| Gryning | 03:47 |
| Soluppgång | 04:45 |
| Solnedgång | 20:49 |
| Skymning | 21:47 |
| Dagslängd | 16h 3m 34s |
| Förändring sedan igår | 6m 1s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:45 | 20:49 | 16:03:34 | 0s |
| Imorgon | 04:42 | 20:52 | 16:09:34 | 6m 0s |
| Om en vecka | 04:24 | 21:09 | 16:45:17 | 41m 43s |
| Om två vecka | 04:03 | 21:29 | 17:26:04 | 1h 22m 30s |
| Om en månad | 03:21 | 22:12 | 18:50:59 | 2h 47m 25s |
| Om två månader | 02:56 | 22:49 | 19:53:13 | 3h 49m 39s |
| Om tre månader | 03:59 | 21:53 | 17:53:55 | 1h 50m 21s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:45 | 20:49 | 16:03:34 | 0s |
| Igår | 04:48 | 20:46 | 15:57:33 | -6m 1s |
| För en vecka sen | 05:08 | 20:29 | 15:21:22 | -42m 12s |
| För två veckor sen | 05:30 | 20:09 | 14:39:00 | -1h 24m 34s |
| För en månad sen | 05:23 | 18:26 | 13:02:08 | -3h 1m 26s |
| För två månader sen | 06:59 | 17:05 | 10:06:40 | -5h 56m 54s |
| För tre månader sen | 08:30 | 15:34 | 7:03:58 | -8h 59m 36s |
| Astronomisk gryning | 00:00 - 02:10 |
| Nautisk gryning | 02:10 - 03:47 |
| Borgerlig gryning | 03:47 - 04:45 |
| Dagsljus | 04:45 - 20:49 |
| Borgerlig skymning | 20:49 - 21:47 |
| Nautisk skymning | 21:47 - 23:25 |
| Astronomisk skymning | 23:25 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 16h 3m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 7h 56m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | 00:00 - 02:10 | 2h 10m |
| – Nautisk gryning | 02:10 - 03:47 | 1h 37m |
| – Borgerlig gryning | 03:47 - 04:45 | 57m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:47 - 04:11 | 23m |
| – Gyllene timmen | 04:11 - 05:51 | 1h 39m |
| Soluppgång | 04:45 | |
| Passerat meridianen | 12:47 | |
| Solnedgång | 20:49 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 19:43 - 21:23 | 1h 39m |
| – Blå timmen | 21:23 - 21:47 | 23m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 20:49 - 21:47 | 57m |
| – Nautisk skymning | 21:47 - 23:25 | 1h 37m |
| – Astronomisk skymning | 23:25 - 00:00 | 34m |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | On | 05:27 | 06:13 | 19:34 | 20:20 | 13:20:18 |
| 02 | To | 05:24 | 06:10 | 19:36 | 20:23 | 13:26:20 |
| 03 | Fr | 05:20 | 06:07 | 19:39 | 20:26 | 13:32:24 |
| 04 | Lö | 05:17 | 06:03 | 19:42 | 20:29 | 13:38:27 |
| 05 | Sö | 05:13 | 06:00 | 19:45 | 20:32 | 13:44:30 |
| 06 | Må | 05:09 | 05:57 | 19:47 | 20:35 | 13:50:34 |
| 07 | Ti | 05:06 | 05:54 | 19:50 | 20:38 | 13:56:37 |
| 08 | On | 05:02 | 05:50 | 19:53 | 20:41 | 14:02:40 |
| 09 | To | 04:59 | 05:47 | 19:56 | 20:44 | 14:08:43 |
| 10 | Fr | 04:55 | 05:44 | 19:58 | 20:47 | 14:14:47 |
| 11 | Lö | 04:51 | 05:40 | 20:01 | 20:50 | 14:20:50 |
| 12 | Sö | 04:48 | 05:37 | 20:04 | 20:53 | 14:26:54 |
| 13 | Må | 04:44 | 05:34 | 20:07 | 20:56 | 14:32:57 |
| 14 | Ti | 04:40 | 05:30 | 20:09 | 21:00 | 14:39:00 |
| 15 | On | 04:37 | 05:27 | 20:12 | 21:03 | 14:45:04 |
| 16 | To | 04:33 | 05:24 | 20:15 | 21:06 | 14:51:07 |
| 17 | Fr | 04:29 | 05:21 | 20:18 | 21:09 | 14:57:11 |
| 18 | Lö | 04:25 | 05:17 | 20:21 | 21:13 | 15:03:13 |
| 19 | Sö | 04:22 | 05:14 | 20:23 | 21:16 | 15:09:16 |
| 20 | Må | 04:18 | 05:11 | 20:26 | 21:19 | 15:15:20 |
| 21 | Ti | 04:14 | 05:08 | 20:29 | 21:22 | 15:21:22 |
| 22 | On | 04:10 | 05:04 | 20:32 | 21:26 | 15:27:25 |
| 23 | To | 04:07 | 05:01 | 20:35 | 21:29 | 15:33:28 |
| 24 | Fr | 04:03 | 04:58 | 20:38 | 21:33 | 15:39:29 |
| 25 | Lö | 03:59 | 04:55 | 20:40 | 21:36 | 15:45:31 |
| 26 | Sö | 03:55 | 04:52 | 20:43 | 21:40 | 15:51:32 |
| 27 | Må | 03:51 | 04:48 | 20:46 | 21:43 | 15:57:33 |
| 28 | Ti | 03:47 | 04:45 | 20:49 | 21:47 | 16:03:34 |
| 29 | On | 03:43 | 04:42 | 20:52 | 21:50 | 16:09:34 |
| 30 | To | 03:40 | 04:39 | 20:55 | 21:54 | 16:15:33 |
| Land | Sverige |
| Län | Västernorrland |
| Kommun | Sundsvalls kommun |
| Befolkning | 400 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 62.39333° 17.51583° 62°23'35.988''N 17°30'56.988''E |
| GeoNames | 2602686 |