| Soluppgång | 01:02 |
| Solnedgång | 00:09 |
| Dagslängd | 23h 6m 40s |
| Förändring sedan igår | 27m 15s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 01:02 | 00:09 | 23:06:40 | 0s |
| Imorgon | Polardag | 24:00:00 | - | |
| Om en vecka | Polardag | 24:00:00 | - | |
| Om två vecka | Polardag | 24:00:00 | - | |
| Om en månad | Polardag | 24:00:00 | - | |
| Om två månader | 02:25 | 23:04 | 20:38:55 | -2h 27m 45s |
| Om tre månader | 04:43 | 20:37 | 15:53:15 | -7h 13m 25s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 01:02 | 00:09 | 23:06:40 | 0s |
| Igår | 01:15 | 23:55 | 22:39:25 | -27m 15s |
| För en vecka sen | 02:03 | 23:07 | 21:03:49 | -2h 2m 51s |
| För två veckor sen | 02:42 | 22:27 | 19:44:38 | -3h 22m 2s |
| För en månad sen | 03:58 | 21:13 | 17:15:01 | -5h 51m 39s |
| För två månader sen | 05:12 | 18:16 | 13:03:30 | -10h 3m 10s |
| För tre månader sen | 07:09 | 16:33 | 9:24:31 | -13h 42m 9s |
| Borgerlig gryning | 00:00 - 01:02 |
| Dagsljus | 01:02 - 00:09 |
| Borgerlig skymning | 00:09 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 23h 6m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 53m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | - | |
| – Borgerlig gryning | 00:00 - 01:02 | 1h 2m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | - | |
| – Gyllene timmen | 00:35 - 03:52 | 3h 16m |
| Soluppgång | 01:02 | |
| Passerat meridianen | 12:35 | |
| Solnedgång | 00:09 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 21:19 - 00:00 | 2h 40m |
| – Blå timmen | - | |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 00:09 - 00:00 | |
| – Nautisk skymning | - | |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 01:56 | 03:40 | 21:31 | 23:14 | 17:50:13 |
| 02 | Lö | 01:46 | 03:36 | 21:35 | 23:24 | 17:59:12 |
| 03 | Sö | 01:35 | 03:31 | 21:39 | 23:36 | 18:08:15 |
| 04 | Må | 01:20 | 03:26 | 21:44 | 23:50 | 18:17:24 |
| 05 | Ti | 00:59 | 03:22 | 21:48 | 00:11 | 18:26:37 |
| 06 | On | 03:17 | 21:53 | 18:35:56 | ||
| 07 | To | 03:12 | 21:57 | 18:45:21 | ||
| 08 | Fr | 03:07 | 22:02 | 18:54:54 | ||
| 09 | Lö | 03:02 | 22:07 | 19:04:34 | ||
| 10 | Sö | 02:57 | 22:12 | 19:14:20 | ||
| 11 | Må | 02:52 | 22:17 | 19:24:17 | ||
| 12 | Ti | 02:47 | 22:22 | 19:34:22 | ||
| 13 | On | 02:42 | 22:27 | 19:44:38 | ||
| 14 | To | 02:37 | 22:32 | 19:55:06 | ||
| 15 | Fr | 02:32 | 22:37 | 20:05:46 | ||
| 16 | Lö | 02:26 | 22:43 | 20:16:43 | ||
| 17 | Sö | 02:21 | 22:49 | 20:27:55 | ||
| 18 | Må | 02:15 | 22:54 | 20:39:29 | ||
| 19 | Ti | 02:09 | 23:00 | 20:51:25 | ||
| 20 | On | 02:03 | 23:07 | 21:03:49 | ||
| 21 | To | 01:56 | 23:13 | 21:16:47 | ||
| 22 | Fr | 01:50 | 23:20 | 21:30:28 | ||
| 23 | Lö | 01:42 | 23:27 | 21:45:05 | ||
| 24 | Sö | 01:34 | 23:35 | 22:00:57 | ||
| 25 | Må | 01:26 | 23:44 | 22:18:39 | ||
| 26 | Ti | 01:15 | 23:55 | 22:39:25 | ||
| 27 | On | 01:02 | 00:09 | 23:06:40 | ||
| 28 | To | Midnattssol | ||||
| 29 | Fr | Midnattssol | ||||
| 30 | Lö | Midnattssol | ||||
| 31 | Sö | Midnattssol | ||||
| Land | Sverige |
| Län | Norrbotten |
| Kommun | Kiruna kommun |
| Befolkning | 979 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 67.85° 20.33333° 67°51'0''N 20°19'59.988''E |
| GeoNames | 602201 |