| Gryning | 03:47 |
| Soluppgång | 04:46 |
| Solnedgång | 20:53 |
| Skymning | 21:52 |
| Dagslängd | 16h 7m 5s |
| Förändring sedan igår | 6m 7s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:46 | 20:53 | 16:07:05 | 0s |
| Imorgon | 04:43 | 20:56 | 16:13:11 | 6m 6s |
| Om en vecka | 04:24 | 21:14 | 16:49:36 | 42m 31s |
| Om två vecka | 04:03 | 21:34 | 17:31:15 | 1h 24m 10s |
| Om en månad | 03:20 | 22:19 | 18:58:34 | 2h 51m 29s |
| Om två månader | 02:54 | 22:57 | 20:03:27 | 3h 56m 22s |
| Om tre månader | 03:59 | 21:59 | 17:59:46 | 1h 52m 41s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:46 | 20:53 | 16:07:05 | 0s |
| Igår | 04:50 | 20:51 | 16:00:58 | -6m 7s |
| För en vecka sen | 05:09 | 20:33 | 15:24:11 | -42m 54s |
| För två veckor sen | 05:32 | 20:13 | 14:41:10 | -1h 25m 55s |
| För en månad sen | 05:26 | 18:29 | 13:02:56 | -3h 4m 9s |
| För två månader sen | 07:02 | 17:08 | 10:05:07 | -6h 1m 58s |
| För tre månader sen | 08:35 | 15:35 | 6:59:21 | -9h 7m 44s |
| Astronomisk gryning | 00:00 - 02:05 |
| Nautisk gryning | 02:05 - 03:47 |
| Borgerlig gryning | 03:47 - 04:46 |
| Dagsljus | 04:46 - 20:53 |
| Borgerlig skymning | 20:53 - 21:52 |
| Nautisk skymning | 21:52 - 23:35 |
| Astronomisk skymning | 23:35 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 16h 7m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 7h 52m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | 00:00 - 02:05 | 2h 5m |
| – Nautisk gryning | 02:05 - 03:47 | 1h 42m |
| – Borgerlig gryning | 03:47 - 04:46 | 58m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:47 - 04:12 | 24m |
| – Gyllene timmen | 04:12 - 05:53 | 1h 41m |
| Soluppgång | 04:46 | |
| Passerat meridianen | 12:50 | |
| Solnedgång | 20:53 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 19:47 - 21:28 | 1h 41m |
| – Blå timmen | 21:28 - 21:52 | 24m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 20:53 - 21:52 | 58m |
| – Nautisk skymning | 21:52 - 23:35 | 1h 42m |
| – Astronomisk skymning | 23:35 - 00:00 | 24m |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | On | 05:29 | 06:16 | 19:37 | 20:24 | 13:21:20 |
| 02 | To | 05:25 | 06:12 | 19:40 | 20:27 | 13:27:29 |
| 03 | Fr | 05:22 | 06:09 | 19:43 | 20:30 | 13:33:36 |
| 04 | Lö | 05:18 | 06:06 | 19:45 | 20:33 | 13:39:44 |
| 05 | Sö | 05:15 | 06:02 | 19:48 | 20:36 | 13:45:53 |
| 06 | Må | 05:11 | 05:59 | 19:51 | 20:39 | 13:52:01 |
| 07 | Ti | 05:07 | 05:56 | 19:54 | 20:42 | 13:58:09 |
| 08 | On | 05:04 | 05:52 | 19:57 | 20:45 | 14:04:17 |
| 09 | To | 05:00 | 05:49 | 19:59 | 20:48 | 14:10:26 |
| 10 | Fr | 04:56 | 05:46 | 20:02 | 20:51 | 14:16:35 |
| 11 | Lö | 04:53 | 05:42 | 20:05 | 20:55 | 14:22:44 |
| 12 | Sö | 04:49 | 05:39 | 20:08 | 20:58 | 14:28:53 |
| 13 | Må | 04:45 | 05:36 | 20:11 | 21:01 | 14:35:01 |
| 14 | Ti | 04:41 | 05:32 | 20:13 | 21:04 | 14:41:10 |
| 15 | On | 04:38 | 05:29 | 20:16 | 21:08 | 14:47:19 |
| 16 | To | 04:34 | 05:26 | 20:19 | 21:11 | 14:53:28 |
| 17 | Fr | 04:30 | 05:22 | 20:22 | 21:14 | 14:59:36 |
| 18 | Lö | 04:26 | 05:19 | 20:25 | 21:17 | 15:05:45 |
| 19 | Sö | 04:23 | 05:16 | 20:28 | 21:21 | 15:11:54 |
| 20 | Må | 04:19 | 05:12 | 20:30 | 21:24 | 15:18:03 |
| 21 | Ti | 04:15 | 05:09 | 20:33 | 21:28 | 15:24:11 |
| 22 | On | 04:11 | 05:06 | 20:36 | 21:31 | 15:30:19 |
| 23 | To | 04:07 | 05:03 | 20:39 | 21:35 | 15:36:27 |
| 24 | Fr | 04:03 | 04:59 | 20:42 | 21:38 | 15:42:36 |
| 25 | Lö | 03:59 | 04:56 | 20:45 | 21:42 | 15:48:44 |
| 26 | Sö | 03:55 | 04:53 | 20:48 | 21:45 | 15:54:51 |
| 27 | Må | 03:51 | 04:50 | 20:51 | 21:49 | 16:00:58 |
| 28 | Ti | 03:47 | 04:46 | 20:53 | 21:52 | 16:07:05 |
| 29 | On | 03:43 | 04:43 | 20:56 | 21:56 | 16:13:11 |
| 30 | To | 03:39 | 04:40 | 20:59 | 22:00 | 16:19:17 |
| Land | Sverige |
| Län | Västernorrland |
| Kommun | Sundsvalls kommun |
| Befolkning | 283 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 62.70048° 16.80131° 62°42'1.728''N 16°48'4.716''E |
| GeoNames | 2696352 |