| Soluppgång | 01:10 |
| Solnedgång | 23:50 |
| Dagslängd | 22h 39m 40s |
| Förändring sedan igår | 20m 5s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 01:10 | 23:50 | 22:39:40 | 0s |
| Imorgon | 00:57 | 00:03 | 23:05:38 | 25m 58s |
| Om en vecka | Polardag | 24:00:00 | - | |
| Om två vecka | Polardag | 24:00:00 | - | |
| Om en månad | Polardag | 24:00:00 | - | |
| Om två månader | 02:24 | 22:55 | 20:30:44 | -2h 8m 56s |
| Om tre månader | 04:39 | 20:30 | 15:51:06 | -6h 48m 34s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 01:10 | 23:50 | 22:39:40 | 0s |
| Igår | 01:20 | 23:40 | 22:19:35 | -20m 5s |
| För en vecka sen | 02:02 | 22:57 | 20:54:18 | -1h 45m 22s |
| För två veckor sen | 02:40 | 22:18 | 19:38:21 | -3h 1m 19s |
| För en månad sen | 03:55 | 21:07 | 17:11:46 | -5h 27m 54s |
| För två månader sen | 05:07 | 18:10 | 13:02:56 | -9h 36m 44s |
| För tre månader sen | 07:03 | 16:29 | 9:25:54 | -13h 13m 46s |
| Borgerlig gryning | 00:00 - 01:10 |
| Dagsljus | 01:10 - 23:50 |
| Borgerlig skymning | 23:50 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 22h 39m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 1h 20m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | - | |
| – Borgerlig gryning | 00:00 - 01:10 | 1h 10m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | - | |
| – Gyllene timmen | 00:30 - 03:48 | 3h 18m |
| Soluppgång | 01:10 | |
| Passerat meridianen | 12:30 | |
| Solnedgång | 23:50 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 21:12 - 00:00 | 2h 47m |
| – Blå timmen | - | |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 23:50 - 00:00 | 9m |
| – Nautisk skymning | - | |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 01:56 | 03:37 | 21:23 | 23:04 | 17:46:27 |
| 02 | Lö | 01:47 | 03:32 | 21:28 | 23:13 | 17:55:16 |
| 03 | Sö | 01:36 | 03:28 | 21:32 | 23:24 | 18:04:10 |
| 04 | Må | 01:24 | 03:23 | 21:36 | 23:36 | 18:13:08 |
| 05 | Ti | 01:08 | 03:19 | 21:41 | 23:52 | 18:22:12 |
| 06 | On | 00:33 | 03:14 | 21:45 | 00:27 | 18:31:20 |
| 07 | To | 03:09 | 21:50 | 18:40:33 | ||
| 08 | Fr | 03:05 | 21:54 | 18:49:53 | ||
| 09 | Lö | 03:00 | 21:59 | 18:59:20 | ||
| 10 | Sö | 02:55 | 22:04 | 19:08:54 | ||
| 11 | Må | 02:50 | 22:09 | 19:18:34 | ||
| 12 | Ti | 02:45 | 22:14 | 19:28:23 | ||
| 13 | On | 02:40 | 22:18 | 19:38:21 | ||
| 14 | To | 02:35 | 22:24 | 19:48:30 | ||
| 15 | Fr | 02:30 | 22:29 | 19:58:50 | ||
| 16 | Lö | 02:25 | 22:34 | 20:09:21 | ||
| 17 | Sö | 02:19 | 22:39 | 20:20:09 | ||
| 18 | Må | 02:14 | 22:45 | 20:31:11 | ||
| 19 | Ti | 02:08 | 22:51 | 20:42:33 | ||
| 20 | On | 02:02 | 22:57 | 20:54:18 | ||
| 21 | To | 01:56 | 23:03 | 21:06:28 | ||
| 22 | Fr | 01:50 | 23:09 | 21:19:12 | ||
| 23 | Lö | 01:43 | 23:16 | 21:32:35 | ||
| 24 | Sö | 01:36 | 23:23 | 21:46:53 | ||
| 25 | Må | 01:29 | 23:31 | 22:02:22 | ||
| 26 | Ti | 01:20 | 23:40 | 22:19:35 | ||
| 27 | On | 01:10 | 23:50 | 22:39:40 | ||
| 28 | To | 00:57 | 00:03 | 23:05:38 | ||
| 29 | Fr | Midnattssol | ||||
| 30 | Lö | Midnattssol | ||||
| 31 | Sö | Midnattssol | ||||
| Land | Sverige |
| Län | Norrbotten |
| Kommun | Kiruna kommun |
| Befolkning | 791 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 67.67589° 21.64204° 67°40'33.204''N 21°38'31.344''E |
| GeoNames | 601931 |