| Gryning | 02:47 |
| Soluppgång | 04:02 |
| Solnedgång | 22:01 |
| Skymning | 23:17 |
| Dagslängd | 17h 59m 20s |
| Förändring sedan igår | 3m 38s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:02 | 22:01 | 17:59:20 | 0s |
| Imorgon | 04:00 | 22:03 | 18:02:52 | 3m 32s |
| Om en vecka | 03:52 | 22:14 | 18:21:37 | 22m 17s |
| Om två vecka | 03:46 | 22:23 | 18:37:18 | 37m 58s |
| Om en månad | 03:47 | 22:29 | 18:41:24 | 42m 4s |
| Om två månader | 04:38 | 21:44 | 17:05:12 | -54m 8s |
| Om tre månader | 05:51 | 20:20 | 14:29:11 | -3h 30m 9s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:02 | 22:01 | 17:59:20 | 0s |
| Igår | 04:04 | 22:00 | 17:55:42 | -3m 38s |
| För en vecka sen | 04:15 | 21:47 | 17:31:58 | -27m 22s |
| För två veckor sen | 04:30 | 21:31 | 17:00:52 | -58m 28s |
| För en månad sen | 05:11 | 20:53 | 15:41:31 | -2h 17m 49s |
| För två månader sen | 05:42 | 18:38 | 12:56:01 | -5h 3m 19s |
| För tre månader sen | 07:05 | 17:29 | 10:24:31 | -7h 34m 49s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 02:47 |
| Borgerlig gryning | 02:47 - 04:02 |
| Dagsljus | 04:02 - 22:01 |
| Borgerlig skymning | 22:01 - 23:17 |
| Nautisk skymning | 23:17 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 59m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 0m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 02:47 | 2h 47m |
| – Borgerlig gryning | 02:47 - 04:02 | 1h 15m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 02:47 - 03:20 | 33m |
| – Gyllene timmen | 03:20 - 05:14 | 1h 54m |
| Soluppgång | 04:02 | |
| Passerat meridianen | 13:02 | |
| Solnedgång | 22:01 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:49 - 22:43 | 1h 54m |
| – Blå timmen | 22:43 - 23:17 | 33m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 22:01 - 23:17 | 1h 15m |
| – Nautisk skymning | 23:17 - 00:00 | 42m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 04:14 | 05:06 | 20:58 | 21:50 | 15:51:51 |
| 02 | Lö | 04:11 | 05:03 | 21:00 | 21:53 | 15:56:59 |
| 03 | Sö | 04:07 | 05:00 | 21:03 | 21:56 | 16:02:05 |
| 04 | Må | 04:04 | 04:58 | 21:05 | 21:59 | 16:07:10 |
| 05 | Ti | 04:01 | 04:55 | 21:07 | 22:02 | 16:12:14 |
| 06 | On | 03:58 | 04:53 | 21:10 | 22:05 | 16:17:16 |
| 07 | To | 03:55 | 04:50 | 21:12 | 22:08 | 16:22:15 |
| 08 | Fr | 03:51 | 04:47 | 21:15 | 22:11 | 16:27:13 |
| 09 | Lö | 03:48 | 04:45 | 21:17 | 22:14 | 16:32:09 |
| 10 | Sö | 03:45 | 04:42 | 21:19 | 22:17 | 16:37:02 |
| 11 | Må | 03:42 | 04:40 | 21:22 | 22:20 | 16:41:54 |
| 12 | Ti | 03:39 | 04:38 | 21:24 | 22:23 | 16:46:43 |
| 13 | On | 03:35 | 04:35 | 21:27 | 22:26 | 16:51:29 |
| 14 | To | 03:32 | 04:33 | 21:29 | 22:30 | 16:56:12 |
| 15 | Fr | 03:29 | 04:30 | 21:31 | 22:33 | 17:00:52 |
| 16 | Lö | 03:26 | 04:28 | 21:34 | 22:36 | 17:05:31 |
| 17 | Sö | 03:23 | 04:26 | 21:36 | 22:39 | 17:10:05 |
| 18 | Må | 03:20 | 04:24 | 21:38 | 22:42 | 17:14:35 |
| 19 | Ti | 03:17 | 04:21 | 21:40 | 22:45 | 17:19:01 |
| 20 | On | 03:13 | 04:19 | 21:43 | 22:49 | 17:23:24 |
| 21 | To | 03:10 | 04:17 | 21:45 | 22:52 | 17:27:43 |
| 22 | Fr | 03:07 | 04:15 | 21:47 | 22:55 | 17:31:58 |
| 23 | Lö | 03:04 | 04:13 | 21:49 | 22:58 | 17:36:08 |
| 24 | Sö | 03:01 | 04:11 | 21:51 | 23:01 | 17:40:13 |
| 25 | Må | 02:58 | 04:09 | 21:53 | 23:04 | 17:44:14 |
| 26 | Ti | 02:55 | 04:07 | 21:56 | 23:08 | 17:48:08 |
| 27 | On | 02:52 | 04:06 | 21:58 | 23:11 | 17:51:58 |
| 28 | To | 02:49 | 04:04 | 22:00 | 23:14 | 17:55:42 |
| 29 | Fr | 02:47 | 04:02 | 22:01 | 23:17 | 17:59:20 |
| 30 | Lö | 02:44 | 04:00 | 22:03 | 23:20 | 18:02:52 |
| 31 | Sö | 02:41 | 03:59 | 22:05 | 23:23 | 18:06:17 |
| Land | Sverige |
| Län | Värmland |
| Kommun | Karlstads kommun |
| Befolkning | 212 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 59.71667° 13.75° 59°43'0.012''N 13°45'0''E |
| GeoNames | 2721303 |