| Gryning | 02:52 |
| Soluppgång | 04:06 |
| Solnedgång | 21:59 |
| Skymning | 23:12 |
| Dagslängd | 17h 53m 40s |
| Förändring sedan igår | 3m 33s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:06 | 21:59 | 17:53:40 | 0s |
| Imorgon | 04:04 | 22:01 | 17:57:06 | 3m 26s |
| Om en vecka | 03:56 | 22:11 | 18:15:21 | 21m 41s |
| Om två vecka | 03:49 | 22:20 | 18:30:36 | 36m 56s |
| Om en månad | 03:51 | 22:26 | 18:34:35 | 40m 55s |
| Om två månader | 04:41 | 21:42 | 17:00:43 | -52m 57s |
| Om tre månader | 05:53 | 20:20 | 14:27:16 | -3h 26m 24s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:06 | 21:59 | 17:53:40 | 0s |
| Igår | 04:07 | 21:57 | 17:50:07 | -3m 33s |
| För en vecka sen | 04:18 | 21:45 | 17:26:56 | -26m 44s |
| För två veckor sen | 04:33 | 21:30 | 16:56:30 | -57m 10s |
| För en månad sen | 05:13 | 20:52 | 15:38:33 | -2h 15m 7s |
| För två månader sen | 05:42 | 18:38 | 12:55:21 | -4h 58m 19s |
| För tre månader sen | 07:05 | 17:30 | 10:25:47 | -7h 27m 53s |
| Nautisk gryning | 00:00 - 02:52 |
| Borgerlig gryning | 02:52 - 04:06 |
| Dagsljus | 04:06 - 21:59 |
| Borgerlig skymning | 21:59 - 23:12 |
| Nautisk skymning | 23:12 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 17h 53m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 6h 6m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | 00:00 - 02:52 | 2h 52m |
| – Borgerlig gryning | 02:52 - 04:06 | 1h 13m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 02:52 - 03:25 | 32m |
| – Gyllene timmen | 03:25 - 05:17 | 1h 51m |
| Soluppgång | 04:06 | |
| Passerat meridianen | 13:02 | |
| Solnedgång | 21:59 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 20:48 - 22:40 | 1h 51m |
| – Blå timmen | 22:40 - 23:12 | 32m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 21:59 - 23:12 | 1h 13m |
| – Nautisk skymning | 23:12 - 00:00 | 47m |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 04:17 | 05:08 | 20:57 | 21:48 | 15:48:42 |
| 02 | Lö | 04:14 | 05:05 | 20:59 | 21:51 | 15:53:45 |
| 03 | Sö | 04:10 | 05:03 | 21:01 | 21:54 | 15:58:46 |
| 04 | Må | 04:07 | 05:00 | 21:04 | 21:57 | 16:03:46 |
| 05 | Ti | 04:04 | 04:57 | 21:06 | 21:59 | 16:08:44 |
| 06 | On | 04:01 | 04:55 | 21:09 | 22:02 | 16:13:41 |
| 07 | To | 03:58 | 04:52 | 21:11 | 22:05 | 16:18:36 |
| 08 | Fr | 03:55 | 04:50 | 21:13 | 22:08 | 16:23:28 |
| 09 | Lö | 03:52 | 04:47 | 21:16 | 22:11 | 16:28:19 |
| 10 | Sö | 03:49 | 04:45 | 21:18 | 22:14 | 16:33:07 |
| 11 | Må | 03:45 | 04:43 | 21:20 | 22:18 | 16:37:53 |
| 12 | Ti | 03:42 | 04:40 | 21:23 | 22:21 | 16:42:37 |
| 13 | On | 03:39 | 04:38 | 21:25 | 22:24 | 16:47:17 |
| 14 | To | 03:36 | 04:35 | 21:27 | 22:27 | 16:51:55 |
| 15 | Fr | 03:33 | 04:33 | 21:30 | 22:30 | 16:56:30 |
| 16 | Lö | 03:30 | 04:31 | 21:32 | 22:33 | 17:01:02 |
| 17 | Sö | 03:27 | 04:29 | 21:34 | 22:36 | 17:05:30 |
| 18 | Må | 03:24 | 04:26 | 21:36 | 22:39 | 17:09:55 |
| 19 | Ti | 03:21 | 04:24 | 21:39 | 22:42 | 17:14:16 |
| 20 | On | 03:18 | 04:22 | 21:41 | 22:45 | 17:18:34 |
| 21 | To | 03:15 | 04:20 | 21:43 | 22:48 | 17:22:47 |
| 22 | Fr | 03:12 | 04:18 | 21:45 | 22:51 | 17:26:56 |
| 23 | Lö | 03:09 | 04:16 | 21:47 | 22:54 | 17:31:01 |
| 24 | Sö | 03:06 | 04:14 | 21:49 | 22:57 | 17:35:00 |
| 25 | Må | 03:04 | 04:12 | 21:51 | 23:00 | 17:38:55 |
| 26 | Ti | 03:01 | 04:11 | 21:53 | 23:03 | 17:42:45 |
| 27 | On | 02:58 | 04:09 | 21:55 | 23:06 | 17:46:28 |
| 28 | To | 02:55 | 04:07 | 21:57 | 23:09 | 17:50:07 |
| 29 | Fr | 02:52 | 04:06 | 21:59 | 23:12 | 17:53:40 |
| 30 | Lö | 02:50 | 04:04 | 22:01 | 23:15 | 17:57:06 |
| 31 | Sö | 02:47 | 04:02 | 22:03 | 23:18 | 18:00:26 |
| Land | Sverige |
| Län | Värmland |
| Kommun | Karlstads kommun |
| Befolkning | 756 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 59.39853° 13.61369° 59°23'54.708''N 13°36'49.284''E |
| GeoNames | 2726416 |