| Gryning | 02:49 |
| Soluppgång | 04:03 |
| Solnedgång | 22:01 |
| Skymning | 23:16 |
| Dagslängd | 17h 57m 31s |
| Förändring sedan igår | 3m 35s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:03 | 22:01 | 17:57:31 | 0s |
| Imorgon | 04:02 | 22:03 | 18:01:02 | 3m 31s |
| Om en vecka | 03:53 | 22:13 | 18:19:37 | 22m 6s |
| Om två vecka | 03:47 | 22:22 | 18:35:10 | 37m 39s |
| Om en månad | 03:49 | 22:28 | 18:39:14 | 41m 43s |
| Om två månader | 04:39 | 21:43 | 17:03:47 | -53m 44s |
| Om tre månader | 05:52 | 20:20 | 14:28:35 | -3h 28m 56s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:03 | 22:01 | 17:57:31 | 0s |
| Igår | 04:05 | 21:59 | 17:53:56 | -3m 35s |
| För en vecka sen | 04:16 | 21:47 | 17:30:22 | -27m 9s |
| För två veckor sen | 04:31 | 21:31 | 16:59:30 | -58m 1s |
| För en månad sen | 05:12 | 20:53 | 15:40:35 | -2h 16m 56s |
| För två månader sen | 05:42 | 18:38 | 12:55:49 | -5h 1m 42s |
| För tre månader sen | 07:05 | 17:30 | 10:24:55 | -7h 32m 36s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 02:49 |
| Borgerlig gryning | 02:49 - 04:03 |
| Dagsljus | 04:03 - 22:01 |
| Borgerlig skymning | 22:01 - 23:16 |
| Nautisk skymning | 23:16 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 57m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 2m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 02:49 | 2h 49m |
| – Borgerlig gryning | 02:49 - 04:03 | 1h 14m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 02:49 - 03:22 | 33m |
| – Gyllene timmen | 03:22 - 05:15 | 1h 53m |
| Soluppgång | 04:03 | |
| Passerat meridianen | 13:02 | |
| Solnedgång | 22:01 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:49 - 22:43 | 1h 53m |
| – Blå timmen | 22:43 - 23:16 | 33m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 22:01 - 23:16 | 1h 14m |
| – Nautisk skymning | 23:16 - 00:00 | 43m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 04:15 | 05:07 | 20:57 | 21:49 | 15:50:51 |
| 02 | Lö | 04:12 | 05:04 | 21:00 | 21:52 | 15:55:58 |
| 03 | Sö | 04:09 | 05:01 | 21:02 | 21:55 | 16:01:02 |
| 04 | Må | 04:05 | 04:59 | 21:05 | 21:58 | 16:06:06 |
| 05 | Ti | 04:02 | 04:56 | 21:07 | 22:01 | 16:11:08 |
| 06 | On | 03:59 | 04:53 | 21:10 | 22:04 | 16:16:08 |
| 07 | To | 03:56 | 04:51 | 21:12 | 22:07 | 16:21:05 |
| 08 | Fr | 03:53 | 04:48 | 21:14 | 22:10 | 16:26:02 |
| 09 | Lö | 03:49 | 04:46 | 21:17 | 22:13 | 16:30:56 |
| 10 | Sö | 03:46 | 04:43 | 21:19 | 22:16 | 16:35:48 |
| 11 | Må | 03:43 | 04:41 | 21:22 | 22:19 | 16:40:37 |
| 12 | Ti | 03:40 | 04:39 | 21:24 | 22:23 | 16:45:25 |
| 13 | On | 03:37 | 04:36 | 21:26 | 22:26 | 16:50:09 |
| 14 | To | 03:34 | 04:34 | 21:29 | 22:29 | 16:54:50 |
| 15 | Fr | 03:30 | 04:31 | 21:31 | 22:32 | 16:59:30 |
| 16 | Lö | 03:27 | 04:29 | 21:33 | 22:35 | 17:04:05 |
| 17 | Sö | 03:24 | 04:27 | 21:36 | 22:38 | 17:08:37 |
| 18 | Må | 03:21 | 04:25 | 21:38 | 22:41 | 17:13:06 |
| 19 | Ti | 03:18 | 04:23 | 21:40 | 22:44 | 17:17:31 |
| 20 | On | 03:15 | 04:20 | 21:42 | 22:48 | 17:21:52 |
| 21 | To | 03:12 | 04:18 | 21:44 | 22:51 | 17:26:09 |
| 22 | Fr | 03:09 | 04:16 | 21:47 | 22:54 | 17:30:22 |
| 23 | Lö | 03:06 | 04:14 | 21:49 | 22:57 | 17:34:30 |
| 24 | Sö | 03:03 | 04:12 | 21:51 | 23:00 | 17:38:33 |
| 25 | Må | 03:00 | 04:10 | 21:53 | 23:03 | 17:42:32 |
| 26 | Ti | 02:57 | 04:09 | 21:55 | 23:06 | 17:46:26 |
| 27 | On | 02:54 | 04:07 | 21:57 | 23:10 | 17:50:14 |
| 28 | To | 02:51 | 04:05 | 21:59 | 23:13 | 17:53:56 |
| 29 | Fr | 02:49 | 04:03 | 22:01 | 23:16 | 17:57:31 |
| 30 | Lö | 02:46 | 04:02 | 22:03 | 23:19 | 18:01:02 |
| 31 | Sö | 02:43 | 04:00 | 22:05 | 23:22 | 18:04:25 |
| Land | Sverige |
| Län | Värmland |
| Kommun | Karlstads kommun |
| Befolkning | 438 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 59.61667° 13.66667° 59°37'0.012''N 13°40'0.012''E |
| GeoNames | 2722124 |