:39 | 22:43 | 17:15:26 |
| 20 | On | 03:17 | 04:22 | 21:42 | 22:46 | 17:19:45 |
| 21 | To | 03:14 | 04:20 | 21:44 | 22:49 | 17:24:00 |
| 22 | Fr | 03:11 | 04:18 | 21:46 | 22:52 | 17:28:10 |
| 23 | Lö | 03:08 | 04:16 | 21:48 | 22:55 | 17:32:16 |
| 24 | Sö | 03:05 | 04:14 | 21:50 | 22:58 | 17:36:17 |
| 25 | Må | 03:02 | 04:12 | 21:52 | 23:02 | 17:40:13 |
| 26 | Ti | 03:00 | 04:10 | 21:54 | 23:05 | 17:44:04 |
| 27 | On | 02:57 | 04:08 | 21:56 | 23:08 | 17:47:50 |
| 28 | To | 02:54 | 04:07 | 21:58 | 23:11 | 17:51:29 |
| 29 | Fr | 02:51 | 04:05 | 22:00 | 23:14 | 17:55:04 |
| 30 | Lö | 02:49 | 04:03 | 22:02 | 23:17 | 17:58:31 |
| 31 | Sö | 02:46 | 04:02 | 22:04 | 23:20 | 18:01:52 |
| Land | Sverige |
| Län | Värmland |
| Kommun | Karlstads kommun |
| Befolkning | 648 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 59.47744° 13.58505° 59°28'38.784''N 13°35'6.18''E |
| GeoNames | 2665559 |