| Soluppgång | 01:14 |
| Solnedgång | 23:50 |
| Dagslängd | 22h 36m 6s |
| Förändring sedan igår | 19m 21s |
| Förändring sedan vintersolståndet | - |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 01:14 | 23:50 | 22:36:06 | 0s |
| Imorgon | 01:02 | 00:03 | 23:00:30 | 24m 24s |
| Om en vecka | Polardag | 24:00:00 | - | |
| Om två vecka | Polardag | 24:00:00 | - | |
| Om en månad | Polardag | 24:00:00 | - | |
| Om två månader | 02:27 | 22:57 | 20:29:25 | -2h 6m 41s |
| Om tre månader | 04:42 | 20:32 | 15:50:44 | -6h 45m 22s |
| UppgångUpp | NedgångNed | Dagslängd | Skillnad | |
|---|---|---|---|---|
| Idag | 01:14 | 23:50 | 22:36:06 | 0s |
| Igår | 01:24 | 23:41 | 22:16:45 | -19m 21s |
| För en vecka sen | 02:05 | 22:58 | 20:52:48 | -1h 43m 18s |
| För två veckor sen | 02:43 | 22:20 | 19:37:22 | -2h 58m 44s |
| För en månad sen | 03:57 | 21:09 | 17:11:16 | -5h 24m 50s |
| För två månader sen | 05:10 | 18:12 | 13:02:52 | -9h 33m 14s |
| För tre månader sen | 07:05 | 16:31 | 9:26:09 | -13h 9m 57s |
| Borgerlig gryning | 00:00 - 01:14 |
| Dagsljus | 01:14 - 23:50 |
| Borgerlig skymning | 23:50 - 00:00 |
Dag / nattlängd | |
|---|---|
| Dagsljus(solen ovanför horisonten) | 22h 36m |
| Gryning, skymning och natt(solen under horisonten) | 1h 23m |
| - varav astronomisk natt(solen är mer än 18° under horisonten) | - |
| Tid | Längd | |
|---|---|---|
| Natt | - | |
| Gryning | ||
| – Astronomisk gryning | - | |
| – Nautisk gryning | - | |
| – Borgerlig gryning | 00:00 - 01:14 | 1h 14m |
| Morgonens magiska timmar | ||
| – Blå timmen | - | |
| – Gyllene timmen | 00:32 - 03:51 | 3h 18m |
| Soluppgång | 01:14 | |
| Passerat meridianen | 12:32 | |
| Solnedgång | 23:50 | |
| Kvällens magiska timmar | ||
| – Gyllene timmen | 21:14 - 00:00 | 2h 45m |
| – Blå timmen | - | |
| Skymning | ||
| – Borgerlig skymning | 23:50 - 00:00 | 9m |
| – Nautisk skymning | - | |
| – Astronomisk skymning | - | |
| Natt | - | |
| Gryning | UppgångUpp | NedgångNed | Skymning | Dagslängd | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | Fr | 01:59 | 03:40 | 21:25 | 23:06 | 17:45:51 |
| 02 | Lö | 01:50 | 03:35 | 21:30 | 23:15 | 17:54:39 |
| 03 | Sö | 01:39 | 03:31 | 21:34 | 23:25 | 18:03:31 |
| 04 | Må | 01:27 | 03:26 | 21:38 | 23:37 | 18:12:28 |
| 05 | Ti | 01:12 | 03:21 | 21:43 | 23:52 | 18:21:29 |
| 06 | On | 00:44 | 03:17 | 21:47 | 00:20 | 18:30:36 |
| 07 | To | 03:12 | 21:52 | 18:39:49 | ||
| 08 | Fr | 03:07 | 21:56 | 18:49:07 | ||
| 09 | Lö | 03:03 | 22:01 | 18:58:30 | ||
| 10 | Sö | 02:58 | 22:06 | 19:08:02 | ||
| 11 | Må | 02:53 | 22:11 | 19:17:40 | ||
| 12 | Ti | 02:48 | 22:15 | 19:27:26 | ||
| 13 | On | 02:43 | 22:20 | 19:37:22 | ||
| 14 | To | 02:38 | 22:25 | 19:47:28 | ||
| 15 | Fr | 02:33 | 22:31 | 19:57:44 | ||
| 16 | Lö | 02:28 | 22:36 | 20:08:13 | ||
| 17 | Sö | 02:22 | 22:41 | 20:18:55 | ||
| 18 | Må | 02:17 | 22:47 | 20:29:53 | ||
| 19 | Ti | 02:11 | 22:52 | 20:41:10 | ||
| 20 | On | 02:05 | 22:58 | 20:52:48 | ||
| 21 | To | 01:59 | 23:04 | 21:04:53 | ||
| 22 | Fr | 01:53 | 23:11 | 21:17:27 | ||
| 23 | Lö | 01:47 | 23:17 | 21:30:41 | ||
| 24 | Sö | 01:40 | 23:24 | 21:44:45 | ||
| 25 | Må | 01:32 | 23:32 | 21:59:56 | ||
| 26 | Ti | 01:24 | 23:41 | 22:16:45 | ||
| 27 | On | 01:14 | 23:50 | 22:36:06 | ||
| 28 | To | 01:02 | 00:03 | 23:00:30 | ||
| 29 | Fr | 00:39 | 00:26 | 23:46:50 | ||
| 30 | Lö | Midnattssol | ||||
| 31 | Sö | Midnattssol | ||||
| Land | Sverige |
| Län | Norrbotten |
| Kommun | Kiruna kommun |
| Befolkning | 400 |
| Tidszon | Europe/Stockholm |
| Kordinater: | 67.64721° 21.05401° 67°38'49.956''N 21°3'14.436''E |
| GeoNames | 602474 |