| Gryning | 03:48 |
| Soluppgång | 04:46 |
| Solnedgång | 20:49 |
| Skymning | 21:46 |
| Dagslängd | 16h 2m 28s |
| Förändring sedan igår | 5m 58s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:46 | 20:49 | 16:02:28 | 0s |
| Imorgon | 04:43 | 20:51 | 16:08:26 | 5m 58s |
| Om en vecka | 04:24 | 21:08 | 16:43:57 | 41m 29s |
| Om två vecka | 04:04 | 21:28 | 17:24:27 | 1h 21m 59s |
| Om en månad | 03:23 | 22:11 | 18:48:39 | 2h 46m 11s |
| Om två månader | 02:58 | 22:48 | 19:50:07 | 3h 47m 39s |
| Om tre månader | 04:00 | 21:52 | 17:52:07 | 1h 49m 39s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 04:46 | 20:49 | 16:02:28 | 0s |
| Igår | 04:49 | 20:46 | 15:56:30 | -5m 58s |
| För en vecka sen | 05:08 | 20:29 | 15:20:31 | -41m 57s |
| För två veckor sen | 05:31 | 20:09 | 14:38:21 | -1h 24m 7s |
| För en månad sen | 05:24 | 18:26 | 13:01:54 | -3h 0m 34s |
| För två månader sen | 06:59 | 17:06 | 10:07:09 | -5h 55m 19s |
| För tre månader sen | 08:30 | 15:35 | 7:05:24 | -8h 57m 4s |
| Astronomisk gryning | 00:00 - 02:12 |
| Nautisk gryning | 02:12 - 03:48 |
| Borgerlig gryning | 03:48 - 04:46 |
| Dagsljus | 04:46 - 20:49 |
| Borgerlig skymning | 20:49 - 21:46 |
| Nautisk skymning | 21:46 - 23:23 |
| Astronomisk skymning | 23:23 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 16h 2m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 7h 57m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | 00:00 - 02:12 | 2h 12m |
| – Nautisk gryning | 02:12 - 03:48 | 1h 36m |
| – Borgerlig gryning | 03:48 - 04:46 | 57m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | 03:48 - 04:12 | 23m |
| – Gyllene timmen | 04:12 - 05:52 | 1h 39m |
| Soluppgång | 04:46 | |
| Passerat meridianen | 12:47 | |
| Solnedgång | 20:49 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 19:43 - 21:22 | 1h 39m |
| – Blå timmen | 21:22 - 21:46 | 23m |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 20:49 - 21:46 | 57m |
| – Nautisk skymning | 21:46 - 23:23 | 1h 36m |
| – Astronomisk skymning | 23:23 - 00:00 | 36m |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | On | 05:28 | 06:14 | 19:34 | 20:20 | 13:19:59 |
| 02 | To | 05:24 | 06:11 | 19:37 | 20:23 | 13:26:00 |
| 03 | Fr | 05:21 | 06:07 | 19:39 | 20:26 | 13:32:02 |
| 04 | Lö | 05:17 | 06:04 | 19:42 | 20:29 | 13:38:04 |
| 05 | Sö | 05:14 | 06:01 | 19:45 | 20:32 | 13:44:05 |
| 06 | Må | 05:10 | 05:57 | 19:47 | 20:35 | 13:50:07 |
| 07 | Ti | 05:06 | 05:54 | 19:50 | 20:38 | 13:56:08 |
| 08 | On | 05:03 | 05:51 | 19:53 | 20:41 | 14:02:10 |
| 09 | To | 04:59 | 05:47 | 19:56 | 20:44 | 14:08:12 |
| 10 | Fr | 04:56 | 05:44 | 19:58 | 20:47 | 14:14:13 |
| 11 | Lö | 04:52 | 05:41 | 20:01 | 20:50 | 14:20:16 |
| 12 | Sö | 04:48 | 05:38 | 20:04 | 20:53 | 14:26:17 |
| 13 | Må | 04:45 | 05:34 | 20:07 | 20:56 | 14:32:19 |
| 14 | Ti | 04:41 | 05:31 | 20:09 | 20:59 | 14:38:21 |
| 15 | On | 04:37 | 05:28 | 20:12 | 21:02 | 14:44:23 |
| 16 | To | 04:34 | 05:25 | 20:15 | 21:06 | 14:50:24 |
| 17 | Fr | 04:30 | 05:21 | 20:18 | 21:09 | 14:56:25 |
| 18 | Lö | 04:26 | 05:18 | 20:20 | 21:12 | 15:02:27 |
| 19 | Sö | 04:23 | 05:15 | 20:23 | 21:15 | 15:08:28 |
| 20 | Må | 04:19 | 05:12 | 20:26 | 21:19 | 15:14:29 |
| 21 | Ti | 04:15 | 05:08 | 20:29 | 21:22 | 15:20:31 |
| 22 | On | 04:11 | 05:05 | 20:32 | 21:25 | 15:26:31 |
| 23 | To | 04:08 | 05:02 | 20:34 | 21:29 | 15:32:31 |
| 24 | Fr | 04:04 | 04:59 | 20:37 | 21:32 | 15:38:32 |
| 25 | Lö | 04:00 | 04:56 | 20:40 | 21:36 | 15:44:31 |
| 26 | Sö | 03:56 | 04:52 | 20:43 | 21:39 | 15:50:31 |
| 27 | Må | 03:52 | 04:49 | 20:46 | 21:43 | 15:56:30 |
| 28 | Ti | 03:48 | 04:46 | 20:49 | 21:46 | 16:02:28 |
| 29 | On | 03:45 | 04:43 | 20:51 | 21:50 | 16:08:26 |
| 30 | To | 03:41 | 04:40 | 20:54 | 21:53 | 16:14:24 |
| Land | Sverige |
| Län | Västernorrland |
| Kommun | Sundsvalls kommun |
| Befolkning | 333 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 62.29639° 17.46° 62°17'47.004''N 17°27'36''E |
| GeoNames | 2702812 |